Schladming – narty idealne

Aktualizacja 2 stycznia 2023 przez Michał Nowak

Schladming – pierwsze miejsce w rankingu

Schladming Planai Hochwurzen – ten ośrodek narciarski ma wszystkie cechy jakie można sobie wymarzyć aby spędzić idealny czas na nartach. Świetna lokalizacja, ponieważ dojazd np. z Krakowa zajmuje 7-7,5h, bardzo komfortową trasą. Góra Planai (1906 m npm) na której jest zlokalizowana stacja narciarska jest bardzo kompaktowa, ponieważ na stosunkowo niewielkiej powierzchni znajdziemy 22 wyciągi – wszystkie niezwykle wygodne i nowoczesne, no i do tego 64km tras – szerokie, o zróżnicowanym poziomie trudności. Za rekomendację jakości niech posłuży fakt, regularnie organizowanych tam zawodów, włącznie z mistrzostwami świata. Do tego sporo dobrych restauracji, barów, apres ski, dużo hoteli i apartamentów. Jak już wyjeździmy się na Planai, to obok mamy dwie góry na które bardzo łatwo się przedostaniemy siecią wyciągów, a wszystkie są na jednym karnecie i łatwo dostepne: Hauser, Hochwurzen oraz Reiteralm, czyli kiladziesiąt kilometrów tras więcej. Żyć nie umierać.

Widok z lotu ptaka na Schladming i górę Planai
Widok z lotu ptaka na Schladming i górę Planai

Schladming – Planai, Hochwurzen, Hauser Kaibling, Reiteralm

Atuty

  • Świetna lokalizacja – najbliższy polskiej granicy duży ośrodek narciarski
  • Szerokie trasy i duża siatka w ramach jednej góry
  • Genialne nachylenia – część tras to legendy Pucharu i Mistrzostw Świata
  • Duża infrastruktura
  • Dobre zakwaterowanie
  • Do 230 km tras w bliskim zasięgu

Jak dojechać do Schladming?

Kierunek na Ostrawę, Brno, przejechać przez Wiedeń i kierować się na Graz austradą A2, nastepnie zjechać na S6 i potem A9 kierunek Salzburg, pojawią się już oznaczenia zjazdu do Schaldming. Z Krakowa to 750 km i jesteśmy na miejscu – zazwyczaj samej jazdy jest od 7 do 7,5h po bardzo komfortowych drogach. Należy oczywiście kupić winietę na przejazd na drogach w Czechach i Austrii, najlepiej online, a tutaj więcej na temat opłat drogowych w Austrii.

Noclegi w Schladming

Jeśli chodzi o same zakwaterowanie to Schaldming i okolice oferuje bardzo szeroki wahlarz możliwości. Znajdziemy bez problemu nowoczesne i starsze stylowe hotele, dużo pensjonatów, apartamentów i domków na wynajem. Do wyboru do koloru. W całej okolicy regularnie kursują skibusy więc łatwo się dostać na i ze stoków, po prostu rano wychodząc w butach narciarskich, a samochód nie będzie wam podczas pobytu potrzebny.

Znajdź swój nocleg w Schladming



Booking.com


Polecam hotel Falkensteiner 4*, który ma znakomite opinie i jest niezwykle piękny i funkcjonalny. Szczególnie warte uwagi jest SPA z genialnym basenem i saunami, a także kuchnia – kolacje są niesamowite.

Falkensteiner Schladming
Falkensteiner Schladming

Opis miejscowości Schladming

Schladming to dawne miasto górnicze, a obecnie skoncentrowane na turystyce, szczególnie zimowej z prawie siedmioma tysiącami mieszkańców. Życie towarzyskie toczy się wokół centrum, gdzie znajdziemy stylowy ryneczek z szeregiem sklepów i restauracji i kilka pobocznych nastrojowych uliczek. Na przeciwko wjazdu do parkingu podziemnego znajduje się ogromny supermarket, oferujący wszystko co nam potrzeba. Apartamenty i hotele są rozsiane w różnych punktach miasteczka, a sporo na stokach Planai i Hochwurzen, ale i w pozostałych miejscach nie trzeba się martwić lokalizacją, ponieważ w sezonie do dyspozycji jest regularnie jeżdżący ski-bus. Tak więc podróżowanie pomiędzy noclegiem, a stacjami kolejek jest bezproblemowe. Także miejsca postojowe, szczególnie pod stacją Planai, są bezpłatne i jest ich bardzo dużo, przy, pod i nawet nad stacją kolei Planai. Z dodatkowych atrakcji, szczególnie dla dzieciaków jest średniej wielkości park wodny, który urozmaici pobyt dla całej rodziny. W zimie jest basen, mała zjeżdżalnia, sauny, jacuzzi itp. W lecie to miejsce ma jeszcze baseny na zewnątrz.

