Zell am See Kaprun – all inclusive

Aktualizacja 31 sierpnia 2022 przez Michał Nowak

Zell am See Kaprun – ósme miejsce w rankingu

Zell am See i Kaprun to dwa ośrodki narciarskie w jednym, do którego mam ogromny sentyment, ponieważ właśnie tu odrywałem narty w Alpach. Mówimy o dwóch różnych ośrodkach narciarskich ale przez to, że są oddalone od siebie zaledwie o 7 km i są znakomicie połączone komunikacyjnie, co chwila kurusjącymi skibusami i możemy śmiało traktować jako jedno miejsce na narty. To miejsce łączące wszystkie atuty nart w Austrii. Piękne widoki, miasteczko Zell am See nad jeziorem, gwarancja śniegu na lodowcu Kitzsteinhorn i bardzo dobre stoki w ośrodku Schmitten. Wszystko co potrzeba do świetnego wyjazdu narciarskiego. Jest też niestety smutna karta tego miejsca… ale o tym na końcu.


Zell am See – Schmitten i Kaprun – Kitzsteinhorn

Atuty:

 • Gwarancja śniegu ze względu na lodowiec
 • Dobre położenie komunikacyjne
 • Ogromna baza noclegowa
 • Tereny narciarkie na wysokości 750 – 3029m npm
 • 119 km tras i 52 wyciągi

Zell am See i Kaprun opis miejscowości

Zell am See

Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy jeziora. Jest to niezwykle malownicze połączenie gór i wody, a sama miejscowość jest wręcz przyczepiona do góry Schmittenhohe i ciągnie się wzdłóż lini brzegowej jeziora. Miasteczko jest całkiem przyjemne w najstarszej części z krętymi uliczkami, zabytkowymi budowlami, restauracjami sklepami, a pozostała część mocno już współczesna. Dobra baza noclegowa, sporo sklepów, kawiarni, barów i restauracji.

Widok na jezioro Zell am See
Widok na jezioro Zell am See

Kaprun

Zaledwie 7 km dalej znajdziemy się w Kaprun. Kolejne miasteczko nastawione na turystów i w pełni zorganizowane pod nich. Również znajdziemy starszą cześć miasta ze stylowymi budynkami, ale przez rozwój miejscowości znacząco się rozrosła i nie brakuje też współczesnej zabudowy. Doskonała baza noclegowa. Nie brakuje barów, restauracji, sklepów czy dyskotek.

Noclegi w Zell am See i Kaprun

W obu miejscowościach nie brakuje różnego rodzaju hoteli, pensjonatów i dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego. Te miejscowości posiadają dobrą sieć połączeń skibusami, więc można spokojnie rozważać nawet noclegi poza tymi miasteczkami, wtedy ceny są o wiele niższe. Booking.com

Narty w Zell am See Schmitten

Ośrodek Schmitten to jeden z najsłynniejszych austriackich miejscówek narciarskich. Miejsce rozgrywania zawodów narciarskich ale przede wszystkim jedna z najfajniej zagospodarowanych gór w Alpach. Praktycznie wszystkie stoki są na zboczach jednej góry Schmittenhohe o wysokości 2000 m npm co powoduje, że nie wiele tam jest tzw. dojazdówek.

Widok na Schmittenhohe
Widok na Schmittenhohe

Na górę zabierają nas z różnych punktów kolejki gondolowe. Dla osób jadących od strony Kaprun najlepiej zacząć podróż już przed Zell am See, ponieważ z Schuttdorf jedzie pierwsza gondola przy której znajduje się bardzo duży parking. Następna kolejka odjeżdża praktycznie z centrum Zell am See, ale z niej trzeba się przesiadać na wyciąg krzesełkowy, a następnie do gondoli aby dostać się na szczyt lub zjechać do Schmittental, a to z kolei trzecie miejsce destynacji w górę. Na szczycie Schmitten znajdziecie sporo restauracji z ogromnymi tarasami słonecznymi gdzie gra austriackie disco i leje się piwo.

Trasy w ośrodku Schmitten są długie i szerokie.  Każdy się tutaj bez problemu odnajdzie na jakimś ulubionym odcinku zjazdowym. Moim ulubionym zakątkiem jest Sonnkogel, są tam czerwone szerokie, szybkie trasy i proporcjonalnie mniej osób. Do tego bardzo fajne knajpy z tarasami.

Trasy Zell am See
Trasy Zell am See

Dla twardzieli polecam trasę numer 13 i 14 oraz numer 6. Sporo zabawy na czarnych odcinkach. Dla lubiących spokojną jazdę najlepsza jest trasa numer 1. Zell am See jest znane i popularne dlatego niech was nie zdziwi spora ilość narciarzy ale rozmieszczenie stoków i wyciągów generalnie powoduje, że przy niektórych wyciągach w godzinach szczytu znajdziecie kolejki, aczkolwiek szybko znikające.

