Serfaus Fiss Ladis – rodzinnie i ponadwymiarowo

Aktualizacja 31 sierpnia 2022 przez Michał Nowak

Serfaus Fiss Ladis pod tą nazwą kryje się jeden z największych w Austrii ośrodków narciarskich, ponieważ oferuje, aż 68 wyciągów oraz 212 km tras narciarskich sięgających poziomu 3000 m n.p.m. Dodatkiem są malownicze tyrolskie miasteczka, w których za cel postawiono sobie stworzenie perfekcyjnej infrastruktury narciarskiej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb rodzin z dziećmi.


Serfaus Fiss Ladis

Atuty:

  • 68 wyciągów i 212 km tras
  • Szereg udogodnień oraz infrastruktura dla dzieci
  • 3 niezwykle urokliwe tyrolskie miejscowości ze świetnym dostępem na stoki
  • Pod głównymi kolejkami dostępne dla narciarzy wygodne szafki i przebieralnie
  • Gwarancja śniegu ze względu na wysokie położenie ośrodka

Opis miejscowości 

Serfaus Fiss Ladis to trzy miejscowości, które wspólnie tworzą ośrodek narciarski. Znajdują się one w Tyrolu, w dolinie Oberes Gericht w odległości 850 km od polskiej granicy w Gorzyczkach. Aby dojechać do ośrodka Serfaus Fiss Ladis z autostrady A12 skręcamy na drogę 180, a z niej mamy skręt do Serfaus Fiss Ladis gdzie niewielkimi serpentynami wspinamy się o 500 m wyżej na tzw. słoneczny taras, ponieważ miejscowości są rozmieszczone na południowych zboczach gór.

Miasteczka położone są na wysokości 1200-1430 m npm, a wprost nad nimi rozpoczynają się rozległe tereny narciarskie, gdzie najwyżej położona stacja kolejki sięga 2800 m npm. Taka charakterystyka zapewnia temu ośrodkowi bardzo dobre warunki narciarskie pod względem ilości naturalnego śniegu i długości sezonu.

Serfaus-Fiss-Ladis
Miasteczko Fiss wieczorem

Kolejną zaletą pobytu jest bliskość do stoków, ponieważ tereny narciarskie sąsiadują z tymi miejscowościami. Same miasteczka są malownicze, z typową zabudową charakterystyczną dla Tyrolu. Pod względem wielkości to Serfaus i Fiss są większymi i mniej więcej porównywalnymi, a Ladis jest niewielkie i sprawia wrażenie spokojniejszego. Znajdziecie w nich sklepy, kawiarnie, bary, restauracje. Nie należy się też dziwić wiejskimi akcentami, ponieważ słychać i też czasem czuć konie i krowy, ot wiejska górska miejscowość.

Serfaus-Fiss-Ladis
Serfaus-Fiss-Ladis
Serfaus-Fiss-Ladis
Widok na miasteczko Fiss

Dodatkową ich zaletą jest „wyeliminowanie” ruchu samochodów. Parkingi dla narciarzy znajdują się poza miejscowościami, a ruch w miasteczkach jest ograniczony. Wynika to ze specyficznego układu i rozmieszczenia budynków, a uliczki są wąskie i kręte, dlatego poruszamy się przede wszystkim pieszo. I tu znajduje się kolejne genialne udogodnienie – pod stacjami gondoli znajdują się ogromne przechowalnie sprzętu narciarskiego dla każdego z gości. W momencie przyjazdu otrzymujemy swój numer szafki gdzie możemy przez cały pobyt trzymać sprzęt narciarski. Przyjeżdżając na miejsce zostawiamy rzeczy w hotelu czy tez pensjonacie, zawozimy sprzęt pod stację kolejki gondolowej, a następnie odstawiamy samochód na parking przy głównej drodze.

Przechowalnia sprzętu narciarskiego w Fiss
Przechowalnia sprzętu narciarskiego w Fiss
Szafki na sprzęt narciarski w Fiss
Szafki na sprzęt narciarski w Fiss

Gdybyście chcieli dojeżdżać na narty to są przygotowane specjalne parkingi z bezpośrednim dostępem do gondoli. Całość jest dobrze przemyślana i zorganizowana pod kątem dostępu i wygody.

Metro w Serfaus

Tak, tak.. to nie błąd. Serfaus dysponuje klasycznym metrem. W latach 80-tych zdecydowano się na niezwykłą inwestycję i powstało najmniejsze metro na świecie. Składa się z jednej linii o długości 1200 metrów biegnącej wzdłuż głównej ulicy w Serfaus i posiada cztery przystanki. Pierwsza stacja metra znajduje się przed wjazdem do Serfaus, co również oznacza, że odwiedzając tą miejscowość zostawiamy samochód na parkingu i wsiadamy z nartami do metra i jedziemy na końcową stację tuż przy stacjach gondolowych.

Oznacza to również ograniczenie ruchu w miasteczku. Jeśli mamy zakwaterowanie w Serfaus możemy do niego wjechać, na bramce wjazdowej wystarczy tylko podać nazwę hotelu lub pensjonatu. Natomiast podczas pobytu nie możemy korzystać z samochodu – ruch w miasteczku jest ograniczony – czyli chodzimy pieszo lub korzystamy z metra. Te ograniczenia są w sezonie zimowym i letnim.

