Serfaus-Fiss-Ladis – rodzinnie i ponadwymiarowo

Serfaus-Fiss-Ladis – pod tą nazwą kryje się jeden z największych w Austrii ośrodków narciarskich, ponieważ oferuje aż 68 wyciągów oraz 212 km tras narciarskich sięgających poziomu 3000 m n.p.m. Dodatkiem są malownicze tyrolskie miasteczka, w których za cel postawiono sobie stworzenie perfekcyjnej infrastruktury narciarskiej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb rodzin z dziećmi.


Serfaus-Fiss-Ladis

Atuty:

  • 68 wyciągów i 212 km tras
  • Szereg udogodnień oraz infrastruktura dla dzieci
  • 3 niezwykle urokliwe tyrolskie miejscowości ze świetnym dostępem na stoki
  • Pod głównymi kolejkami dostępne dla narciarzy wygodne szafki i przebieralnie
  • Gwarancja śniegu ze względu na wysokie położenie ośrodka

Serfaus-Fiss-Ladis opis miejscowości 

Serfaus-Fiss-Ladis to trzy miejscowości, które wspólnie tworzą ośrodek narciarski. Znajdują się one w Tyrolu, w dolinie Oberes Gericht w odległości 850 km od polskiej granicy w Gorzyczkach. Aby dojechać do Serfaus-Fiss-Ladis z autostrady A12 skręcamy na drogę 180, a z niej mamy skręt do Serfaus-Fiss-Ladis gdzie niewielkimi serpentynami wspinamy się o 500 m wyżej na tzw słoneczny taras, ponieważ miejscowości są rozmieszczone na południowych zboczach gór.

Jak dojechaćEksportuj jako KML dla Google Earth/Google MapsOtwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowymUtwórz kod obrazkowy QR dla niezależnej mapy w trybie pełnoekranowymEksportuj jako GeoJSONEksportuj jako GeoRSSEksportuj jako ARML dla przeglądarki rozszerzonej rzeczywistości Wikitude
Serfaus - Fiss - Ladis

ładowanie mapy - proszę czekać...

Serfaus - Fiss - Ladis 47.052113, 10.610733 Przeczytaj artykuł o Serfaus-Fiss-LadisRegion Serfaus-Fiss-Ladis położony jest wśród przepięknych, alpejskich krajobrazów, na płaskowyżu nad tyrolską doliną rzeki Inn (Tiroler Inntal). Ponad 2000 godzin nasłonecznienia w roku sprawia, że Serfaus, Fiss i Ladis są najbardziej pogodnymi miejscowościami w Tyrolu. Tyrolski wymiar narciarstwa w Serfaus-Fiss-Ladis to ogromny teren narciarski rozciągający się na wysokości od 1200 m do 2820 m, oferujący znacznie więcej niż tylko wspólny karnet narciarski. Dla początkujących i zaawansowanych, jak również dla całych rodzin – oferta nartostrad znajdujących się na płaskowyżu jest idealna: szerokie stoki  umożliwiają jazdę na nartach na wszystkich stopniach trudności.68  wyciągów:11 kolejek gondolowych16 kolejek krzesełkowych (dwie ośmioosobowe, siedem sześcioosobowych i siedem czteroosobowych)11 wyciąg orczykowy212 km uczęszczanych nartostrad160 zmierzonych km trasniebieskie/łatwe 47 km (22,29 %)czerwone/średnie 121 km (56,99 %)czarne/trudne 28 km (13,33 %)szlaki narciarskie 16 km (7,39 %)Serfaus - Fiss - Ladis, Seilbahnstraße, Fiss, Austria (Wskazówki dojazdu)

 

Miasteczka położone są na wysokości 1200-1430 m npm, a wprost nad nimi rozpoczynają się rozległe tereny narciarskie, gdzie najwyżej położona stacja kolejki sięga 2800 m npm. Taka charakterystyka zapewnia temu ośrodkowi bardzo dobre warunki narciarskie pod względem ilości naturalnego śniegu i długości sezonu.

