Aktualizacja 5 marca 2023 przez Michał Nowak
Hochzillertal to pierwszy w kolejności ośrodek narciarski w dolinie Zillertal i podczas tego wyjazdu postanowiłem, że safari zacznę właśnie od niego. Ten ośrodek jest specyficzny pod jednym aspektem ale o tym później.
Pogoda zapowiadała się wyśmienita, bo miało być 10 godzin słońca, w dolinie dodatnia temperatura, a na górze mróz. Pierwsze zaskoczenie to kompletny brak śniegu w dolinie, a wyjeżdżając z Polski była zimowa aura, a z każdym kilometrem robiło się coraz bardziej wiosennie i to rodziło pewne obawy jak z tymi warunkami może być. Jazda rozpoczęta w Fügen na dolnej stacji kolejki gondolowej Spieljoch rozwiała wątpliwości, bo z każdym metrem w górę robiło się coraz bardziej zimowo.
Spieljoch Bahn w Fügen, czyli przystawka
Spieljoch jest pokazywany na jednych mapach z ośrodkiem Hochzillertal ale jednocześnie jest póki co osobnym bytem, a w planach jest zbudowanie dużej gondoli łączącej te ośrodki. Ten ośrodek oferuje do dyspozycji 2 wyciągi gondolowe, 2 wyciągi krzesełkowe i 2 orczyki + 2 taśmociągi dla maluchów. Porównując do typowych austriackich resortów jest to maleństwo ale za to ma swoje niezaprzeczalne atuty. Trasa na górze to istne lotnisko, do tego mamy bardzo długi i wymagający miejscami zjazd do Fügen, a z kolei po drugiej stronie mamy długą i przyjemną czarną trasę. Dla osób początkujących jest to też doskonała lokalizacja ponieważ trasy na górnej części są dostosowane do nauki jazdy.
Trasy są znakomite, fajna dynamika jazdy, przewyższenia, także ogromny teren przeznaczony do nauki jazdy. To był naprawdę przyjemny rekonesans i poranny rozruch na stokach. Kilka zjazdów zaliczone i czas był najwyższy aby dostać się do Hochzillertal. Aby to uczynić będąc w Fügen / Spieljoch trzeba przesiąść się do skibusa, który co 15-30 min jedzie prosto pod wyciągi w Hochfügen, a czas dojazdu to około 10 min.
Hochfügen jako pierwsze danie
Trzeba zacząć do tego, że Hochfügen było również jakiś czas temu osobnym ośrodkiem narciarskim i kilka lat temu zostało połączone z Hochzillertal / Kaltenbach. Teren można podzielić na 3 strefy. Pierwszy to 4 wyciągi orczykowe przy parkingu i kasach służące przede wszystkim początkującym. Druga strefa to trasy i wyciągi położone na zboczach Plaffenbühel (2.431 mnpm) gdzie mamy do dyspozycji jeden wyciąg gondolowy, dwa krzesełka i 3 orczyki i trzeba przyznać, że to najbadziej oblegana część w tym ośrodku. Trzecia strefa to wyciąg krzesłekowy Holzalm z szeregiem tras wzdłuż niego oraz wyciąg gondolowy prowadzący do Hochzillertal. Na dole dużo miejsc parkingowych, kilka hoteli, a trasy są znakomite i miejscami wymagające.
Po rekonesansie czas na udanie się do największego terenu narciarskiego Hochzillertal. Wsiadamy do gondoli Zillertal Shuttle i za chwilę jesteśmy na południowych stokach nad Kaltenbach.
Hochzillertal-Kaltenbach jako główne danie
Po chwili jesteśmy na głównym terenie narciarskim w ośrodku Hochzillertal, który oferuje największą ilość tras i wyciągów. To jeden z największych tak skumulowanych terenów narciarskich w Austrii i są takie miejsca, że jak okiem sięgnąć widzimy same wyciągi i trasy. A jest tego sporo, bo 3 gondole, 6 wyciągów krzesełkowych i 8 orczyków.
No i tu dochodzimy do największego atutu oraz słabości tego ośrodka narciarskiego – czyli jego atrakcyjność. Wiem, że to może być dziwna teza ale postaram się to wytłumaczyć. W czym rzecz? Jest to pierwszy ośrodek narciarski w dolinie Zillertal, zaraz po zjeździe z autostrady co powoduje, że mamy w nim ogromną liczbę miejscowych (z Innsbrucka do Kaltenbach jest około 40 min jazdy), a także gości z Niemiec (z Monachium można dojechać w 1,5h). To między innymi dlatego ośrodek jest otwarty od 7:30 rano, i do samego rana ciągnie sznur samochodów w kierunku tego terenu narciarskiego. Drugi atut to rozległy i super zorganizowany teren narciarski do rodzinnego szusowania, więc na trasach spotkamy proporcjonalnie dużą liczbę osób uczących się jazdy na nartach. Te dwie rzeczy oznaczają tłok na stokach i co prawda wyciągi znakomicie sobie radzą z wywożeniem narciarzy na górę i kolejki są niewielkie ale na trasach jest gęsto i trzeba mieć oczy na około głowy.
Trasy do freeride w Hochzillertal
Na terenie łączącym Hochzillertal i Hochfügen znajduje się bardzo obszerny teren przeznaczony do freeride. Ukształtowanie terenu pozwala narciarzom na łatwy dostęp do dzikiego terenu, a następnie w miarę dogodny dojazd do wyciągów krzesełkowych.
Podsumowanie
Reasumując, to ten ośrodek narciarski jest zdecydowanie warty polecenia i odwiedzenia. To jeden z najbardziej rozległych terenów narciarskich w Austrii oferujący niezwykle dużą ilość tras i wyciągów. Trasy są niezwykle przyjazne dla początkujących narciarzy ale też zaawansowani świetnie się odnajdą. Zdecydowanie miejsce do kolejnych odwiedzin.