Kitzbühel KitzSki – legenda

Aktualizacja 31 sierpnia 2022 przez Michał Nowak

Kitzbühel – dziewiąte miejsce w rankingu.

Legendy mają to do siebie, że czasem są bardzo mało prawdziwe. Jak jest z Kitzbühel? Na ile określenie The Legend z materiałów reklamowych ma się do rzeczywistości i można ten ośrodek interpretować jako legendarny? Jak podaje Wikipedia „Legendy opowiadają o mędrcach, świętych, władcach, politykach, wojownikach lub innych popularnych bohaterach. Składają się często z nieprawdopodobnych albo nierealnych motywów. Różnią się od mitów tym, że mają podstawy historyczne i opowiadają o ludziach, a nie bogach – chociaż niekiedy różnica trudna jest do wytyczenia”. Co zatem może pasować do legendy o Kitzbühel? Na pewno stoi za nią bogata historia narciarstwa, dużo ważnych nazwisk sportowców, miejsce walki o zwycięstwo na najtrudniejszej trasie zjazdowej, zapewne urokliwa sceneria z przepiękną zabudową i stale modernizowany ośrodek narciarskim ze 170 km tras. Dodać należy też, że nie jest idealny, na minus można zaliczyć rozległość, dojazdówki i kumulacje narciarzy. Mimo wszytsko jest to piękna legenda.


KitzSki Kitzbühel – Kirchberg – Mittersill

Atuty:

  • Komunikacyjne położenie miejscowości
  • Przepiękna miejscowość
  • Ogromna baza noclegowa
  • Legendarna trasa Streif
  • Tereny narciarkie na wysokości 800 – 2000 m npm
  • 170 km tras i 54 wyciągi

Opis miejscowości Kitzbühel

W legendzie przydałby się zamek i smok, jednego i drugiego nie ma ale za to sama miejscowość prezentuje się niezwykle urokliwie. W centrum zabudowa jest intensywna co sprawia, że mamy sporo wąskich, krętych uliczek, ale co ciekawe budynki przy nich są duże i okazałe. Widać, że miejscowość rozwijała się dynamicznie w kierunku bycia ośrodkiem turystycznym. W centrum nie brakuje okazałych pięciogwiazdkowych hoteli, sklepów z luksusowymi markami, ale mimo tego jest to całkiem przyjemne miejsce i bez wątpienia jedna z najładniejszych miejscowości wypoczynkowych w Austrii – więcej zdjęć tutaj.

Kitzbühel
Kitzbühel

Miejscowość jest świetnie skomunikowana i znakomicie położona, w niewielkiej odległości od lotnisk w Salzburgu (100 km), Innsbrucku (110 km) i Monachium (160 km). Do tego szybki pociąg zatrzymujący się tuż pod dolną stacją kolejki Hahnenkamm.

Stacja kolejowa Kitzbuhel Hahennkamm
Stacja kolejowa Kitzbuhel Hahnenkamm

Noclegi w Kitzbühel

Kitzbühel to całkiem duże miasteczko gwarantujące dużą bazę noclegowa ale od razu zaznaczę najdroższą w okolicy ale też z łatwym dostępem do wyciągów. Jednak teren narciarski jest tak rozległy, że bez problemu można znaleźć miejscówki w miejscowościach przy których znajdują się stacje gondoli czyli Kirchberg, Jochberg, Hollersbach. Planując nocleg trzeba brać pod uwagę rozległość ośrodka narciarskiego i w zasadzie zaplanować w której części chciałoby się jeździć.



Booking.com

Narty w KitzSki

Kiedy już skończymy zwiedzać, kupować i spędzać wolny czas trzeba sprawdzić ten legendarny teren narciarski. Ośrodek jest duży i reklamuje się 54-ma wyciągami i 170-ma km tras zjazdowych. Tyle tylko, że wynika to z połączenia tak naprawdę kilku różnych ośrodków czy też miejscowości dlatego warto zwrócić uwagę gdzie ostatecznie będziemy mieszkać bo to będzie ostatecznie też determinować gdzie możemy jeździć. Przemieszczanie się po ośrodku jest łatwe ale ze względu na odległości do pokonania czasochłonne, dlatego polecam już na wstępie – rozważnie wybierzcie miejsce stacjonowania. To też ma swoją specyfikę, że nie brakuje dojazdówek – długich, wąskich tras, które są tylko po to żeby dojechać do innej części i drugi częsty widok – przy niektórych wyciągach w porach kumulacji mamy tłoczną atmosferę.

