Nassfeld – słoneczne Alpy

Aktualizacja 31 sierpnia 2022 przez Michał Nowak

Nassfeld – szóste miejsce w rankingu

Na granicy z austriacko – włoskiej znajduje się ośrodek narciarski Nassfeld Hermagor Pressegger See, największy jaki oferuje Karyntia. Wyróżnia go ultranowoczesna infrastruktura z super szybkimi wyciągami i ogromna ilość tras, w tym 30 km tras niebieskich, 69 czerwonych i 11 km tras czarnych. Dla mnie Nassfeld to przede wszystkim słońce. Ośrodek chwali się największą ilością słonecznych dni w ciągu sezonu.


Nassfeld Hermagor Pressegger See

Atuty:

 • najwięcej słonecznych dni
 • włoskie klimaty
 • supernowoczesne wyciągi
 • szerokie trasy
 • 110 km tras

Opis miejscowości Nassfeld

Samo Nassfeld znajduje się na wysokości 1500 m npm i nosi właśnie nazwę Sonnenalpen Nassfeld, zaraz za nią mamy przejście graniczne do Włoch.  Prowadzi do niego niesamowicie kręta droga, gdzie trzeba sporo i szybko wspinać się w górę. W samym Nassfeld mamy domki do wynajęcia i przede wszystkim hotele, część z nich o wysokim standarcie. Zdecydowana większość narciarzy wsiada do kolejki gondolowej Millenium Express w miejscowości Tropolach. Tam też i pobliskim Hermagor znajdziecie niezliczoną ilość pensjonatów i hoteli. Parkowanie w Nassfeld jest utrudnione zwłaszcza w weekendy, więc lepiej skorzystać z gondoli. Wracając można skorzystać z trasy mającej prawie 8 km zjazdu lub z powrotem użyć gondoli. Wysokość, na której leży ten ośrodek narciarski (od 1600 do ponad 2000 m n.p.m.), mikroklimat znajdujący się pod wpływem śnieżnych niżów znad Adriatyku i systemy naśnieżania obejmujące swym zasięgiem teren całego ośrodka, gwarantują grubą pokrywę śnieżną od końca listopada do połowy kwietnia. Jednocześnie położenie geograficzne zapewnia Nassfeld w zimie o 100 godzin słońca więcej, niż mogą się spodziewać regiony po północnej stronie Alp.

Gdzie spać w Nassfeld

Jak już wcześniej wspomniałem w miejscowości Tropolach, Hermagor i okolicznych jest bardzo dużo miejsc noclegowych. Z tych miejscowości jeździmy w górę kolejką Millenium Express. W Nassfeld mieszkamy na wysokości około 1500 m npm i stamtąd mamy wyjście prosto na stok. Nie brakuje tam domków, pensjonatów i świetnych hoteli.Booking.com

Dojazd do Nassfeld

Aby dojechać mamy najkrótszą kierując się na Graz autrostradą A2, następnie mijamy Klagenfurt, Villach i następnie wybieramy kierunek Hermagor i drogę 111. Z Krakowa to około 880 km i 8,5h jazdy samochodem.

Mapa tras Nassfeld

mapa_tras_nassfeld
Mapa tras narciarskich Nassfeld

Trasy narciarskie w Nassfeld

Wysokość, na której leży ten obszar (od 1600 do ponad 2000 m n.p.m.), mikroklimat znajdujący się pod wpływem śnieżnych niżów znad Adriatyku i systemy naśnieżania obejmujące swym zasięgiem teren całego ośrodka, gwarantują grubą pokrywę śnieżną od końca listopada do połowy kwietnia. Jednocześnie położenie geograficzne zapewnia Nassfeld w zimie o 100 godzin słońca więcej, niż mogą się spodziewać regiony po północnej stronie Alp. 

Widok na Nassfeld
Widok na Nassfeld

Gondola zawozi nas na szczyt góry Skiplatz Madritsche na wysokość 1919 m. Wokół tej góry jest zgrupowana zdecydowana większość tras. Ten szczyt to punkt startowy i możemy wybrać się w dowolną stronę ośrodka. Teren narciarski jest tak dobrze przemyślany, że w sposób ekspresowy możemy przenosić się do innych fragmentów ośrodka. Trasy są szerokie i o dobrych parametrach. Nie tracimy czasu na przewężeniach i dojazdówkach. Sporo narciarzy aby powrócić korzysta z najdłużej trasy w ośrodku mającej prawie 8 km i prowadzącej ze szczytu Start Caria (1822 m) i zjeżdżamy do doliny na wysokość 810 m npm. Warto spróbować taki długi dystans, tym bardziej że nie jest to żadna nartostrada, dojazdówka, a regularna trasa narciarska (może na swoim początku trochę płaska ale późnej już jest całkiem dobrze). Ekspres Millennium – najdłuższa kolejka gondolowa w Alpach – w ciągu 17 minut przewozi pasażerów z Tröpolach w dolinie na szczyt Kofelplatz – Madritsche (czyli na wysokość ok. 2000 m n.p.m.), pokonując drogę o długości 6km i pokonuje 1309 m różnicy poziomów.

