Hochzillertal – czyli Spieljoch, Hochfügen i Kaltenbach

Aktualizacja 5 marca 2023 przez Michał Nowak

Hochzillertal to pierwszy w kolejności ośrodek narciarski w dolinie Zillertal i podczas tego wyjazdu postanowiłem, że safari zacznę właśnie od niego. Ten ośrodek jest specyficzny pod jednym aspektem ale o tym później.

Pogoda zapowiadała się wyśmienita, bo miało być 10 godzin słońca, w dolinie dodatnia temperatura, a na górze mróz. Pierwsze zaskoczenie to kompletny brak śniegu w dolinie, a wyjeżdżając z Polski była zimowa aura, a z każdym kilometrem robiło się coraz bardziej wiosennie i to rodziło pewne obawy jak z tymi warunkami może być. Jazda rozpoczęta w Fügen na dolnej stacji kolejki gondolowej Spieljoch rozwiała wątpliwości, bo z każdym metrem w górę robiło się coraz bardziej zimowo.

Hochzillertal to ośrodek składający się z trzech części:
Spieljoch Bahn
Hochfügen
Hochzillertal-Kaltenbach
Łącznie 28 wyciągów i 90 km tras narciarskich
Mapa tras Hochzillertal
Mapa tras Hochzillertal-Hochfugen-Spieljoch
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_0578-1024x768.jpeg
Widok z dolnej stacji kolejki Spieljoch
Widok na teren narciarski Spieljoch przy dolnej stacji kolejki w Fügen

Spieljoch Bahn w Fügen, czyli przystawka

Spieljoch jest pokazywany na jednych mapach z ośrodkiem Hochzillertal ale jednocześnie jest póki co osobnym bytem, a w planach jest zbudowanie dużej gondoli łączącej te ośrodki. Ten ośrodek oferuje do dyspozycji 2 wyciągi gondolowe, 2 wyciągi krzesełkowe i 2 orczyki + 2 taśmociągi dla maluchów. Porównując do typowych austriackich resortów jest to maleństwo ale za to ma swoje niezaprzeczalne atuty. Trasa na górze to istne lotnisko, do tego mamy bardzo długi i wymagający miejscami zjazd do Fügen, a z kolei po drugiej stronie mamy długą i przyjemną czarną trasę. Dla osób początkujących jest to też doskonała lokalizacja ponieważ trasy na górnej części są dostosowane do nauki jazdy.

Szeroki kąt w aparacie nie mógł pokazać całej szerokości trasy w Spieljoch
Gigantyczny pod względem szerokości teren narciarski w Spieljoch

Trasy są znakomite, fajna dynamika jazdy, przewyższenia, także ogromny teren przeznaczony do nauki jazdy. To był naprawdę przyjemny rekonesans i poranny rozruch na stokach. Kilka zjazdów zaliczone i czas był najwyższy aby dostać się do Hochzillertal. Aby to uczynić będąc w Fügen / Spieljoch trzeba przesiąść się do skibusa, który co 15-30 min jedzie prosto pod wyciągi w Hochfügen, a czas dojazdu to około 10 min.

Hochfügen jako pierwsze danie

Trzeba zacząć do tego, że Hochfügen było również jakiś czas temu osobnym ośrodkiem narciarskim i kilka lat temu zostało połączone z Hochzillertal / Kaltenbach. Teren można podzielić na 3 strefy. Pierwszy to 4 wyciągi orczykowe przy parkingu i kasach służące przede wszystkim początkującym. Druga strefa to trasy i wyciągi położone na zboczach Plaffenbühel (2.431 mnpm) gdzie mamy do dyspozycji jeden wyciąg gondolowy, dwa krzesełka i 3 orczyki i trzeba przyznać, że to najbadziej oblegana część w tym ośrodku. Trzecia strefa to wyciąg krzesłekowy Holzalm z szeregiem tras wzdłuż niego oraz wyciąg gondolowy prowadzący do Hochzillertal. Na dole dużo miejsc parkingowych, kilka hoteli, a trasy są znakomite i miejscami wymagające.

Trasy Holzalm w Hochfügen

Po rekonesansie czas na udanie się do największego terenu narciarskiego Hochzillertal. Wsiadamy do gondoli Zillertal Shuttle i za chwilę jesteśmy na południowych stokach nad Kaltenbach.

Hochzillertal-Kaltenbach jako główne danie

Po chwili jesteśmy na głównym terenie narciarskim w ośrodku Hochzillertal, który oferuje największą ilość tras i wyciągów. To jeden z największych tak skumulowanych terenów narciarskich w Austrii i są takie miejsca, że jak okiem sięgnąć widzimy same wyciągi i trasy. A jest tego sporo, bo 3 gondole, 6 wyciągów krzesełkowych i 8 orczyków.

Trasy w Hochzillertal-Kaltenbach

No i tu dochodzimy do największego atutu oraz słabości tego ośrodka narciarskiego – czyli jego atrakcyjność. Wiem, że to może być dziwna teza ale postaram się to wytłumaczyć. W czym rzecz? Jest to pierwszy ośrodek narciarski w dolinie Zillertal, zaraz po zjeździe z autostrady co powoduje, że mamy w nim ogromną liczbę miejscowych (z Innsbrucka do Kaltenbach jest około 40 min jazdy), a także gości z Niemiec (z Monachium można dojechać w 1,5h). To między innymi dlatego ośrodek jest otwarty od 7:30 rano, i do samego rana ciągnie sznur samochodów w kierunku tego terenu narciarskiego. Drugi atut to rozległy i super zorganizowany teren narciarski do rodzinnego szusowania, więc na trasach spotkamy proporcjonalnie dużą liczbę osób uczących się jazdy na nartach. Te dwie rzeczy oznaczają tłok na stokach i co prawda wyciągi znakomicie sobie radzą z wywożeniem narciarzy na górę i kolejki są niewielkie ale na trasach jest gęsto i trzeba mieć oczy na około głowy.

Trasy narciarskie na Hochzillertal
Alpejskie widoki w Hochzillertal

Trasy do freeride w Hochzillertal

Na terenie łączącym Hochzillertal i Hochfügen znajduje się bardzo obszerny teren przeznaczony do freeride. Ukształtowanie terenu pozwala narciarzom na łatwy dostęp do dzikiego terenu, a następnie w miarę dogodny dojazd do wyciągów krzesełkowych.

Podsumowanie

Reasumując, to ten ośrodek narciarski jest zdecydowanie warty polecenia i odwiedzenia. To jeden z najbardziej rozległych terenów narciarskich w Austrii oferujący niezwykle dużą ilość tras i wyciągów. Trasy są niezwykle przyjazne dla początkujących narciarzy ale też zaawansowani świetnie się odnajdą. Zdecydowanie miejsce do kolejnych odwiedzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.