Życie nocne w Schladming

Co ciekawe w Schladming na pozór jest bardzo spokojną miejscowością, a to przez rozlokowanie „punktów rozrywkowych”. W porównaniu np. do Soelden gdzie na całej ulicy znajdziemy lokale rozrywkowe to w Schladming mamy ich kilka i są zgrupowane wokół dolnej stacji kolejki Planai. Po nartach na apres-ski dużo i głośno się dzieje zaraz po odpięciu nart, na wprost wyjścia ze stacji, gdzie jest kilka lokali z muzyką i tańcami, gdzie znajdziecie bardzo imprezowe miejsce i największą dyskoteka w Schladming to lokal Tenne. Bardzo stylowe i rozrywkowe miejsce.

Tenne Schladming
Tenne Schladming – źródło facebook.com/schladming.tenne

Film z Schladming Planai Hochwurzen

Poniżej przedstawiam filmik z pobytu pod koniec Stycznia 2017 roku w Schladming Planai i Hochwurzen.

 

Opis tras w Schladming

Schladming Planai jest częścią regionu Ski Amade, dlatego karnet wielodniowy kupujemy na cały region. Sam ośrodek promuje się jako 4 Góry (4 Berge) i wszędzie na miejscu spotkamy się z tymi oznaczeniami tych gór, czyli bez trudu łatwo przeniesiemy się z jednej góry na następną. Góra Planai nad Schaldming prezentuje się najnardziej okazale – to na chwilę obecną 26 wyciągów i 64 km tras.

Dolna stacja Schladming Planai
Dolna stacja Schladming

Z Schladming ma górę zabierają dwie kolejki gondolowe – Planai i Golden Jet. Dolna stacja kolejki Planet Planai została w 2012 całkowicie przebudowana i dzięki temu mamy znakomite zaplecze, począwszy od parkingów podziemnych i wielopoziomowych, wypożyczalnię, przechowalnię nart i butów, sklepy itd. Bezpośrednio do ośrodka zalicza się jeszcze wyciągi na górze Hochwurzen. Kolejka Planai zawozi nas prawie pod sam szczyt skąd możemy już dostać się w każdy zakątek tej góry korzystając z wielu tras. Trasa numer 3 poprowadzi nas na sam dół i jest to odcinek na którym rozgrywane są zawody, a sama końcówka jest naprawdę stroma. Osobiście polecam trasę numer 1, która również ma bieg do samej stacji gondoli Planai ale po drodze mamy 6-cio osobową kanapę. Na stokach znajdziemy restauracje i bary w których od 14:00 trwa apres-ski – jedna z nich oferuje zjazd skurterem w dół dla bardzo zaangażowanych w zabawę, a głośna i skoczna muzyka jest słyszalna z daleka. Jedzenia nam tam nie zabraknie. Ważne aby mieć ze sobą gotówkęm, bo niestety karta płatnicza w sporej części lokali nie jest akceptowana. Po drugiej stronie góry Planai mamy trasy 10 i 11 – są oznaczone jako Planai Paradise, długa szeroka trasa, która polecam przed poludniem, z niej również możemy dostać się na Hauser Kaibling. W tej okolicy mamy też park dla snowbordzistów.

Czarna trasa Pucharu Świata

Dla wielu osób celem jest pokonanie czarnej trasy na której są rozgrywane zawody Pucharu Świata. Jest to trasa nr 3, start rozpoczyna się tuż obok pośredniej stacji kolejki (jest tam stosowny, pamiątkowy punkt startowy jaki widzimy na zawodach) i prowadzi wpierw czerwonym oznaczeniem, a następnie nachylenie zwiększa się i mamy czarną trasę prowadzącą pod dolną stację Planet Planai, gdzie meta jest zwieńczona widowiskowym łukiem, który wieczorem jest dodatkowo oświetlony.