Niedawno ośrodek dorobił się kolejki gondolowej i trasy zjazdowej do doliny Saalbach-Hinterglemm co znacząco zwiększyło atrakcyjność ośrodka. To nie jest bezpośrednie połączenie, zjeżdżając na dół co jakiś czas odjeżdża skibus do kolejek gondolowych ośrodka Saalbach-Hinterglemm.

Zell am See i Kaprun – mapa tras

mapa tras Zell am See Kaprun
Mapa tras Zell am See Kaprun

Narty w Kaprun Kitzsteinhorn

Obok miejscowości Kaprun znajduje się niewielki ośrodek narciarski z dwoma wyciągami krzesełkowymi, oświetlony i dedykowany dzieciakom na górze Maiskogel. Jest tam spora szkółka narciarska, do tego mnóstwo innych atrakcji dla nich. Ale co ciekawe jest też tam jedna czarna trasa więc i dla odważniejszego narciarza coś tam się znajdzie. Z tego miejsca nową koleją gondolową 3-K dostaniemy się na dolną stację kolejki na lodowiec Kitzsteinhorn. Sercem nart w Kaprun jest właśnie teren narciarski na lodowcu Kitzsteinhorn, drugą opcją aby się do niego dostać to pojechać kawałek w górę, gdzie po drodze co ciekawe miniemy stara kolejkę gondolową na wspomnianą wcześniej górę Mainskogel. Dojeżdzamy do parkingów i do dyspozycji są dwie kolejki godolowe zabierające narciarzy na wysokość 2452 m npm do Alpincenter. Stamtąd albo możemy zjechać kawałek w dół albo dobrać się do stoków lodowca – i znów gondolą Gipfelbahn na wysokość 3029 m npm lub siecią innych wyciągów.

Widok na Kaprun pod chmurami
Widok na Kaprun pod chmurami

Na górnej stacji Gipfelwelt znajdziecie sporo atrakcji: kino 3D w którym regularnie lecą filmy z lodowca, taras Top of Salzburg z niesamowitymi widokami, restauracje oraz Tunel Hanna zabierający was w głębinę lodowca. Można tam zobaczyć mocowanie kolejki, usłyszeć jak rusza się lodowiec, poznać strukturę i historię lodowca. Tunel zaczęto budować w 1965 roku jako element budowy kolejek – mocowanie górnej stacji, ale z przez kolejne lata drążono go dalej aby obecnie go oddać turystom. Ma długość 363 metrów i z wysokości 3020 m schodzimy w dół na 2980 m gdzie wychodzimy na drugi taras widokowy zawieszony w powietrzu. Tutaj uwaga – niby krótki spacer ale w butach narciarskich powrót o te 40 m wyżej to zaczyna być sporym wysiłkiem – a spory wpływ ma wysokość na jakiej się znajdujemy. Aby stamtąd udać się na narty to trzeba zjechać małą kolejką szynową w dół.

Widok na Gipfelwelt
Widok na Gipfelwelt

Jak to na lodowcu mamy do czynienia z orczykami, ale za to trasy biegnące obok to już czysta przyjemność. Szerokie jak lotnisko o równomiernym nachyleniu. Sama radość. W dolnej części (poniżej Alpin Center) trasy są już kręte i mają zwężenia co powoduje, że jak jest tłoczno na lodowcu sporo muld i osób zsuwających się po stoku – ot takie uroki tłocznego miejsca.

Trasy Kaprun
Trasy Kaprun
Trasy narciarskie w Kaprun
Trasy narciarskie w Kaprun

I jak to na lodowcu bywa należy sprawdzić pogodę, bo ta wysokość powoduje często ciężkie warunki lub też idealne słońce nad doliną pokrytą chmurami. Do tego dobrze należy się zabezpieczyć w słoneczna pogodę, mocne filtry wskazane ponieważ na tej wysokości słońce mocno opala. Dla osób z chorobą wysokościową dobrze wziąć ze sobą coś na ból głowy, proszków nigdzie na górze nie kupicie, a niestety sporo osób odczuwa dyskomfort. Pomaga zjazd trochę w dół na dłuższy postój, picie dużo wody, a żartów nie ma, są osoby, które odczuwają objawy już po przekroczeniu 1500 m npm. Zresztą poczujecie tą wysokość 3000 m npm ponieważ inaczej będziecie się męczyć.

Wdok z Top of Salzburg 3029 m npm
Wdok z Top of Salzburg 3029 m npm
Top of Salzburg 3029 m
Top of Salzburg 3029 m

Przy Alpin Center znajduje się największa restauracja i tarasy. Jedzenie masowe i średniej jakości. Za to przyjemne leżaki. Zdecydowanie polecam zatrzymać się w Krefelder Houtte na coś smaczniejszego.

