Gastein – cesarskie narciarstwo

Aktualizacja 31 sierpnia 2022 przez Michał Nowak

Gastein – siódme miejsce w rankingu

Miejscowość Bad Gastein polecili mi znajomi, mówiąc: jedź, będziesz zadowolony czyli klasyczny cytat z podstaw handlowca. Pierwszą niespodzianką dla mnie był kompletny brak miejsc kiedy próbowałem rezerwować jakiś pensjonat albo hotel. Ostatecznie wylądowałem na samym końcu doliny Gastein, praktycznie ostatnie budynki przed wjazdem do SportGastein. Gdy już jednak byłem na miejscu zrozumiałem dlaczego było ciężko o nocleg.


Bad Gastein, SportGastein, Bad Hofgastein, Dorfgastein

Atuty:

  • 4 zróżnicowane ośrodki 
  • nowoczesne wyciągi
  • gorące źródła
  • most nad przepaścią
  • W zasięgu km tras

Opis miejscowości w dolinie Gastein

Bad Gastein to miejsce wypoczynku ludzi z wyżych austriackich sfer. Hotele ogromne, pięciogwiazdkowe, kasyno, limuzyny… czuć tu „arystokrację”. Bad Gastein jest znaną miejscowością uzdrowiskową w której bawili władcy Austrii.  Architektura miejscowości jest przepiękna. Na stromych urwiskach przyczepione budynki, oświetlenie. Miasteczko ma zdecydowany swój unikalny klimat.

Bad Gastein nocą
Bad Gastein nocą

Warto odbyć spacer wąskimi stromymi uliczkami starej części Bad Gastein. Miejsce jest naprawdę urokliwe. Odkryciem była najlepsza restauracja ze stekami w jakiej miałem okazję być – czyli Seak und Mehr. Konieczna jest rezerwacja stolika, próba wejścia ot tak z ulicy skończyła się porażką. Polecam także pstrąga wprost z górskiej rzeki w pensjonacie EvianQuelle.

Bad Gastein
Bad Gastein

Pozostałe miejscowości w Dolinie to już typowe austriackie miasteczka i zabudowania wzdłuż doliny Gastein. Zaczynamy od Dorfgastein, następnie Bad Hofgastein, Bad Gastein i kilka mniejszych osad / wsi.

Noclegi w Dolinie Gastein

Jak już wspomniałem samo Bad Gastein to miejscówka z klasą 😉 gdzie znajdziecie duże i zabytkowe wręcz hotele, ale też nową infrastrukturę, a w pozostałych miejscowościach w dolinie do wyboru do koloru wszelkiego rodzaju miejsca noclegowe. Dolina Gastein to kilka miejscowości w której królują 3 nazwy: Bad Gastein, Bad Hofgasten, Dorfgastein oraz kilka mniejszcyh miejscówek. W tej dolinie nie brakuje dużych hoteli oferujących szereg atrakcji, ale również w górnej części znajdziemy mniejsze bardzo fajne pensjonaty, tyle, że jest w nich mniej atrakcji. Miejsce zamieszkania nie ma dużego wpływu na wybór stoku, dolina jest świetnie skomunikowana skibusami, nie brakuje też parkingów. Warto dodać, że w Bad Hofgastein znajdują się hotele i infrastruktura z gorącymi źródłami, a to idealny dodatek po wyczerpującym dniu na nartach. Miejscowości są dobrze skomunikowane dlatego można spokojnie wybierać dowolną miejscowość w dolinie. Najwięcej opcji do noclegu mamy w Dorfgastein i Bad Hofgastein. Możecie znaleźć sporo hoteli oferujących gorące baseny na zewnątrz ponieważ powszechne jest tam używanie ciepłych wód geotermalnych. Samo Bad Gastein jak wspominałem jest proporcjonalnie małe i skupione na starszych ekskluzywnych hotelach, aczkolwiek znajdziecie i tam pensjonaty. Powyżej wzdłuż drogi są już większe lub mniejsze pensjonaty w mniejszych miejscowościach.Booking.com

Jak dojechać do Bad Gastein?