Poniżej filmik (niestety tylko w j. niemieckim) jak powstała ta kolejka oraz jak funkcjonuje.

Noclegi

Te trzy miejscowości oferują kilka tysięcy miejsc noclegowych, tylko w samym Serfaus jest ponad 6400 „łóżek”, co sprawia komfortową sytuację dla rodzin i narciarzy ponieważ każdy znajdzie coś dla siebie. Hotele, pensjonaty, apartamenty. Co ważne niektóre mają doskonałe zaplecze dla dzieci – bawialnie, animacje itp.Booking.com

Trasy narciarskie ośrodku narciarskim Serfaus Fiss Ladis

Sezon narciarski rozpoczyna się zazwyczaj zaraz na początku grudnia i trwa do połowy kwietnia. Jak już wcześniej wspominałem miejscowości leżą na stokach gór co sprawia, że każdej z trzech miejscowości mamy bezpośredni dostęp do wyciągów i tras narciarskich. Łącznie do dyspozycji narciarzy mamy, aż 68 wyciągów oraz 212 km tras.

Serfaus-Fiss-Ladis
Tereny narciarskie w Serfaus Fiss Ladis

Z Serfaus zabierają nas w górę 3 gondole, do bezpośrednio największego terenu narciarskiego. Z Fiss mamy 2 gondole, oraz jedną dodatkową gondolę za miasteczkiem przy parkingach dla narciarzy przyjeżdżających. Z Ladis mamy do dyspozycji jedną gondolę, która wiezie nas do Fiss, a tam dopiero przesiadamy się do kolejnych. Nad miejscowościami i dalej rozciąga się gigantyczny i rozległy teren narciarski. Z niektórych punktów widokowych wydaje się, że mamy „nieskończoną” ilość tras do dyspozycji.

Trasy wSerfaus-Fiss-Ladis
Trasy narciarskie w Serfaus Fiss Ladis

To co wyróżnia ośrodek narciarski to trasy, które są „skumulowane”. Oznacza to, że ośrodek pomimo, że oferuje gigantyczną ilość kilometrów tras, to nie są oddalone od siebie tereny narciarskie. Bardzo szybko jesteśmy w stanie przemieszczać się po ośrodku siecią tras i wyciągów. Dodatkowy atut, to brak kolejek, a wyciągi są wygodne, szybkie, a ich sieć gwarantuje, że nie będziemy musieli stać w kolejkach. Jeździmy wysoko w Aplach przez co krajobrazy i panoramy są przepiękne.

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis
Narty w Serfaus Fiss Ladis

Trasy narciarskie są dostosowane do każdego poziomu trudności. Mamy do dyspozycji 47 km tras łatwych, 121 km tras średnich i aż 28 km tras trudnych dla zaawansowanych narciarzy. Ośrodek narciarski oferuje również tereny Freeride i są specjalnie oznaczone na mapach, a ich długość to 16 km. Trasy bezpośrednio nad miejscowościami są przeznaczone dla dzieci i to tam znajdują się szkółki narciarskie oraz są dogodne warunki do nauki jazdy. Trasy położone wyżej są już trudniejsze, bardziej strome, typowo alpejskie. Nie brakuje też wyzwań, ponieważ kilka czarnych tras to jedne z najtrudniejszych technicznie jakie widziałem.

Narty w Serfaus-Fiss-Ladis
Widok na teren narciarski

Nie brakuje też barów i restauracji rozrzuconych na terenie całego ośrodka. Restauracje są duże z wielkimi tarasami słonecznymi. Do tego serwują naprawdę bardzo dobre jedzenie.

Restauracje w Serfaus-Fiss-Ladis
Restauracje w Serfaus Fiss Ladis
Słoneczne tarasy w Serfaus-Fiss-Ladis
Słoneczne tarasy w Serfaus Fiss Ladis
Wyśmienite regenerujące obiady w Serfaus-Fiss-Ladis
Wyśmienite regenerujące obiady 🙂

Mapa tras

Kliknij mapę aby powiększyć do pełnego rozmiaru.

Mapa tras Serfaus-Fiss-Ladis
Mapa tras Serfaus Fiss Ladis

Cena karnetu skipass

Ośrodek należy do grupy „droższych” ze względu na rozmiar, natomiast cena jest adekwatna do oferowanego produktu. Oprócz karnetów dziennych, mamy też karnety czasowe, wielodniowe itd. Dla mieszkańców miejscowości jest specjalny karnet, który kupujemy okazując kartę gościa otrzymaną w momencie rejestracji w hotelu. Pełny cennik karnetów znajduje się na stronie ośrodka.

Kamery na stokach

Serfaus Seables

Serfaus Masner

Serfaus Plansegg

Serfaus Kinderschneealm

Fiss Schönjoch

Fiss Möseralm

Pogoda w Serfaus-Fiss-Ladis – prognoza 10-cio dniowa

Serfaus-Fiss-Ladis opinie

Podziel się swoją opinią na temat nart w Serfaus-Fiss-Ladis


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

One Reply to “Serfaus Fiss Ladis – rodzinnie i ponadwymiarowo”

  1. Katarina Wielka

    Fajne miejsce na narty. Byłam z rodziną tydzień temu i uważam za doskonałe miejsce do jazdy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.