Ogólnie możemy ten ośrodek podzielić na dwie części – ten od strony Kitzbühel / Kirchberg / Aschau i drugą część dostępny z miejscowości Jochberg / Pass Thurn / Hollersbach. Narciarskim łącznikiem pomiędzy tymi częściami jest niezwykła kolejka oddana do użytku 2005 roku, dosłownie zwieszona pomiędzy dwoma górami. Jest to kolej linowa oparta na 3 linach – dwie nośne i trzecia napędowa, wagoniki 24-ro osobowe. Odległość do pokonania to 3642 m, a „leci się” nią 400 m nad ziemią i ma tylko jedną podporę. To robi wrażenie. Czas podróży to 9 min. Jeszcze kilka lat temu jeden z wagoników miał szklaną podłogę, dla wzmocnienia efektu.

Kolejka 3S Kitzbuhel
Kolejka 3S Kitzbuhel

Ale tak dokładnie to ten ośrodek można podzielić nawet na kilka części:

Kitzbühel – Hahnenkamm

Wyciąg gondolowy z Kitzbühel wzdłuż trasy Streif (o której w osobnym akapicie) i kilkoma krótkimi wyciągami krzesełkowymi. W zasadzie chcąc tutaj jeździć na nartach to mamy do dyspozycji Streifa, albo się przenieść raz dwa w inną część ośrodka, co zresztą jest widoczne, bo większość narciarzy po dotarciu na górę momentalnie przemieszcza się w dalsze rejony ośrodka. W piątki i niektóre środy dolne wyciągi są otwierane po 17:30 do 20:30 na nocne narty.

Widok na Kitzbuhel z kolejki na Hahennkamm
Widok na Kitzbuhel z kolejki na Hahennkamm

Kirchberg – Pengelstein 1938 m npm

Największa ilość tras od strony Kitzbuehel i Kirchberg. Na szczyt Ehrenbach dojeżdzają aż 4 wyciągi. Tu też zaczynają się fajne szerokie trasy – jak 26 i 27, wymagające 23 i 38. Reklamowana jako najdłuższa numer 16 jest dość nudna – często ma zwężenia i płaskie odcinki. Bardzo fajnych wrażeń dostarczy trasa numer 30. Z Pengelstein mamy kolejkę S3 łączącą z drugą częścią ośrodka.

Kolejki nad trasą numer 30 Kirchberg
Kolejki nad trasą numer 30 Kirchberg

Jochberg – Wurzhohe i Barenbadkogel 1883 n npm.

Wymieniam tą cześć osobno ponieważ jest naprawdę warta uwagi. Większość osób ją traktuje jako przejazd do Resterhohe ale ma dwie trasy bezwzględnie warte uwagi. Czerwona 62, niebieska 64 i czarna 63. Na szczycie Barenbadkogel znajduje się znakomita knajpa z dobrym jedzeniem i wielkim tarasem.

Widok na Zweitausender
Widok na Zweitausender

Mittersill / Pass Thurn / Hollersbach – Resterhohe 1984 m npm

Pasmo wzdłuż którego jest kilka wyciągów krzesełkowych. Można dojechać do niego bezpośrednio gondolą z Hollersbach – to dla osób jadących od np Zell am See (parking znajduje się bezpośrednio przy drodze, a zostało to dobudowane nie tak dawno ponieważ wcześniej kolejka znajdowała się wyżej w Breimoos), lub można dostać się krzesłkiem z Pass Thurn. Jest najbardziej oddaloną częścią od Kitzbuehel / Kirchberg. Jej atutem są całkiem szerokie i przyjemne trasy, a co ważne o wiele mniej tłoczne niż w okolicach samego Kitzbuhel i na pewno lepiej zorganizowane logistycznie. Oczywiście można dojechać na nartach w to miejsce z samego Kitzbuhel – z dolnej stacji Hahnenkamm do górnej stacji Paronamabahn zajęło mi to prawie 3h – bez pośpiechu 🙂

