Saalbach Hinterglemm – cyrk na nartach

Saalbach Hinterglemm – czwarte miejsce w rankingu

Na narty w Saalbach można powracać wielokrotnie i zapewniam, że będziecie chcieli tam wrócić. Miejscowość z ogrmomnymi tradycjami narciarskimi,  która zainwestowała ogromne środki w rozbudowę infrastruktury. Dolina została w całości zagospodarowana w celu zimowego szaleństwa dlatego znajdziecie tam wszystko co trzeba.  Szczególnie polecam rodzinom z dziećmi.


Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn – Skicircus

Atuty:

  • Łatwe przemieszczanie się w dużej dolinie narciarskiej
  • Dużo armatek  gwarantującej doskonałe warunki
  • Nowoczesne wyciągi 
  • Znakomita baza noclegowa
  • Nocne narty 
  • Szkółki dla dzieci
  • 270 km tras 

Od sezonu 2015/16 ośrodek Saalbach Hinterglemm Leogang dysponuje większym potencjałem narciarskim, ponieważ dołączony został nową kolejką i trasą, ośrodek narciarski Fieberbrunn. Tym samym do 200 km tras w tym momencie mamy do dyspozycji dodatkowe 70 km. Poniżej mapa, która przedstawia pełny zakres tras i wyciągów jakie aktualnie oferuje ten ośrodek.

Mapa tras w Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Mapa tras Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Mapa tras Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn

Opis miejscowości Saalbach

Stoki i wyciągi są zbudowane wzdłoż doliny co powoduje, że możemy objechać całą dolinę dookoła, jedynie wizyta w Leogang i Fieberbrunn sprawi, że trzeba będzie wracać do Saalbach i Hinterglemm tą samą trasą.

Samo miasteczko jest małe i całkowicie zoorganizowane pod wypoczynek na nartach. Do dyspozycji przyjeżdżających są pietrowe lub podziemne parkingi co bardzo ułatwia dostęp na wyciągi – windy z parkingu wyjeżdżają wprost na stok. Parking ze skipassem jest darmowy ale nie zapomnijcie kartę z parkingu okazać w kasie, aby uniknąć opłaty przy wyjeździe. Powyżej Saalbach jest druga miejscowość Hinterglemm w której również jest sporo hoteli i pensjonatów z równie łatwym dostępem do tras i wyciągów.

Trasy i wyciągi narciarskie w Saalbach

Z miejscowości Saalbach, a także Hinterglemm mamy dostęp do wyciągów, które zabierają nas w górne obszary gór otaczających te miejscowości. Tam już do dyspozycji są wyciągki krzesłekowe tak więc nie ma potrzeby zjeżdżania na sam dół. Najwyższy szczyt to 2096 m npm.

Narty w Saalbach

Narty w Saalbach

Trasy są szerokie i długie. Bardzo dobrze oznakowane. Nie brakuje barów i restauracji na stokach z typową austriacką kuchnią. Moją ulubioną trasą jest biegnąca ze szczytu Zwolferkogel (1984 m) numer 15 lub 13 i nastepnie w dół numer 12. Wymagajaca, bardzo szybka ale też komfortowa, bo bardzo szeroka. Saalbach inwestuje sporo pieniądzy w infrastrukturę, ogromna ilość armatek, nowe wyciągi zastępuje te starsze. Gwarantuje to bardzo dobre warunki do jazdy. Od 2000 r. w kolejki, wyciągi, sztuczne naśnieżanie, stoki i ratraki zainwestowano około 300 milionów euro – to da się odczuć kiedy tam da się spokojnie jeździć a w innych ośrodkach widać zielone pola. A do tego jest bardzo malowniczo. Oto bajkowy widok jadąc na wyciąg o numerze 35 i trasa numer 16 w Hinterglemm. Moża pokusić się o przejechanie całego ośrodka dookoła. Mi to zajeło około 4h i to spokojnej jazdy.