Serfaus-Fiss-Ladis

Fiss wieczorem

Kolejną zaletą Serfaus-Fiss-Ladis jest bliskość do stoków, ponieważ tereny narciarskie sąsiadują z wioskami. Same miasteczka są malownicze, z typową zabudową charakterystyczną dla Tyrolu. Pod względem wielkości – Serfaus i Fiss są większymi i mniej więcej porównywalnymi, a Ladis jest niewielkie i sprawia wrażenie spokojniejszego. Znajdziecie w nich sklepy, kawiarnie, bary, restauracje. Nie należy się też dziwić wiejskimi akcentami – słychać też (czasem też czuć) konie i krowy, ot wiejska górska miejscowość.

Serfaus-Fiss-Ladis

Serfaus-Fiss-Ladis

Serfaus-Fiss-Ladis

Serfaus-Fiss-Ladis

Dodatkową ich zaletą jest „wyeliminowanie” ruchu samochodów. Parkingi dla narciarzy znajdują się poza miejscowościami, a ruch w miasteczkach jest ograniczony. Wynika to ze specyficznego układu i rozmieszczenia budynków, a uliczki są wąskie i kręte, dlatego poruszamy się przede wszystkim pieszo. I tu znajduje się kolejne genialne udogodnienie – pod stacjami gondoli znajdują się ogromne przechowalnie sprzętu narciarskiego dla każdego z gości. W momencie przyjazdu otrzymujemy swój numer szafki gdzie możemy przez cały pobyt trzymać sprzęt narciarski.

Przechowalnia sprzętu narciarskiego w Fiss

Przechowalnia sprzętu narciarskiego w Fiss

Szafki na sprzęt narciarski w Fiss

Szafki na sprzęt narciarski w Fiss

Dla narciarzy tylko przyjeżdżających na narty są przygotowane specjalne parkingi z bezpośrednim dostępem do gondoli.

Metro w Serfaus

Tak, tak.. to nie błąd. Serfaus dysponuje klasycznym metrem. W latach 80-tych zdecydowano się na niezwykłą inwestycję i powstało najmniejsze metro na świecie. Składa się z jednej linii o długości 1200 metrów biegnącej wzdłuż głównej ulicy w Serfaus i posiada cztery przystanki. Pierwsza stacja metra znajduje się przed wjazdem do Serfaus, co również oznacza, że odwiedzając tą miejscowość zostawiamy samochód na parkingu i wsiadamy z nartami do metra i jedziemy na końcową stację tuż przy stacjach gondolowych.

Oznacza to również ograniczenie ruchu w miasteczku. Jeśli mamy zakwaterowanie w Serfaus możemy do niego wjechać, na bramce wjazdowej wystarczy tylko podać nazwę hotelu lub pensjonatu. Natomiast podczas pobytu nie możemy korzystać z samochodu – ruch w miasteczku jest ograniczony – czyli chodzimy pieszo lub korzystamy z metra. Te ograniczenia są w sezonie zimowym i letnim.

Poniżej filmik (niestety tylko w j. niemieckim) jak powstała ta kolejka oraz jak funkcjonuje.

Serfaus-Fiss-Ladis noclegi

Te trzy miejscowości oferują kilka tysięcy miejsc noclegowych, tylko w samym Serfaus jest ponad 6400 „łóżek”, co sprawia komfortową sytuację dla rodzin i narciarzy ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie. Hotele, pensjonaty, apartamenty. Co ważne niektóre mają doskonałe zaplecze dla dzieci – bawialnie, animacje itp.

Trasy narciarskie Serfaus-Fiss-Ladis

Sezon narciarski w Serfaus-Fiss-Ladis rozpoczyna się zazwyczaj zaraz na początku grudnia i trwa do połowy kwietnia. Jak już wcześniej wspominałem miejscowości leżą na stokach gór co sprawia, że każdej z trzech miejscowości mamy bezpośredni dostęp do wyciągów i tras narciarskich. Łącznie do dyspozycji narciarzy mamy aż 68 wyciągów oraz 212 km tras.