Mapa tras Schladming – Dachstein

mapa tras Schladming Planai
Mapa tras Schladming

Hochwurzen

Hochwurzen w pierwszym momencie sprawia wrażenie miejsca tylko dla rodzin z dziećmi. Na zboczu góry pełno pensjonatów wokół, których wiją się trasy narciarskie, bardzo płaskie, dużo dzieciaków. Dużą zaletą mieszkania w tej części (Rohrmoos ) jest bezpośrednie wyjście na stok – w zasadzie większość pensjonatów ma taką bezpośrednią opcję. Dla narciarzy przybywających z Planai, to wpierw musimy zjechać gondolą w dół, a następnie czeka na nas leciwy dwuosobowy, piekielnie wolny wyciąg. W kierunku Planai mamy szybką kolejkę gondolowa wyworzącą narciarzy w górę. Dopiero docierając na Rohrmoos przesiadamy się do szybkiego krzesełka, które dowozi nas do właściwego punktu z którego wyjeżdżamy gondolą na szczyt Hochwurzen. I tu zaczyna się najlepsza część. Trasy są długie, szerokie, a na szczycie góry sprawiają wrażenie bardzo stromych. Warto spróbować. Tym bardziej, że jest to miejsce mniej tłoczne. Dodatkowym atutem jest infrastruktura – w górnej części mamy same nowe wyciągi. Innym atutem Hochwurzen jest nocna jazda – jedna z tras jest oświetlona na całej długości. Kolejnym urozmaiceniem są trasy saneczkowe. Wypożyczamy wielkie solidne sanki, wsiadamy do gondoli i mamy wytyczone specjalne trasy na zjazd sankami. Zabawa nie tylko dla dzieci. Dorośli też mają tam sporo radości. Poniżej filmik z wypadu na Hochwurzen.

Hauser Kaibling

Na Hauser Kaibling szybko i sprawnie przenosimy się trasą 11a, a następnie już krzesełkiem w górę. Na niej do dyspozycji 13 wyciągów oraz 16 tras. Znakomicie uzbrojony w armatki śnieżne, są ich tam dziesiątki o ile nie setki, przez co nawet w takie sezony mniej obfite w śnieg są w stanie wyprodukować go w znaczących ilościach. Górna stacja Hauser Kaibling jest charakterystyczna ze względu na mieszczącą się tam wieżę telekomunikacyjną, pod którą mamy do dyspozycji wielkie kolorowe fotele do relaksu. Szczególnie polecam trasę numer 7 – czarna wspinająca się na sam szczyt Hauser Kaibling 2015 m npm oraz łagodniejszą trasę numer 4 – miejscami o ogromnej szerokości i bardzo przyjaznym nachyleniu. Dodam, że nie jest to tylko moja opinia, ta trasa sprawia bardzo dużo radości. Wokół sporo restauracji z leżakami, gdzie można miło odpocząć. Pomiędzy ośrodkami Planai / Hauser znajduje się się całkiem długa, szeroka i przyjemna trasa narciarska, która na końcu zamienia się w czarny odcinek, dla mniej zaawansowanych narciarzy znajduje się niebieski dojazd do wyciągów w stronę Planai.

Film z Hauser Kaibling

Poniżej filmik zrobiony pod koniec stycznia 2017 na Hauser Kaibling.

Reiteralm

Z Rohrmoos – Hochwurzen możemy łatwo się dostać kolejnym połączeniem do ośrodka narciarskiego Reiteralm. Tym samym osiągamy cel, reklamowany na całym terenie, jeżdżenia na 4 górach. Trasy są o podobnym nachyleniu co na Hochwurzen. Tyle, że w górnej części mamy bardziej zagospodarowaną górę – więcej tras i wyciągów. O Reiteralm napisałem osobny artykuł ponieważ wart jest szerszego poznania – o Reiteralm możesz więcej przeczytać tutaj.

Podsumowując

Schaldming i okolice ma wszystko czego fan narciarstwa może oczekiwać. Na szczególną uwagę zasługuje infrastruktura na miejscu – nowoczesne wyciągi, podgrzewane kanapy, szerokie i długie trasy, naśnieżanie gwarantujące warunki do jazdy. Dlaczego to numer 1 w rankingu? Kiedy kalkulujemy gdzie jechać na narty, to bierzemy pod uwagę wiele czynników do analizy – położenie, czas dojazdu, ilość wyciągu, bazę noclegową, rozrywkę itd. W mojej ocenie, po odwiedzeniu ponad kilkudziesięciu miejsc w Austrii, to właśnie Schadming oferuje wszystko co potrzeba na udany urlop narciarski – w dodatku na wysokim poziomie i jakości. Z perspektywy narciarza są spełnione wszystkie elementy. Mamy wiele tras, łatwo możemy się przemieszczać, a jednocześnie nie mamy uczucia przytłoczenia wielkością czy też uczucia pokonywania wielkich odległości aby gdzieś dojechać na nartach. Trasy są świetnie przygotowane. Do tego nowoczesne wyciągi, które eliminują kolejki. Do tego doskonała baza noclegowa i rozwiązania komunikacyjne. Dlatego właśnie, co roku, przynajmniej raz tam chętnie wracam i cieszę się z nart.