Narty w Saalbach

Narty w Saalbach

Znakomicie są zorganizowane szkółki dla dzieciaków. Ogromna ilość instruktorów w tym także z Polski. Oddajemy dziecko rano i zgłaszamy się na koniec dnia. Do nauki mają idealne warunki. Ponad 270 km stoków o różnych stopniach trudności to spełnienie najskrytszych marzeń każdego amatora białego szaleństwa. Od łagodnych pagórków przez szerokie trasy carvingowe po czarną trasę MŚ – goście regionu szczególnie cenią sobie tu różnorodność terenu narciarskiego i świetnie utrzymane stoki. Zastrzyk adrenaliny gwarantują profesjonalnie uformowane snowparki, w tym nowy Air2Bag dzieła firmy eventowej Airpatrol w Nightparku Hinterglemm oraz trasa do ski- i boardercrossu w Saalbach. Nowym wyzwaniem dla zwolenników urozmaiconej jazdy będą trasy funcrossowe, obejmujące m.in. odcinek z muldami, kilka zakrętów ze sporym spadkiem, skocznie i inne fikuśne elementy. Niestrudzonym polecamy wieczorne wyprawy na oświetlone stoki, tory saneczkowe, karting na lodzie, tory do tubingu i skutery śnieżne. Do niepowtarzalnych atrakcji regionu należy ścieżka widokowa w Saalbach Hinterglemm, biegnąca w rejonie zamknięcia doliny, która nawet po zmroku zapewnia zapierające dech w piersiach emocje ponad wierzchołkami drzew. Wycieczka okrężną kilometrową trasą, która obejmuje zawieszony na wysokości 40 m most o długości 200 m, jest doświadczeniem zupełnie wyjątkowym.

Kamery Saalbach Hinterglemm

Zobacz aktualne warunki na stokach w Saalbach i Hinterglemm oraz aktualne warunki śniegowe.
Saalbach – Schattberg – West

Saalbach Kohlmais Tal

Saalbach – Hinterglemm Tal

Leogang Asitz Bergstation

Fieberbrunn Lärchfilzkogel

Fieberbrunn Reckmoos

Jak dojechać do Saalbach

Dojazd do Saalbach to około 850 km z Krakowa czyli mniej więcej 8,5h jazdy samochodem. Kierujemy się na Salzburg, a następnie na autostradę A10. Zjazd na 311 w Bischofshofen i tą drogą dojeżdżamy do Maishofen gdzie jest wjazd już na drogę L111 prowadzącą do Saalbach Hinterglemm.

Gdzie spać w Saalbach

W tych miejscowościac znajdziecie bardzo dużo propozycji do noclegu. Pensjonaty, apartamenty i dużo hoteli w tym też takie z górnej półki. Sprawdzony i godny polecenia to Hotel Neuhaus – własny parking, blisko wyciągów (w tym działajacego do godzin wieczornych) i blisko centrum Hinteglemm. Wybór noclegów jest spory. Cały czas w ciągu dnia jeżdżą skibusy. Nawet jesłi zdecydujemy się dojeżdżać do Saalbach do dyspozycji są parkingi więc nie będzie z tym probemu.

Leogang i Fieberbrunn

W opisie tego ośrodka skupiłem się na miejscowościach Saalbach i Hinterglemm, ponieważ w nich stacjonowałem i najwięcej  czasu na spędziłem nartach. Leogang i Fieberbrunn zostało w pewnym sensie „dodatkowo dołączone” do tej doliny – co zresztą można łatwo zauważyć przyglądając się mapie. W Austrii mamy w pewnym sensie „wyścig zbrojeń”, kto zaoferuje więcej tras, wyciągów. Niektóre doliny są już całkowicie zagospodarowane i tu doskonałym przykładem jest Saalbach i Hinterglemm, a żeby sprostać wyścigowi, a jednocześnie sprawić aby region bardziej się rozwijał, buduje się połączenia z pobliskimi ośrodkami. Tym samym powstają narciarskie monstra – i takim aktualnie jest Skicirkus. Jak to wygląda praktycznie? Będąc tydzień na urlopie każdego dnia można zaplanować sobie podróż po różnych trasach, szczytach, wyciągach. Ta różnorodność sprawia, że mamy minimalne szanse na znudzenie się jeżdżeniem w „jednym” miejscu. Natomiast z drugiej strony, trzeba się liczyć z przemieszczaniem się pomiędzy trasami i wyciągami, siecią tras dojazdowych, na których tak de facto traci się sporo czasu. Dlatego mieszkając w Saalbach / Hinterglemm raczej tylko gościnnie odwiedza się trasy w Leogang czy Fieberbrunn, z kolei dla gości tych miejscowości dolina Saalbach / Hinterglemm jest ogromnym atutem i możliwością zwiększania zasięgu na nartach.

Pogoda Saalbach Hinterglemm – prognoza 10-cio dniowa

Lokalizacja nie została odnaleziona

Podsumowanie

Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn to znakomite miejsce na narty i zimowy wypoczynek. Ogromna baza noclegowa, sieć wyciągów zapewnia łatwe warunki dostania się na stoki. Trasy zjazdowe długie i szerokie z nowoczesną infrastrukturą. Każdy znajdzie warunki do jazdy do swoich umiejętności.

Film z nart w Skicircus

 


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

3 Replies to “Saalbach Hinterglemm – cyrk na nartach”

  1. Pingback: Nowości Saalbach Hinterglemm Leogang w sezonie 2014/15

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.