Lodowce w Austrii

Aktualizacja 20 sierpnia 2022 przez Michał Nowak

Poznaj lodowce w Austrii, które zapewniają warunki narciarskie nie tylko w sezonie zimowym ale jesienią, późną wiosną, lub nawet przez cały rok. Największe ośrodki na lodowcach sąsiadują ze sobą w Tyrolu, pozostałe znajdziemy w innych regionach Austrii.

Lodowce w Austrii

Lodowce w Austrii na mapie

Lodowcowe regiony narciarskie

W Austrii mamy do dyspozycji 8 regionów narciarskich, od małych kameralnych do bardzo rozbudowanych oferujących dziesiątki tras. Hasło 365 dni na nartach jest w zasadzie prawdziwe ponieważ część z tej 8-ki oferuje narty przez cały rok, ale prawda jest taka, że najlepsze warunki zaczynają się dopiero pod koniec października i trwają do połowy / końca maja – wszystko zależy od danego roku i jaka była zima. Trzeba brać pod uwagę, że te wczesne lub późne wyjazdy na narty, a także te letnie są ograniczone czasowo w ciągu dnia – czyli jeździmy rano do południa, niestety później ze względu na temperaturę zaczyna się robić „kasza” na stoku i pojawia się sporo wody, a wyciągi są zatrzymywane, żeby nie niszczyć lodowców. Innym aspektem tych lodowcowych ośrodków narciarskich jest wysokość – jeździmy na wysokości około 3000 m n.p.m. co może powodować dla niektórych odczuwanie choroby wysokościowej. W zimie mamy też do czynienia z niższymi temperaturami oraz w większości wyciągami orczykowymi – niestety w pokrywie lodowej nie można stabilnie zamocować podpór do wyciągów krzesełkowych, choć te też są spotykane na lodowcach.

Skoro było o niedogodnościach to parę słów o pozytywnych stronach. Jak już szeregiem kolejek dostaniemy się na samą górę to mamy do czynienia z niesamowitymi widokami, ponieważ są to jedne najwyższych punktów widokowych dostępnych wysiadając z kolejki górskiej, a poniżej doliny przykryte chmurami oraz panoramy Alp jak okiem sięgnąć.

Widok na Kaprun pod chmurami

Widok na Kaprun pod chmurami

Do tego trasy narciarskie, które na lodowcu są szerokie o jednostajnym nachyleniu, gdzie często pada porównanie, że jeździmy jak „na lotnisku”. Zazwyczaj mamy do czynienia z trasami łatwymi, natomiast w tym wszystkim szerokość stoków, sprawia nam naprawdę wiele frajdy. Przed oficjalnym sezonem na stokach lodowców można spotkać najbardziej znanych narciarzy, którzy regularnie przygotowują się w tych miejscach do sezonu.

hintertux5

Trasy na Lodowcu Hintertux

Opis ośrodków narciarskich – Lodowce w Austrii

Lodowce z infrastrukturą do narciarstwa to następujące ośrodki narciarskie.

  1. Dachstein Gletscher
  2. Kitzsteinhorn Kaprun
  3. Hintertux Gletscher
  4. Stubaier Gletscher Stubaital
  5. Soelden
  6. Pitztaler Gletscher
  7. Kaunertaler Gletscher
  8. Molltaler Gletscher

Dachstein Gletscher

Pierwszy na liście to Dachstein Gletscher, leżący najbliżej Polski, najmniejszy z ośrodków, będący częścią bardzo znanego regionu narciarskiego Schladming Dachstein. Bardziej nadający się do biegania na nartach niż zjeżdżania. Przyciąga turystów widokami, mostem nad przepaścią i punktami widokowymi. Niestety jak dla mnie zimą tylko tyle. Za to w lecie może to być ciekawe miejsce.

Mapa tras Dachstein Glacier

Dachstein Glacier - mapa tras

Dachstein Glacier – mapa tras

Hintertux i Kitzsteinhorn / Kaprun

Kolejne dwa ośrodki zostały szerzej opisane w osobnych wpisach o Hintertux Glacier oraz o Kitzsteinhorn Kaprun, dlatego tutaj są tylko wymienione, a nie opisywane. To bez wątpienia najbardziej znane lodowcowe ośrodki narciarskie wśród Polaków i pewnie też dla tego są w tych miejscach organizowane dość często imprezy dedykowane dla rodaków, dlatego znajdziecie oferty pod nazwą Dni Polskie w Hintertux itp.