Bad Gastein to około 710 km od polskiej granicy w Gorzyczkach. Najlepiej kierować się na Salzburg i następnie na autostradę A10 i dalej na drogę 311. Tam już będzie oznaczenie wjazdu do doliny Gastein. Tunel i mamy nasz teren narciarski.

Trasy narciarskie w Gastein

Ośrodek narciarski Gastein należy do regionu narciarskiego SkiAmade, czyli kupując karnet kilkudniowy mamy automatycznie dostęp do całego regionu. Ośrodek jest zlokalizowany na czterech górach w Dolinie Gastein gdzie najwyższy teren narciarski to prawie 2700 m n.p.m. Poprzez połączenia mamy ponad 200 km tras narciarskich i 43 nowoczesne wyciągi. Z atrakcji to
3 snowparki, rodzinne place zabaw dla dzieci oraz najwyższy most wiszący w Europie na Stubnerkogel w Bad Gastein. Ośrodek chwali się też najdłuższą trasą w regionie Salzburg o długości 10,4 km. Ośrodek narciarski Gastein można podzielić na 3 części:

Dorfgastein-Grossarltal

Wjeżdżając do doliny mijamy pierwszy ośrodek w Dorfgastein-Grossarltal, który jest połączeniem dwóch miejscowości z największym szczytem Kreuzkogel 2027 m npm oraz drugą góra Fulseck 2033 m npm. Stoki o znaczone kolorem czerwonym i jest kilka tras, które sprawią dużo przyjmeności. Podczas tygodniowego pobytu w tym ośrodku był najmniejszy ruch. Sporo miejsca na stokach. Z tej części ośrodka skibusem można przedostać się do pozostałych części Gastein a także bezpośrednio wyciągami do Grossaartal.

Bad Gofgastein – Bad Gastein Schlossalm

Kilka minut jazdy w górę doliny mamy Bad Hofgastein i kolejkę gondolową do ośrodka Schlossalm, który jest połączony wyciągami i trasami z ośrodkiem Stubnerkogel z Bad Gastein. Połączeniem jest przełęcz nazywana Skicentrum Angertal. Zauważyłem, że wielu narciarzy samochodowych właśnie tam parkowało swoje samochody – chyba przez to, że mogli łatwo przemieszczać się pomiędzy górami. Stubnerkogel to szczyt o wysokosci 2250 m npm, a Schlossalm to 2015 m npm. Kolejnym ośrodkiem w dolinie jest Graukogel o wysokości 2492 m npm. Są to dwa wyciągi krzesłekowe, raczej dla fanów trudnych stoków.

Sportgastein

Na końcu doliny mamy ośrodek Sportgastein ze szczytem Kreuzkogel 2686 m. Jest on już całkiem oddalony od miejscowości poniżej, przejeżdżamy tam nawet tunelem wydrążonym w skale. Polecam skorzystanie ze skibusa ponieważ parking na miejscu jest ograniczony powierzchnią. Zresztą miejsce jest specyficzne gdzie wokół wysokie szczyty górskie i tylko stacja narciarska. Wyciąg to kolejka gondolowa i wyciąg orczykowy, ale najwiecej frajdy z jazdy miałem własnie tam. Trasy dość długie tak więc zjazd do stacji pośredniej kolejki gondolowej i odpoczynek w niej był bardzo dobrym rozwiązaniem. To zdecydowanie najbardziej wymagająca część ośrodka Gastein.

Trasa w Sportgastein
Trasa w Sportgastein

Mapa tras w Bad Gastein

Mapa tras Bad Gastein
Mapa tras Bad Gastein

Kamery na stokach Bad Gastein – Bad Hofgastein, Sportgastein

Bad Gastein pogoda – 10-cio dniowa

Bad Gastein opinie 

Podziel się swoją opinią o Bad Gastein


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

One Reply to “Gastein – cesarskie narciarstwo”

  1. Pingback: Ski Amade - narciarski raj - Narty w Austrii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.