Ski Amadé – narciarski raj

Aktualizacja 15 kwietnia 2018 przez Michał Nowak

Ski Amadé w okolicach Salzburga to grupa ośrodków narciarskich, które połączyły siły i stworzono zrzeszenie mające na celu zbudowanie najlepszej oferty dla narciarzy. Dzięki temu zabiegowi Ski Amadé szczyci się określeniem największego regionu narciarskiego w Austrii.

Jest kilka niepodważalnych atutów tego regionu, po pierwsze mamy jeden karnet na 5 ośrodków i 25 stacji narciarskich. Po drugie łączna ilość tras to 870 km tras i aż 270 wyciągów. Po trzecie to wszystko znajduje się całkiem blisko Polski 🙂 


Ski Amadé

 • 270 wyciągów i kolejek linowych
 • Wyciągi krzesełkowe: 90
 • Kolejki linowe: 47
 • Wyciągi orczykowe: 81
 • Wyciągi treningowe: 52
 • 5 ośrodków narciarskich
 • 25 miejscowości 

Ski Amadé opis regionu

Oczywiście to nie jest też tak, że te wszystkie ośrodki narciarskie są ze sobą połączone siecią wyciągów czy też tras. Ski Amade to odpowiedź na działania konkurencji, zwłaszcza z Tyrolu, gdzie jeden ośrodek narciarski o gigantycznych rozmiarach oferuje dla narciarzy niezbędne atrakcje. W regionie Salzburga Alpy są trochę niższe, i tym samym nie ma możliwości budowania pojedynczych, aż tak wielkich ośrodków narciarskich. Dlatego mniejsi łączą siły, a dzięki temu oferta staje się niezwykle atrakcyjna. Ski Amade to połączone siły pięciu ośrodków narciarskich i aż 25 miejscowości. Takie posunięcie gwarantuje nam ogromną bazę noclegową, ciekawe zróżnicowanie tras i dodatkową ofertę rozrywkowo-rekracyjną.

Minusem może być opcja dojazdów – dwa skrajne ośrodki narciarskie są oddalone od siebie o około 45 min jazdy samochodem, ale prawda jest taka, że jest to tak bogata oferta tras i wyciągów, że wystarczy się zdecydować na miejscowość, a następnie w jej okolicy eksplorować narciarskie atrakcje. Wtedy takie dojazdy zabiorą nam maksymalnie 10-20 min. Dodatkowo pomiędzy miejscowościami jeżdżą też skibusy dlatego otrzymujemy całkiem przyjazne rozwiązania komunikacyjne.

Ośrodki narciarskie w Ski Amadé

 • Salzburger Sportwelt 
  • Flachau, Wagrain, St. Johann/Alpendorf, Radstadt, Altenmarkt-Zauchensee, Kleinarl, Eben, Filzmoos, Goldegg
 • Schladming-Dachstein 
  • Schladming (Planai), Rohrmoos (Hochwurzen), Pichl (Reiteralm), Ramsau am Dachstein, Haus im Ennstal (Hauser Kaibling), Forstau (Fageralm), Gröbming (Stoderzinken), Pruggern (Galsterbergalm)
 • Gastein 
  • Bad Gastein, Bad Hofgastein, Dorfgastein, Sportgastein
 • Grossarltal 
  • Grossarl, Hüttschlag
 • Hochkönig 
  • Maria Alm, Dienten, Mühlbach

Każdy z tych ośrodków oferuje zróżnicowane warunki do uprawiania zimowych sportów, czyli trasy biegowe, pełna gama tras narciarskich, trasy Pucharu Świata czy też trasy na lodowcu. Zakres jest w zasadzie pełny jaki możemy sobie wyobrazić. Co wyróżnia ten region to, że trasy nie są położone wysoko w górach, ponieważ większość tras jest położona na wysokości 1200-2000 m npm, oczywiście są wyjątki  jak Sportgastein i Dachstien, ale dzięki temu, że „niżej”, to w większości są to szerokie przyjazne trasy. Dla osób szukających mocniejszych wrażeń znajdą się też czarne trasy na których są rozgrywane najważniejsze zawody na świecie (Schladming i Zauchensee). Mamy też małe ciche wioski, lub całkiem spore miasteczka. Do wyboru do koloru. Miejscowości w zdecydowanej większości są położone blisko głównych dróg z łatwym dojazdem do stacji narciarskich, to też atut podczas podróżowania. 

