Hochkönig, czyli tam i z powrotem

Hochkönig to ośrodek narciarski leżący pomiędzy miejscowości Maria Alm, poprzez Dienten do Mühlbach w Kraju Salzburskim w regionie narciarskim Ski Amade. Jego cechą charakterystyczną jest panorama na masyw górski od którego ośrodek wziął nazwę oraz dosyć specyficzny układ tras i wyciągów, który umożliwia nam podróżowanie tam i z powrotem. Hochkönig to bardzo prężnie rozwijający się ośrodek narciarski, który stara się dorównać innym znanym narciarskim resortom w Austrii.


Atuty:

  • 32 nowoczesne wyciągi i 62 trasy narciarskie
  • 120 km tras (łatwych 52 km, średnich 41 km, trudnych 19 km oraz freeride 8 km)
  • rozbudowana infrastruktura dla dzieci (szkółki, funpark)
  • Mikroklimat i sprzęt do naśnieżania gwarantujący doskonałe warunki narciarskie
  • Dogodna infrastruktura dla narciarzy – parkingi, skibusy
  • Karnet na cały region SkiAmade

Położenie ośrodka Hochkönig

Hochkönig to ośrodek leżący w Kraju Salzburskim (około 70 od samego Salzburga). To trzy główne miejscowości położone u podnóża dawnego lodowca Hochkönig czyli Maria Alm, Dienten i Muehlbach oraz mniejsze Hintermoos oraz Hinterthal. Same miejscowości są małe, spokojne i urokliwe. Największe to Maria Alm i po „drugiej stronie” ośrodka jest Muehlbach.

Maria Alm

Maria Alm

To zdecydowanie miejscowości na spokojne rodzinne urlopy, choć nie brakuje też miejsc gdzie można trafić na bardzo głośne i wesołe Apres Ski.

Jak dojechaćEksportuj jako KML dla Google Earth/Google MapsOtwórz niezależną mapę w trybie pełnoekranowymUtwórz kod obrazkowy QR dla niezależnej mapy w trybie pełnoekranowymEksportuj jako GeoJSONEksportuj jako GeoRSSEksportuj jako ARML dla przeglądarki rozszerzonej rzeczywistości Wikitude
Hochkönig

ładowanie mapy - proszę czekać...

Hochkönig 47.405321, 13.009529 HochkönigDienten am Hochkönig, Austria (Wskazówki dojazdu)

Noclegi w Hochkönig

Mamy do czynienia z mniejszymi miejscowościami ale nie brakuje tu miejsc noclegowych. Jest bardzo dużo rodzinnych pensjonatów, apartamentów do wynajęcia, a także bardzo dobrych hoteli. Mogę polecić Hotel Eder w Maria Alm, który wyróżnia się położeniem i zapleczem oraz zaskakuje swoimi rozwiązaniami.

Narty w Hochkönig

Hochkönig oferuje 32 wyciągi i 120 kilometrów bardzo dobrze przygotowanych i bardzo szerokich tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności. Cechą charakterystyczną ośrodka jest Königstour czyli szlak narciarski na 5 kolejnych szczytów, na mapie poniżej zaznaczony żółtym i pomarańczowym kolorem w zależności od kierunku w jakim chcemy jechać. Na miejscu ten szlak jest również odpowiednimi kolorami zaznaczony, a taka wycieczka tam i z powrotem to 32 km i ponad 9 tys m różnicy wzniesień.

Hochkönig

Hochkönig

To co również wyróżnia Hochkönig oprócz rozmieszczenia wyciągów i tras to ich charakterystyka. Najwyższe punkty to poziom 1900 m npm i przez to trasy  poniżej w większości są otoczone lasem, z piękną panoramą na masyw Hochkönig o bardzo dużej szerokości i zróżnicowanym nachyleniu. Górne stacje zapewniają nam możliwość oglądania pięknych panoram Alp. Tam naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Ogólnie mamy do dyspozycji 32 wyciągi oraz 120 km tras w tym 52 km łatwych, 41 km średnich, i aż 19 km trudnych. Dodatkową atrakcją są wyznaczone trasy do freeride o długości 8 km.

Hochkönig - Maria Alm

Hochkönig – Maria Alm

Do tego wyciągi w większości są nowe, szybkie, a ośrodek zapowiada kolejne wielomilionowe inwestycje w kolejne przedsięwzięcia i tak na przykład od sezonu 2018/19 będzie oddana do użytku nowa kolej gondolowa łącząca centrum miejscowości Maria Alm wraz z estakadą do pozostałej głównej części ośrodka. Cała inwestycja to bagatela 26 milionów Euro.

Na całym terenie znajdziecie bardzo dużo restauracji i chat w których można bardzo dobrze zjeść lokalne potrawy, a i coś mocniejszego też się znajdzie. Kilka z nich jest naprawdę wartych odwiedzenia, ponieważ serwują to co wyprodukują, jak na przykład Berggasthof Abergalm, a to gwarantuje naprawę świetną jakość. Na szczególną uwagę zasługuje restauracja Die Deantnerin w Dienten – genialny design i wyśmienita kuchnia.

Restauracja na stoku Die Deantnerin

Restauracja na stoku Die Deantnerin

To jeden z najlepszych ośrodków pod względem parametru długość i szerokość tras. Jeśli ktoś lubi tego typu ośrodki to na pewno tutaj odnajdzie się doskonale. Jednakowoż tak zorganizowany ośrodek ma pewien minus i tu trochę będę się czepiał, ale mamy do czynienia z sytuacją, że narciarze nie rozpraszają się tak jak w innych ośrodkach, gdzie po wyjechaniu w górę można się udać w wiele kierunków, tutaj ponieważ mamy zwyczaj wyciąg w górę i wzdłuż niego trasę to mamy swego rodzaju szlaki migracyjne narciarzy. W szczycie sezonu można odczuć, że na niektórych trasach w godzinie szczytu (11:00-13:00) więcej ludzi, aczkolwiek jest to nieporównywalne z jakimkolwiek ośrodkiem u nas. Stanie w kolejce może się trafić ale zajmie maksymalnie 5 min. Rano, popołudniu stoki pustoszeją.

Hochkönig - Dienten

Hochkönig – Dienten

Resumując jest to bardzo dobry ośrodek narciarski, który zaskoczy was długością i szerokością tras oraz z piękną panoramą na masyw Hochkönig, z doskonałą infrastruktura narciarską w postaci nowoczesnych wyciągów oraz bardzo zróżnicowanymi trasami. Zdecydowanie warty odwiedzenia. 

Hochkönig - Maria Alm

Hochkönig – Maria Alm

Film z pobytu w Hochkönig:

Hochkönig mapa tras

Hochkönig mapa tras

Hochkönig mapa tras

Hochkönig ceny skipass 

Hochkönig jest częścią regionu narciarskiego SkiAmade, dlatego kupując karnet na więcej niż 1 dzień mamy do dyspozycji wszystko co ten region oferuje. Karnety godzinowe i jednodniowe są aktywne na terenie tylko Hochkönig. Cena zależy od wieku i długości pobytu. Pełny cennik można znaleźć tutaj.

Hochkönig godziny otwarcia

Gondole startują o 8:30 i 9:00 i wyciągi działają do 15.30 w zimie, a gdy dzień zaczyna być dłuższy pracują nawet do 16:30

Hochkönig kamery na stokach

Hochkönig prognoza pogody

Lokalizacja nie została odnaleziona

Hochkönig opinie

Podziel się swoją opinią o Hochkönig

 


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.