Ski Arlberg – fortuna, zabawa, szyk

Aktualizacja 31 sierpnia 2022 przez Michał Nowak

Ski Arlberg to region narciarski leżący na granicy Tyrolu i Vorarlbergu w którego skład wchodzi aż 8 miejscowości: Sankt Anton, Sankt Christoph, Stuben, Lech, Oberlech, Zürs, Warth i Schröcken.  Od 2016 roku jest to  największy ośrodek narciarski w Austrii, pod względem ilości kilometrów tras zjazdowych i do tego bardzo rozległy, ze świetną bazą noclegową, oferujący wiele rozrywek i możliwości spędzania wolnego czasu ale również, i tu trzeba dodać, że niestety za to wszystko trzeba słono płacić. 


Ski Arlberg

Atuty:

  • 305 km tras zjazdowych
  • 88 wyciągów
  • Największy austriacki ośrodek narciarski
  • Najlepsze warunki śniegowe w Austrii
  • Dogodne trasy do nauki blisko miejscowości
  • Różnorodność tras dla pragnących adrenaliny

Położenie regionu Ski Arlberg

Ski Arlberg znajduje się na Zachodzie Austrii, około 65 kilometrów od granicy ze Szwajcarią. Z Południa Polski najlepiej jechać przez Czechy i Austrię (z Krakowa to około 1000 km), a dla mieszkańców Zachodniej, Północnej Polski to już trasa przez Niemcy, a z Warszawy mamy ten sam dystans do pokonania (około 1300 km) przez obie trasy. Jest to najdalej położony, duży austriacki ośrodek narciarski od Polski.

 

Opis miejscowości w regionie Ski Arlberg

Najbardziej znany w regionie jest Sankt Anton, Lech i Zürs, a pozostałe miejscowości są mniejsze i spokojniejsze. Najwyżej położony jest Sankt Christoph, bo aż na 1800 m npm, a Zürs na 1718 m npm tak więc w tych miejscowościach mamy do czynienia z piękną wysokogórską scenerią. Generalnie mamy góry, wyciągi i trasy narciarskie. Bardzo alpejsko.

St Christoph am Arlberg
St Christoph am Arlberg

Mniej „dziko” ale równie urokliwie jest w Sankt Anton oraz Lech. To większe miejscowości, takie małe miasteczka położone w dolinie. Tutaj już znajdziecie znaczniej więcej sklepów i restauracji oraz wszelkich innych rozrywek dla życia nocnego.

Lech am Amberg nocą
Lech am Amberg nocą

Zupełnie inny klimat spotkamy w Stuben. Cisza, spokój i bardziej wiejski klimat.

Stuben
Stuben

Noclegi w Ski Arlberg

Region Ski Arlberg oferuje doskonałą bazę noclegową, a dodatkowo w wersji premium. To w tym regionie znajduje się najwięcej 5* hoteli, specjalnych apartamentów. Oczywiście nie brakuje miejsc w „normalnych” hotelach, pensjonatach czy apartamentach. Rzecz w tym, że w każdej kategorii ceny są wyższe niż w pozostałych regionach w Austrii. Cały ten region uchodzi za miejsce odpoczynku bardziej nadzianych narciarzy czy też celebrytów, włącznie z historiami, że w Zürs domek na nawet Putin.Booking.com

Natomiast warto szukać okazji i last minute, można znaleźć czasem ciekawe propozycje w normalnych stawkach. Najwięcej okazji można ustrzelić przed sezonem narciarskim, nie czekajcie na super oferty i stawki na koniec sezonu. Rzecz w tym, że ten region ma doskonałe warunki śniegowe i tam gdzie już na wiosnę pasą się krowy to w Arlberg można jeździć na nartach, a chętnych nie brakuje. Inną opcją jest mieszkanie trochę dalej od tych luksusowych miasteczek i wtedy ceny zaczynają być na przyzwoitym poziomie ale trzeba zainwestować czas w dojazdy.

Alpenhotel St.Christoph
Alpenhotel St.Christoph

Narty w Ski Arlberg

Cechą charakterystyczną i wyróżniającą region Ski Arlberg to wysokość na jakiej jest położony oraz warunki śnieżne. Najniżej położona miejscowość to 1300 m npm, a najwyżej położony punkt do którego możemy dojechać to 2800 m npm. Lokalizacja, mikroklimat sprawia, że jest tam zawsze najwięcej śniegu naturalnego, dlatego to miejsce jest też popularne wśród fanów freeride’u.

Free ride Zuers
Freeride w Zuers

Największy austriacki ośrodek narciarski

Ośrodek łącznie oferuje 305 km tras narciarskich z czego blisko połowa to trasy łatwe i przyjemne, zlokalizowane bliżej Lech. Te trudne i bardziej wymagające to okolice Sankt Anton. Od 2016 roku ośrodek jest w pełni ze sobą połączony siecią wyciągów, a wcześniej były podzielony na dwie strefy, aczkolwiek skibusy ciągle kursują pomiędzy miejscowościami co jest tylko z korzyścią dla narciarzy. Dla fanów maratonów i pokonywania długich dystansów przygotowano „Run of Fame“, trasa, a w zasadzie szlak, która przebiega od Warth, przez Lech Zürs do Sankt Anton i z powrotem. Łącznie 65 km i 18 tys m różnicy wzniesień.  

Każdy znajdzie tu trasy dla siebie. Ośrodek jest to na tyle duży i przestronny i zdecydowaną większość stanowią trasy łatwe i średnie i przyciąga dużo rodzin z dziećmi. Dla twardzieli 30 km tras czarnych i aż 200 km tras freeridowych, a dla takich co nie liczą kasy to mogą spróbować heliskiingu. Tego typu miejsca (podobnie jak Ischgl czy Skiwelt) są z jednej strony przytłaczające i mogą budzić poczucie zagubienia ze względu na wielkość, ilość tras, ale z drugiej oferują tak dużo możliwości jazdy na nartach i zimowego wypoczynku, że stają się na tyle ciekawe, że pomimo wysokich kosztów warto to miejsce odwiedzić i spędzić urlop. Jako argument dodatkowy niech jeszcze posłuży fakt, że apres ski w Sankt Anton uchodzą za jedne z najbardziej kultowe w Austrii 🙂

Mapa tras Ski Arlberg

Mapa tras Ski Arlberg
Mapa tras Ski Arlberg

Ceny karnetów skipass Ski Arlberg

Ceny za skipass nie odbiegają znacząco od cen w innych dużych ośrodkach narciarskich. Oczywiście cena się zmienia w zależności od wybranego karnetu, czasu, wieku. Pełny cennik znajdziesz tutaj.

Kamery na stokach Ski ArlbergPogoda Ski Arlberg

Ski Arlberg opinie

Podziel się swoją opinią o Ski Arlberg


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.