Widok na Pass Thurn
Widok na Pass Thurn

Kitzbüheler Horn i Gaisberg

Te stacje to dodatki do zestawu – nie połączone zjazdami / wyciągami z resztą ośrodka. Przez to też mniej uczęszczane. Stacja Gaisberg jest dodatkowo oświetlona.

Podsumowanie

W Kitzbühel byłem kilka razy razy i wszyscy poznani rodacy twardo i zdecydowanie odradzali jazdę w okolicy samego Kitzbuehel lub też Kirchbergu ze względu na tłok, dojazdówki, rozwlekłość pomiędzy trasami. Zdecydowanie wszyscy byli fanami jazdy w drugiej części – raz, że trasy są tam bardziej skupione bliżej siebie, a po drugie mniej oblegane. Dlatego warto wybierając miejscówkę wokół ośrodka zdecydować gdzie najwygodniej będzie nam jeździć.Jednak każdy, bez wyjątku zwracał uwagę na jedno miejsce – bez wątpienia legenradne: Trasa zjazdowa Die Streif.

Kitzbühel mapa tras

Mapa tras Kitzbuhel
Kitzbuhel mapa tras

Trasa Die Streif

Tak właśnie powstają legendy i jestem pewny, że Kitzbuhel  zawdzięcza swoją sławę temu właśnie odcinkowi zjazdowemu. Trasa o długości około 3,3 km zaczynająca się zaraz obok górnej stacji Hahnenkamm, na wysokości 1665 m i niesamowitymi nachyleniami (maksymalne 85%, gdzie rekordowy skok wynosił 80m), zakrętami prowadzi do Kitzbuhel na wysokość 863 m. Zawodnicy mierzący się z tym potworem po 3 sek. pędzą po 80 km/h , a największa prędkość w dolnej części to 143 km/h. To miejsce dramatów, walki, porażek, końców karier i narodzin legend. Prawdziwa arena herosów na nartach – można to zrozumieć jadąc tą trasą.

Obok tych ekstremalnych odcinków jest poprowadzona łagodna wersja Streifa, gdzie każdy jest w stanie po tej trasie zjechać.

Dla prawdziwego fana narciarstwa poczucie tej trasy na żywo jest wydarzeniem i robi większe wrażenie niż oglądając zawody, które co roku odbywają się pod koniec stycznia. Po 6 stycznia trasa na najtrudniejszych odcinkach jest wyłączona ze względu na przygotowania do zawodów. Miasto zmienia się całkowicie na ten tydzień w ciągu roku, a najbardziej spektakularne zawody w zjedzie mężczyzn ogląda na żywo do 100.000 widzów.

Legenda doczekała się filmu. W grudniu 2014 miał premierę film Die Streif – One hell of a ride, o zmaganiach zawodników na tej trasie. Warty obejżenia. oto trailer – gdzie można poczuć magię / potęgę / legendę Die Streif.

Jak dojechać do Kitzbühel

Z Polski kierujemy się Salzburg, a następnie zjazdem kierujemy się na Lofer. To najszybszy dojazd do Kitzbuhel.

Kitzbühel kamery na stokach

Kitzbühel Hornköpfl

Kitzbühel Bichlalm

Kitzbühel Hahnenkamm Berg

Kitzbühel pogoda – prognoza 10-cio dniowa

Kitzbuhel opinie

Podziel się swoją opinią na temat ośrodka w Kitzbuhel


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

One Reply to “Kitzbühel KitzSki – legenda”

  1. Kapris

    Jedziemy w przyszłym tygodniu. prognozy kiepskie ale trzeba jechać. fajny artykulik – sprawdzę czy tak samo dobiorę to miejsce. pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.