Invalid Displayed Gallery

Mapa tras Kaprun Kitzsteinhorn

Mapa tras Kaprun Kitzsteinhorn

Mapa tras Kaprun Kitzsteinhorn

Mapa tras Hintertux

Hintertux mapa tras

Hintertux mapa tras

Stubaier Gletscher

Stubaier Glacier to najbardziej rozbudowany ze wszystkich ośrodek narciarski na lodowcu. Tuż za Innsbruckiem w dolinie Neustift znajduje się brama do tego wspaniałych 21 tras o łącznej długości 40 km. Nowoczesne wyciągi dowożą nas na wysokość 3210 m n.p.m. skąd rozpościerają się przepiękne widoki. Przeczytaj więcej o Lodowcu Stubai.

Zobacz aktualne warunki i mapę tras Stubai

Stubai – mapa tras

Stubaier Gletscher - mapa tras

Stubaier Gletscher – mapa tras

Sölden

Kolejnym wyróżniającym się ośrodkiem narciarskim na lodowcu jest Soelden w Tyrolu. Znany nie tylko z dogodnych tras dla początkujących, ale też dla zaawansowanych narciarzy, czego potwierdzeniem może być fakt organizowania tam co roku zawodów Pucharu Świata już na początku sezonu. Atutem ośrodka jest jego naturalne połączenie z niżej położonymi trasami, przez co jego możliwości w sezonie zimowym są znacznie większe. Sam lodowiec Soelden to 37 km tras na wysokości powyżej 2675 do 3250 m n.p.m.

Trasy na lodowcu w Soelden

Trasy na lodowcu w Soelden

Zobacz aktualne warunki i mapę tras w Soelden

Soelden – mapa tras

Mapa tras Solden

Mapa tras Solden

Pitztaler Gletscher (Pitztal)

Także w Tyrolu znajduje się kolejny ośrodek tym razem wyróżniający się wysokością, ponieważ wyjeżdżamy tam na szczyt o wysokości 3340 m npm. Ośrodek oferuje 37 km tras na lodowcu oraz 7 wyciągów. Co ciekawe trasy w większości (ponad 17 km) maja oznaczenie trudne – co również znamienne w tym miejscu trenuje najwięcej narodowych kadr przed sezonem. Ciekawostką może być sposób dostania się na teren lodowca – a mianowicie jedziemy tzw. kretem, czyli koleją podziemną w wydrążonym tunelu w skale. Taka kolejka była używana wcześniej na lodowcu w Kaprun.

Pitztal mapa tras

Pitztal mapa tras

Pitztal mapa tras

Kaunertaler Gletscher

Kolejny z sąsiadujących obok siebie Tyrolskich ośrodków to Kaunertal. Hasło reklamowe tego miejsca to najmłodszy lodowiec w Austrii. Do dyspozycji mamy tam 32,5 km tras narciarskich i to miejsce bardziej przypomina dolinę, ponieważ teren jest bardzo rozległy, a trasy o łagodnym nachyleniu i jak to zazwyczaj na lodowcu bywa, bardzo szerokie.  Karnet 6-cio dniowy daje nam możliwość jazdy również na Pitzlater.

Zobacz film promujący Kaunertal

Zobacz aktualne warunki i mapę tras na Kaunertaler Gletscher

Kaunertaler mapa tras

Kaunertaler mapa tras

Kaunertaler mapa tras

Molltaler Gletscher

Tym razem znajdujący się w Karyntii lodowiec Moelltaler oferuje 16 km tras zjazdowych, w większości oznaczonych kolorem czerwonym na wysokości powyżej 2.100 do 3.122 m npm. Oczywiście w sezonie zimowym ilość kilometrów tras wzrasta do prawie 50, ponieważ poniżej znajduje się całkiem rozbudowany ośrodek narciarski. Dodatkowo, trzeba tutaj dodać, że jest to najmłodszy z ośrodków, więc jego infrastruktura jest nowoczesna. Szczególnym atrybutem Moeltallera jest szerokość lodowca. Trasy są rozmieszone na jednorodnej powierzchni, której szerokość to prawie kilometr. Najdłuższa trasa na lodowcu ma aż 7 km długości. Co do ich trudności to odnajdą się na tych stokach zaawansowani narciarze jak też początkujący.

Zobacz aktualne warunki i mapę tras na Moelltaler Gletscher

Molltaler mapa tras

Moelltaler mapa tras

Moelltaler mapa tras


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

 


A jakie są wasze ulubione Lodowce w Austrii?

Zostawcie swoją opinię.

4 Replies to “Lodowce w Austrii”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.