Zillertal Arena – największy w dolinie Zillertal

Aktualizacja 10 kwietnia 2023 przez Michał Nowak

Zillertal to najbardziej zagospodarowana dolina w Austrii pod infrastrukturę narciarską. To jedna z najbardziej popularnych destynacji dla narciarzy i nie ma się czemu dziwić bo w jednej dolinie mamy 520 km tras, a największy kompleks narciarski to Zillertal Arena o łącznej długości tras wynoszącej 150 km i aż 52 wyciągi.

Ośrodek narciarski Zillertal Arena składa się z 4 części zgrupowanych wokół miejscowości:
– Zell am Ziller
– Gerlos
– Königsleiten
– Hochkrimml-Gerlosplatte

Łącznie 150 km tras i 52 wyciągi

Zillertal Arena to jeden z największych i najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Austrii. Ten duży kompleks narciarski znajduje się w Tyrolu, w centralnej części Alp Zillertalskich i składa się z pięciu wiosek narciarskich: Zell am Ziller, Gerlos, Königsleiten, Wald-Königsleiten i Hochkrimml. Zillertal Arena oferuje wiele atrakcji dla narciarzy i snowboardzistów, w tym 143 km tras narciarskich, 52 wyciągów narciarskich, snowpark, trasy biegowe i wiele innych. Trasy narciarskie w Zillertal Arenie są dobrze utrzymane i zróżnicowane, co czyni ten teren narciarski idealnym miejscem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Trasy mają różne poziomy trudności, z 31 km trasami niebieskimi, 104 km czerwonymi i 8 km czarnymi. Dostępność wyciągów narciarskich i ich wydajność są również bardzo dobre, co pozwala na swobodne przemieszczanie się po całym terenie narciarskim. Oprócz jazdy na nartach, w Zillertal Arenie znajduje się wiele innych atrakcji, takich jak snowpark dla snowboardzistów, trasy biegowe, jazda na sankach i wiele innych. Teren narciarski oferuje również wiele możliwości gastronomicznych i noclegowych, z szerokim wyborem restauracji, barów i hoteli w okolicy.

Zillertal Arena mapa tras

Patrząc na mapę tras i wyciągów Zillertal Arena można dostać zawrotu głowy, a osoby z niskim poziomem orientacji w terenie mogą czuć się trochę nerwowo, obawiając się zagubienia w tak rozległym terenie narciarskim. W rzeczywistości nie jest, aż tak źle ponieważ teren jest dobrze oznakowany, a po drugie ma swoją autonomiczność, ponieważ jego genezą były 4 różne ośrodki narciarskie, które w procesie rozwoju zostały połączone ze sobą dodatkowymi wyciągami i trasami.

Zell am Ziller

W Zell am Ziller mamy kilka ogromnych parkingów i dwa wyciągi gondolowe, które zabierają na stację pośrednią Wiesenalm, która jakiś czas temu była również stacją powrotną jeśli chcieliśmy się dostać z powrotem do Zell am Ziller, ponieważ nie było trasy zjazdowej. Jakiś czas temu oddano do użytku trasę zjazdową, ale jej parametry są niezwykle wymagające (trasa numer 10 – czarna), więc osoby początkujące lub zmęczone po dniu jazdy, zdecydowanie powinny rozważyć powrót z tego miejsca do na dół. Z Wiesenalm wyciągi gondolowe rozjeżdżają się w dwie różne strony co pozwala na różne podejścia do eksploracji terenu narciarskiego. Ogólnie w tej części ośrodka mamy do czynienia z pięcioma wyciągami krzesełkowymi oraz czterema orczykami. Trasy są dosyć trudne, oznaczone kolorem czerwonym, a kilka niebieskich pozwala na relaksujący zjazd w dół do Wiesenalm.

Zell am Zillertal
Poranek w Zell am Zillertal

Trasy są bardzo zróżnicowane, zakręty, przewyższenia i sprawiają dużo przyjemności z jazdy. Południową ekspozycję mają trasy 16 i 17 w kierunku Kreuzwiesenalm i tam też znajduje się Funpark ze skoczniami itp. Najwięcej kombinacji tras mamy ze szczytu Karspitz. Chcąc eksplorować dalszą część Zillertal Arena trzeba się dostać na najwyżej położony szczyt w tym Zillertal Arena o nazwie Ubergangsjoch (2500 m npm) i stamtąd mamy trasę Wilde Krimml, która pod względem wizualnym sprawia ciekawe doznania poznawcze, ponieważ z zagospodarowanej doliny Zillertal trafiamy coś na wzór alpejskiego pustkowia. Po dłuższym zjeździe i pojedzie leciwymi krzesełkami docieramy do Gerlos i kolejnej części Zillertal Arena.

Wilde Krimml

Gerlos

W tej najmniejszej pod względem ilości tras części ośrodka Zillertal Arena nad Gerlos mamy do dyspozycji 3 wyciągi gondolowe, 2 krzesełka i 2 wyciągi orczykowe i 3 taśmociągi dla maluchów. Najwieksza cześć to trasy niebieskie na terenie nazywanym Arena Center i jest to de facto jedna wielka polana zagospodarowana na naukę narciarstwa. Trochę trudniejsze trasy znajdują się wzdłuż wyciągów gondolowych prowadzących do Gerlos. W Gerlos poczujemy się naprawdę alpejsko. Jak okiem sięgnąć mamy szczyty gór, w dolinie widać jezioro i zaporę Speicher Durlaßboden.

Teren narciarski Arena Center w dali jezioro Speicher Durlaßboden
Widok na alpejskie szczyty z Isskogel

Żeby nie było łatwo to również mamy trudne odcinki i na pewno takim jest czarna trasa prowadząca do kolejnej części Zillertal Arena o numerze 36, gdzie na jej początku stoją duże tablice informujące o poziomie trudności. Zatem jeśli ktoś o mniejszych umiejętnościach chce się dostać do Königsleiten zdecydowanie powinien uczynić to jadąc wyciągiem krzesełkowym… w dół.

Königsleiten

Trzecia część ośrodka Zillertal Arena to trasy i wyciągi położone na zboczach Königsleitenpitze gdzie mamy do dyspozycji 3 wyciągi gondolowe i 3 wyciągi krzesełkowe. W tej części ośrodka mamy wiekszą różnorodność tras i każdy znajdzie coś dla siebie. Jest teren narciarski dla początkujących, sporo czerwonych tras i też całkiem ambitna czarna trasa. Widoki niezmiennie znakomite, a w oddali nawet da się dostrzec Lodowiec Kitzsteinhorn.

Teren narciarski Königsleiten

Kolejnym atutem tej części ośrodka jest bardzo dobry układ nowoczesnych wyciągów. Inwestując nie oszczędzali bo nawet w miejscu gdzie mogłaby spokojnie jeździć kanapa jest wstawiony szynki wyciąg gondolowy. Aby udać się do kolejnej części ośrodka Hochkrimml musimy zjechać trasą nr 52 lub 55 do Talstation Gerlospass prowadzącej do wyciągu Platenkogel (2040 m npm).

Hochkrimml-Gerlosplatte

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.