Schladming Planai – godziny otwarcia

Gondole startują o 8:15 do 15.30 w zimie. Gdy dzień zaczyna być dłuższy pracują nawet do 16:30

Ceny skipass Schaldming

Schladming Planai są częścią regionu narciarskiego SkiAmade, dlatego kupując karnet na więcej niż 1 dzień mamy do dyspozycji wszystko co ten region oferuje. Karnety godzinowe i jednodniowe są aktywne na terenie 4 Berge. Cena zależy od wieku i długości pobytu. Pełny cennik można znaleźć tutaj.

Kamery Schladming Planai i Hochwurzen

Kamera Planai Bergstation

Hochwurzen Talstation – stacja pośrednia kolejki

Schladming pogoda – prognoza 10-cio dniowa

Schladming opinie

Podziel się swoją opinią na temat ośrodka narciarskiego Schladming Planai Hochwurzen  


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

mapa-narty-austria

Strona główna » Schladming – narty idealne

13 Replies to “Schladming – narty idealne”

  1. Matis

    W ubiegłym roku rozpoczęty sezon w Schladming był idealny. W grudniu ciągle niewiele osób na trasach i przez to narty były bardzo udane.

    Odpowiedz
  2. Irek Ziółkowski

    Byłem rok temu. Nawet jest tu mój wpis poniżej. Ani trochę nie żałuję. Jeden z najlepszych ośrodków w jakim byłem, jak nie najlepszy. Marzec a śniegu było mnóstwo, dojazd kwatery na nartach. Trasy przygotowane wyśmienicie. Kanapy szybkie. Oczywiście Planai najlepszy ale pozostałe górki też niczego sobie. Najsłabszy chyba Retieralm. No i lampe mieliśmy prawie przez całe 6 dni. Mordę spaloną miałem jak po Chorwacji.

    Odpowiedz
  3. Dunst Kind

    OK, wygląda super, ale jak jest pod koniec sezonu? Osobiście mogę jechać dokładnie na początku kwietnia tak jak wypada teraz Wielkanoc. Jak dotąd z racji że późno brałem pod uwagę tylko lodowce więc pytanie czy w Schladming też będą jeszcze dobre warunki? Czy ktoś był tak późno i może coś na ten temat powiedzieć?

    Odpowiedz
    • Michał Nowak Autor wpisu

      W tym roku sezon jest/będzie bardzo długi. Generalnie na wiosnę nie jest to najlepsza miejscówka ze względu na wysokość. Warunki są ok powyżej 1300 mnpm. Poniżej szybko robi się mokro więc tak dobrze jest do 13 maksymalnie.

      Odpowiedz
    • Anna

      Wlasnie wrocilam z Wielkanocy spedzonej w Schladming. Snieg ciagle dobry – od poludnia, jesli dzien sloneczny, robi sie mokry, taki jak lubie pod snowboard. Nie muldzi sie bardzo. A na tym samym karnecie pojedziesz tez z doliny Schladming skibusem na lodowiec Dachstein, gdzie snieg, przy 18 stopniach na dole, jest absolutnie idealny. I nawet odrobine bardziej niz 4 Gory polecam miejscowosc obok – Radstadt-Altenmarkt. Osobna sprawa to koniec sezonu – czesc kolejek od wtorku po swietach juz nie chodzi.

      Odpowiedz
  4. schladming

    Przepraszam, przez pomyłkę wpis o Schladming umieściłem przy Soelden. Wciąż jednak pod całym tekstem się podpisuję.

    Odpowiedz
  5. Bartek

    Jadę do Schladming pod koniec stycznia. Czy warto brać karnet na SuperSki, czy na tydzień bedzie wystarczająco dużo jeżdżenia. Jeździmy z rodziną 2+2 (12 i 14 lat) i raczej się nie rozdzielamy (może czasami ja wyskoczę gdzieś osobno). Poza opisanymi górami w rejonie doliny, zastanawiam się nad odwiedzeniem Obertauern, ale nie wiem czy będzie na to czas.

    Odpowiedz
  6. Duana6

    A czy jest takie miejsce gdzie moglibyśmy wjechać z wózkiem i osobami niejezdzacymi na nartach aby posiedzieć np w knajpce z widokiem na góry? 😁

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.