Reiteralm – złoty niepozorny

Aktualizacja 26 września 2022 przez Michał Nowak

Reiteralm w Pichl to niepozorny ośrodek narciarski z regionu Schladming-Dachstein w Styrii, który po odkryciu, okazuje się prawdziwą perełką dla fanów zimowego szaleństwa. Reiteralm został wyróżniony „potrójnym złotem” w prestiżowym Skiareatest dla ośrodków narciarskich i jako jedyny w Austrii, otrzymał najwyższe oceny za utrzymanie tras, wyposażenie w system naśnieżania oraz standard bezpieczeństwa dla narciarzy. Retieralm to też ulubione miejsce treningowe miedzynarodowych kadr narciarskich, a ofertę stoków i wyciągów uzupełnia połączenie z Fageralm i z Planai Hochwurzen / Schladming… a do tego wszystkiego przestrzeń i najpiękniejsza panorama na masyw lodowca Dachstein.


Reiteralm Pichl

Atuty:

  • Doskonała infrastruktura narciarska potwierdzona prestiżowym wyróżnieniem
  • Bardzo dobra lokalizacja
  • Dostępna duża ilość wyciągów i tras w pobliskich ośrodkach narciarskich – 4 Berge Skischauke
  • 123 km tras narciarskich i 44 wyciągi
  • 56 restauracji, schronisk, chat i barów

Reiteralm - widok na Dachstein
Reiteralm – widok na Dachstein

Opis miejscowości

Pichl jest tak małe, że ciężko w zasadzie zdefiniować gdzie się znajduje, dlatego ten ośrodek ma dokładniejszą lokalizację jako Pichl-Preunegg. Wiem, że może to dziwnie brzmieć, ale miejscowość jest rozrzucona i bardziej to są skupiska domów. Jednocześnie ma bardzo dobrą lokalizację, ponieważ znajduje się przy drodze 320, dlatego dojeżdżając do tego ośrodka Reiteralm, to parkingi mamy tuż obok drogi. Do Pichl od polskiej granicy w Gorzyczkach (autostrada A1) mamy równe 600 km.

Noclegi w Reiteralm / Pichl

Pichl jest jako takie małe ale w okolicy nie brakuje miejsc noclegowych. W samej miejscowości jest kilka pensjonatów, a także dość imponujący Hotel Pichlmayrgut  zaraz przy głównej drodze, który zwraca na siebie uwagę ze względu na architekturę. Także na stokach Reiteralm znajdują się bardzo fajne pensjonaty, apartamenty, niektóre o pięknej nowoczesnej architekturze. Jest to okolica dla osób ceniących sobie spokój i ciszę. Natomiast w okolicy mamy bardzo duży i znany Schladming gdzie z pewnością znajdziemy coś odpowiedniego na pobyt, a do Reiteralm dostaniemy się siecią wyciągów i tras.Booking.com

Trasy narciarskie w Reiteralm

Trasy narciarskie w Reiteralm
Trasy narciarskie w Reiteralm

Retieralm wyróżnia przestrzeń. Trasy są miejscami niezwykle szerokie, o zróżnicowanym nachyleniu. Do tego towarzyszą nam przepiękne widoki, to ośrodek z takim ukształtowaniem terenu, że co chwila, aż chce się zatrzymać i podziwiać panoramy Alp.

Reiteralm
Reiteralm

Trasy mają oznaczenie czerwone i faktycznie są średnio trudne, dwa odcinki czarne, raczej krótkie i wymagające przygody o stopniu nachylenia 80%. Jedna z tras ma za sobą historię rozgrywanych tam Mistrzostw Świata. Trasy oznaczone jako łatwe są tak naprawdę łącznikami pomiędzy trasami więc trudno je traktować jako coś jako cel jazdy. Reiteralm nie jest raczej dla początkujących narciarzy, trasy są długie, zmienne nachylenia – to zachęca do szybkiej i dynamicznej jazdy, dlatego też jest to miejsce na treningi kadr narciarskich. Oczywiście, że i początkujący narciarz tam się też odnajdzie, ale do celów nauki w okolicy może służyć Fageralm, a Reiteralm przede wszystkim ucieszy fanów szybkiej jazdy.