Serfaus-Fiss-Ladis

Tereny narciarskie w Serfaus Fiss Ladis

Z Serfaus zabierają nas w górę 3 gondole, do bezpośrednio największego terenu narciarskiego. Z Fiss mamy 2 gondole, oraz jedną dodatkową gondolę za miasteczkiem przy parkingach dla narciarzy przyjeżdżających. Z Ladis mamy do dyspozycji jedną gondolę, która wiezie nas do Fiss – a tam dopiero przesiadamy się do kolejnych. Nad miejscowościami i dalej rozciąga się gigantyczny i rozległy teren narciarski. Z niektórych punktów widokowych wydaje się, że mamy „nieskończoną” ilość tras do dyspozycji.

Trasy wSerfaus-Fiss-Ladis

Trasy w Serfaus-Fiss-Ladis

Co wyróżnia Serfaus-Fiss-Ladis to, że te trasy są „skumulowane” blisko siebie. Oznacza to, że ośrodek pomimo, że oferuje gigantyczną ilość kilometrów tras, to nie są oddalone od siebie. Bardzo szybko jesteśmy w stanie przemieszczać się po ośrodku siecią tras i wyciągów. Dodatkowy atut, to brak kolejek – wyciągi są wygodne, szybkie, a ich sieć gwarantuje, że nie będziemy musieli stać w kolejkach.  Jeździmy wysoko w Aplach przez co krajobrazy i panoramy są przepiękne.

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis

Trasy narciarskie są dostosowane do każdego poziomu trudności. Mamy do dyspozycji 47 km tras łatwych, 121 km tras średnich i aż 28 km tras trudnych dla zaawansowanych narciarzy. Serfaus-Fiss-Ladis oferuje również tereny Freeride – są specjalnie oznaczone na mapach i ich długość to 16 km.

Zasada jest taka – trasy bezpośrednio nad miejscowościami są przeznaczone dla dzieci. To tam znajdują się szkółki narciarskie i są dogodne warunki do nauki jazdy. Trasy położone wyżej są już trudniejsze. Nie brakuje też wyzwań – kilka czarnych tras to jedne z najtrudniejszych jakie widziałem.

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis

Narty w SSerfaus-Fiss-Ladis

Nie brakuje też barów i restauracji – są duże, obszerne z wielkimi tarasami słonecznymi. Do tego serwują naprawdę bardzo dobre jedzenie.

Restauracje w Serfaus-Fiss-Ladis

Restauracje w Serfaus-Fiss-Ladis

Słoneczne tarasy w Serfaus-Fiss-Ladis

Słoneczne tarasy w Serfaus-Fiss-Ladis

Wyśmienite regenerujące obiady w Serfaus-Fiss-Ladis

Wyśmienite regenerujące obiady 🙂

 

Serfaus-Fiss-Ladis mapa tras

Kliknij mapę aby powiększyć do pełnego rozmiaru.

Mapa tras Serfaus-Fiss-Ladis

Mapa tras Serfaus-Fiss-Ladis

 

Cena karnetu skipass w Serfaus-Fiss-Ladis

Cena karnetu dziennego dla osoby dorosłej w sezonie wynosi 48 Euro, a dla dzieci 29 Euro. Do tego mamy karnety czasowe, wielodniowe itd. Pełny cennik karnetów znajduje się na stronie ośrodka Serfaus-Fiss-Ladis.

Serfaus-Fiss-Ladis kamery na stokach

Serfaus Seables

Serfaus Masner

Serfaus Plansegg

Serfaus Kinderschneealm

Fiss Schönjoch

Fiss Möseralm

Pogoda w Serfaus-Fiss-Ladis – prognoza 10-cio dniowa

Lokalizacja nie została odnaleziona

Serfaus-Fiss-Ladis opinie

Podziel się swoją opinią na temat nart w Serfaus-Fiss-Ladis


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

One Reply to “Serfaus-Fiss-Ladis – rodzinnie i ponadwymiarowo”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.