Największe ośrodki narciarskie w Ski Amade to Schadming Planai-Hochwurzen, Hauser Kaibling, Reiteralm-FageralmBad Gastein, Zauchensee-Flachauwinkl, Flachau – Wagrain, Grossartal-Dorfgastein, Hochkönig. Pozostałe to mniejsze stacje narciarskie, nawet niektóre to dwa-trzy wyciągi. Ma to też swoje zalety, z sezonie takie miejsca są mniej oblegane, spokojniejsze.

Schladming – narty idealne

Reiteralm – złoty niepozorny

Bad Gastein – cesarskie narciarstwo

Flachau Wagrain – narciarski duet

Hochkönig, czyli tam i z powrotem

Ski Amadé mapa tras 

Teren jest tak rozległy, że nie ma pojedynczej dobrej mapy, aby sensownie pokazać to na jednym obrazku. Możemy mieć tylko taki ogólny obraz rozmieszczenia poszczególnych ośrodków i stacji narciarskich w tym regionie.

Ski Amade mapa tras

Ski Amade mapa tras

Prezentuję mapy tras i wyciągów większych ośrodków narciarskich wchodzących w skład Ski Amade

Schladming - mapa tras

Schladming – mapa tras

Grossarltal i Gasten mapa tras

Grossarltal i Gasten mapa tras

Flachau Wagrain mapa tras

Zobacz też prezentację Ski Amade w 3D

To chyba najlepsza prezentacja regionu Ski Amade. Z lotu ptaka można zobaczyć rozmieszczenie poszczególnych ośrodków i porównać ich wielkość i lokalizację.

Ski Amade – cena karnetu skipass

Mogło by się wydawać że jak więcej ośrodków i tras to i ceny wyższe – okazuje się, że nie. Cena za karnet jest porównywalna z innymi dużymi ośrodkami narciarskimi. Jak to najczęściej bywa nie da się podać ceny ot tak. Zależy od terminu, grupy wiekowej i ilości dni. Aby sprawdzić cenę najlepiej skorzystać z kalkulatora cen na stronie regionu, dodam tylko, że w regularnym sezonie jednodniowy skipass kosztuje w okolicach 50 Euro dla osoby dorosłej i jest przeznaczony na jeden z ośrodków narciarskich. Od 2 dni mamy skipass na cały region Ski Amade.

Ski Amade gotowe na sezon (źródło skiamade.com)

Ski Amade gotowe na sezon (źródło skiamade.com)

 

Ski Amade noclegi

Lokalna baza noclegowa odpowiada zróżnicowanym oczekiwaniom gości. Jej oferta sięga od ekskluzywnych hoteli pięciogwiazdkowych po funkcjonalne schroniska młodzieżowe. Każdy znajdzie coś tutaj dla siebie. Przy wyborze miejscowości upewnijmy się czy będzie nam dobrze dojeżdżać pomiędzy ośrodkami jeśli planujemy takie eskapady. 

Ski Amade opinie

Podziel się swoją opinią na temat Ski Amade


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

3 Replies to “Ski Amadé – narciarski raj”

 1. Sceptyk

  Od lat obserwuję masowy napływ narciarzy między innymi na tereny Ski Amade. Obawiam się , że organizatorzy przestali panować nad ilością osób, które w danym momencie jeżdzą na trasach. Dzisiaj (29.12.2017 ) widziałem kilka zdarzeń, które kończyły się interwencją ratowników. Uważam, że to jest już problem nie tylko dla polskich właścicileli ośrodków , ale także i dla tych w Austrii. Niestety

  Odpowiedz
  • Marzena

   czy to możliwe? dlaczego problem? dziś jest 30.01.2017 … na Hauser Kaibling nie ma nigdzie kolejek (jak w Polsce) Zostawiam tu grube pieniądze żeby w cywilizowanych warunkach wjechać, zjechać, zjeść i z WC skorzystać …

   Odpowiedz
 2. Damian

  W tym i poprzednim sezonie byliśmy w ski amade. Ale tego roku byliśmy w ferie w lutym gdzie większość europy miało wolne. Muszę przyznać ,że byłem mocno zdziwiony. Brak kolejek, na stokach i w knajpach luz. Ciężko było w to uwierzyć. Tego jest tak dużo,że wszyscy rozkładają się na cały region.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.