Trasy w Reiteralm
Trasy w Reiteralm

Film z Reiteralm

Gdzie zacząć jazdę w Reiteralm?

Na górę możemy wyjechać z dwóch, a w zasadzie trzech punktów startowych. Dwuosobowe całkiem leciwe krzesełko odjeżdża z Pichl i jest to też połączenie z ośrodkiem Planai – Hochwurzen, tyle że w tym kierunku zabiera nas kolejka gondolowa. W tym miejscu robią się kolejki, ponieważ krzesełko nie ma dużej wydajności i jedzie w górę około 12 minut. Jeśli do Reiteralm wybierzemy się samochodem lepiej jest dojechać do drugiego punktu jakim jest dolna stacja kolejki gondolowej w Gleiming zaraz przy głównej drodze. Jest też trzecia możliwość – ale żeby się tam dostać trzeba mocno pojechać samochodem w górę do Preunegg, ale tem podczas zimy przydada się napęd na 4 koła lub łańcuchy. Znajduje się tam parking, tuż obok najnowszej kolejki gondolowej, tyle, że w to miejsce nie ma sensu inwestować czasu na jazdę samochodem. Ośrodek jest na tyle kompaktowy, że na to miejsce bardzo szybko się dostaniemy z innych kolejek.

Trasy w Reiteralm
Trasy w Reiteralm

Trasy są zlokalizowane na stokach góry Reiteralm o wysokości 1860m npm i prowadzą w 3 różnych kierunkach w dół. Łatwo się pomiędzy nimi przemieszczać łącznikami i rozjazdami. Wystarczy krótki pobyt aby doskonale się zorientować gdzie co jest i jak się przedostać. Przy stokach mamy niezwykle urokliwie ulokowane różnego rodzaju restauracje z gigantycznymi tarasami, a na nich huśtawki, fotele słoneczne i nawet łóżka. Idealne miejsca na odpoczynek po intensywnej jeździe na nartach.

Trasy w Reiteralm
Trasy w Reiteralm

Trasy narciarskie w Fageralm

Pełna nazwa tego ośrodka narciarskiego to Reiteralm & Fageralm, tyle, że ta druga część ośrodka znajduje się w miejscowości Forstau i jest oddalona o około 5 km. Pomiędzy dolnymi stacjami kolejek jeździ regularnie skibus i jest to łącznik, aby tak naprawdę te ośrodki mogły „udawać” jeden. Fageralm to przede wszystkim szerokie trasy o bardzo łagodnym nachyleniu, to idealne miejsce do nauki. Większość rozwiązań jest stworzona z myślą o dzieciakach. Minusem może być infrastruktura ponieważ na górę jedziemy dwoma dwuosobowymi krzesełkami, a na górze czeka nas kilka wyciągów orczykowych.

4 Berge Skischauke

Reiteralm pomimo powiązanej nazwy z Fageralm, jest tak naprawdę ośrodkiem powiązanym z dwoma innymi i stanowi atrakcję regionu Schaldming-Dachstein, a mianowicie chodzi o połączone ze sobą siecią kolejek i tras, 4 góry w tym regionie i 4 ośrodki narciarskie – Hauser Kaibling, Schladming Planai Hochwurzen no i Reiteralm. Trasy mają odpowiednie oznakowanie (żółto zielone znaczki), które nawiguje nas aby można było zaliczyć 4 szczyty. Odległość pomiędzy dwoma skrajnymi wyciągami wynosi blisko 20 km więc tak naprawdę mamy spory teren narciarski i dlatego właśnie wszystkie te ośrodki chwalą się 123 km tras i 44 wyciągami.

4 Berge mapa tras
4 Berge mapa tras

Reiteralm mapa tras

Reiteralm mapa tras
Reiteralm mapa tras

Reiteralm ceny skipass

Reiteralm Fageralm są częścią regionu narciarskiego SkiAmade, dlatego kupując karnet na więcej niż 1 dzień mamy do dyspozycji wszystko co ten region oferuje. Karnety godzinowe i jednodniowe są aktywne na terenie 4 Berge. Cena zależy od wieku i długości pobytu. Pełny cennik można znaleźć tutaj.

Retieralm kamery na stokach

Reiteralm prognoza pogody

Reiteralm opinie

Podziel się swoją oceną o ośrodku Reiteralm


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.