Ośrodek narciarski Nassfeld
Ośrodek narciarski Nassfeld

Mamy do dyspozycji w sumie 30 nowoczesnych kolejek i wyciągów, które udostępniają 110 km doskonale utrzymanych stoków o różnych stopniach trudności. Nassfeld można podzielić na 3 strefy. Pierwsza to trasy i wyciągi w Sonnenalpen Nassfeld na stokach Kofelplatz – Madritsche w większości o łagodnym nachyleniu i bardzo szerokie, pomiędzy domkami i hotelami. Na ten teren docieramy kolejką Millenium Express. Drugą strefą są wyciągi i trasy na Garnitzenbergu gdzie jedziemy wyciągiem Gertnerkofel. W tej części mamy do dyspozycji 4 wyciągi i kilka tras oraz funpark. To chyba najlepszy teren narciarski w Nassfeld. Ostatnią strefą są trasy nazywane Trogkofel / Creta di Alps gdzie znajdują sie dwie kolejki gondolowe i jeden bardzo długi wyciąg krzesełkowy. W tej części znajdziecie bardzo zróżnicowane trasy i chyba najdłuższe w całym ośrodku.


Rozrywkę i urozmaicenie zapewniają tu liczne atrakcje: rewelacyjne tereny do freeride’u i funparki, trasy Ski Movie, na których można nagrać film ze swojego przejazdu. Kolejna atrakcja Nassfeld to 25 schronisk narciarskich i restauracji tuż przy stokach – po jednej i drugiej stronie granicy, których karty dań wypełniają potrawy kuchni karynckiej i włoskiej.

Nassfeld
Słoneczne tarasy w Nassfeld

Kamery Nassfeld

Zobacz aktualne warunki na stokach.

Nassfeld pogoda – prognoza 10-cio dniowa

Film z Nassfeld – wszystkie trasy i wyciągi

Nassfeld opinie

Podziel się z nami swoją opinią na temat Nassfeld


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

4 Replies to “Nassfeld – słoneczne Alpy”

 1. Pingback: Narty w Karyntii - Narty w Austrii

 2. Pingback: Narty w Nassfeld - Narty w Austrii

 3. Tomasz

  Pobyt: 03 – 10.02.2024
  Bardzo dobrze przygotowany ośrodek z dużą ilością restauracji kuchni Austrii, Włoch i nawet jedna Słowacka (nie Słoweńska). Dorośli jak i młodsi, zaawansowani i początkujący narciarze znajdą coś dla siebie na licznych i ciekawych trasach narciarskich. Jeśli będziemy czuli niedosyt możemy kontynuować zabawę w restauracjach apres-ski. Polecam tą na dolnej stacji Millenium Express w Tropolach z trzema salami w tym jedna to dyskoteka. Ośrodek jest zdominowany przez turystów z Czech. Należy uzbroić się w cierpliwość przy wsiadaniu do gondoli Millenium ponieważ pierwszeństwo mają szkółki i dzieciaki do lat siedmiu z opiekunami. Można odstać nawet godzinę w weekend. Praktyczna wskazówka: wiele ośrodków noclegowych jest partnerami Nassfeld i po przyjeździe otrzymacie w ramach pobytu Wintercard Premium która oferuje wiele zniżek w tym ta na zakup karnetów. Warto wstrzymać się z zakupem takowych do czasu przyjazdu tym bardziej, że cena czy to w necie czy kasie jest ta sama. Ośrodki również mają boxy na narty w ilości jeden na apartament. Pomieści kompletny sprzęt dla dwóch narciarzy. Więc jeśli ktoś potrzebuje drugi to lepiej go zarezerwować przez internet gdyż na miejscu ze względu na ilość gości narciarzy będzie to niemożliwe. To chyba tyle. Życzę wszystkim min. 100 cm śniegu pod nartami i słonecznej pogody.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.