Największe ośrodki narciarskie w Austrii

Aktualizacja 12 października 2017 przez Michał Nowak

Lista największych ośrodków narciarskich w Austrii, które zostały sklasyfikowane pod względem wielkości jako długość tras. Tego typu zestawienie ma swoje „ciemne strony”, a mianowicie są różne metodologie mierzenia długości i przez to mogą być wiecznie prowadzone akademickie spory jak to powinno się liczyć a sporami nie będę się zajmować i prezentuję aktualne zestawienie z oficjalnymi danymi jakie są udostępniane przez ośrodki narciarskie.

10 największych ośrodków narciarskich w Austrii

Poniższe zestawienie jest zebraniem informacji z oficjalnych stron ośrodków narciarskich oraz uwzględnieniem założenia, że brane są pod uwagę spójne ośrodki narciarskie, a nie stowarzyszenia regionalne w stylu Ski Amade czy Zillertal, które mają bardziej na celu wypromowanie bardziej regionu oraz stworzenie poszerzonej oferty. Drugim zjawiskiem są zmiany w zestawieniu. Ośrodki prowadzą ze sobą zażartą walkę wydając dziesiątki miliony Euro na inwestycje w infrastrukturę w postaci dodatkowych wyciągów i tras, które coraz częściej jako cel mają połączenie dodatkowych obszarów – takim przykładem może być dołączenie Fiberbrunn do Sallbach lub w końcu połączenie sasiadujących ośrodków jak to ma miejsce w Wagrain-Flachau czy Ski Arlberg

Nowa kolejka w Ischgl

Nowa kolejka w Ischgl

Czy wielkość ośrodka ma znaczenie?

Jak długo będzie trwał wyścig o miano największego ośrodka narciarskiego w Austrii? Pewnie jeszcze chwilę to potrwa, aczkolwiek są już widoczne pierwsze efekty przeinwestowania lub racjonalizacji działań. Widać, że w tej chwili bardziej zaczyna się dbać i rozwijać ofertę całoroczną oraz dodawać inne rozwiązania, które mają przyciągnąć turystów.  Ośrodki bardzo chętnie sięgają w swoich działaniach reklamowych po argument bycia największym lub jednym z największych bo to wciąż działa. Chętnie wybiera się miejsca gdzie mamy wiele stoków i wyciągów aby przede wszystkim uniknąć tłoku i kolejek, a tu jest pewien paradoks, że tym samym trafiamy w miejsca szalenie popularne i tłoczne. 

Poranek w Ischgl - rozjazd w różne kierunki

Poranek w Ischgl – rozjazd w różne kierunki

Ranking – największe ośrodki narciarskie w Austrii:

Od 2016 roku nastąpiły zmiany w rankingu na czołowych miejscach. Na pierwsze awansował Ski Arlberg po długo oczekiwanym połączeniu całego ośrodka, tym samym deklasując długoletniego lidera SkiWelt. Zmiana nastąpiła też na kolejnych miejscach gdzie Ischgl spadł na 4 pozycje po inwestycji w Saalbach  dodając połączenie z Fibenbrunn. Wyścig zbrojeń trwa więc pewnie nastąpią kolejne zmiany w następnych sezonach. Poniżej aktualne zestawienie największych ośrodków narciarskich w Austrii.

Miejsce Ośrodek Długość tras Ilość wyciągów
1  Ski Arlberg  305 km  88
 SkiWelt Widler Kaiser  284 km  90
 Saalbach-Hinterglemm  270 km  70
 Ischgl  238 km  45
 Serfaus-Fiss-Ladis  214 km  67
 KitzSki – Kitzbühel  179 km  54
 Sölden  146 km  33
 Ski Juwel  145 km  46
9  Zillertal Arena  143 km  52
10   Mayrhofen-Hippach  136 km  44

 


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

One Reply to “Największe ośrodki narciarskie w Austrii”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.