Schronisko w Kaprun z dobrym Jedzeniem

Lodowiec Kitzsteinhorn mapa tras

Mapa tras Kaprun Kitzsteinhorn

Ceny karnetów skipass Kaprun Zell am See

Ceny karnetów zależą od wieku i okresu na jaki przyjechaliśmy – im dłużej tym cena odrobinę spada. Trzeba dodać, że co roku ceny idą trochę w górę i za karnet dla osoby dorosłej w sezonie trzeba zapłacić w okolicach Euro. Karnet działa w Kaprun i Zell am See. Dla osób chcących jeszcze skorzystać z innych ośrodków regionu Salzbug Sport lub Kitzbuehel Alps można odpowiednio wybrać karnet regionalny – gdzie lista ośrodków w okolicy jest znacznie większa, ale cena też idzie w górę. Szczegółowy cennik karnetów skipass dla Kaprun i Zell am See znajdziesz tutaj.

Jak dojechać do Zell am See i Kaprun

Zell am See znajduje się 60 km od Salzburga. Najlepszy dojazd do miejscowości jest autostradą A10 a następnie skierowanie się na drogę 311.

Zell am See kamery na stokach

Zell am See Schmittenhöhe

Zell am See

Kamery Kaprun

Kaprun Gipfel

Kaprun Alpincenter

Kaprun Langwiedboden

Pogoda Zell am See – prognoza 10-cio dniowa

Ku pamięci – tragedia w Kaprun

Na koniec coś niestety smutnego. Wydarzenie na stałe związane z Kaprun ale też z narciarstwem. Nie sposób przejść obok tego obojętnie. Z wieloma osobami, które były w Kaprun na ten temat rozmawiałem i każda podkreśla refleksyjność tego miejsca i zdarzenia. W dniu otwarcia sezonu narciarskiego 11 listopada 2000 roku w tunelu kolejki szynowej wybuchł pożar. Życie utraciło w nim 155 osób, a jedynie dwanaście osób się uratowało- ci którzy zdecydowali się iść w dół przez płomienie. Ogień, a przede wszystkim duszący dym dotarł do górnej stacji kolejki Aplincenter gdzie dopadł jeszcze kilka osób. Ponieważ było to otwarcie sezonu zginęło sporo dzieciaków z Kaprun, które miały dzień wolny i chciały skorzystać z pierwszego dnia sezonu. Wszystko przez wyciek płynu hydraulicznego oraz nagrzewnicę powietrza w kabinie maszynisty. W ciągu kilku minut wagonik zamienił się w piekło.

Jak to wygląda dzisiaj?

Dzisiaj kolejka szynowa nie działa. Pozostała konstrukcja nośna i szyny oraz zamknięte drzwi do wjazdu. Widać to z kabin gondoli powodując gęsią skórkę. Po tragedii nikt nie proponował ponownego uruchomienia „kreta”, bo tak nazywano tą kolejkę, zbudowano w zamian drugą linę kolejki gondolowej. Tuż nad dolną stacją kolejki można znaleźć pomnik. Ciągle palą się tam znicze i są kwiaty. Smutne miejsce wywołujące refleksje. Byłem w tym miejscu dwa lata po tej katastrofie i w dawnej górnej stacji kolejki wciąż były ślady tego zdarzenia, zabudowane wejście do górnej stacji kolejki, osmalone ściany. Koszmar. Dzisiaj nie ma po tym śladu – stacja jest przebudowana. Co ciekawe taka sama kolejka jeździ do dzisiaj na Pitztal, oczywiście z dokonanymi modyfikacjami po tragedii.

Zell am See Kaprun opinie

Podziel się swoją opinią na temat ośrodka narciarskiego w Zell am See i Kaprun


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

2 Replies to “Zell am See Kaprun – all inclusive”

 1. Bari

  Jedziemy do Zell am See w przyszłym tygodniu i mam nadzieję że spełni pokładane oczekiwania bo to nasz pierwszy wyjazd w Alpy. Dzięki za przewodnik.

  Odpowiedz
 2. cheniek

  Dzień dobry. Witam wszystkich narciarzy. Chciałbym podzielić się z Państwem wrażeniami z pobytu w ośrodku Zell am See Kaprun. Niestety dość dużo chętnych, a mój pobyt był w czasie 13-20 lutego i zbiegł się z feriamii w kraju saltzburskim. Jeżeli będziecie Państwo dojeżdżać własnym samochodem do Zell to nie wjeżdżajcie do centrum, brak parkingów, a parking górny jest dość mały, tylko zaparkujcie pod Schmitten w miejscowości Schuttdorf. W Kaprun z parkingiem bez problemu. Co do samego narciarstwa ,to jak wspominałem dość dużo ludzi , ale na górze rozjeżdżają się po różnych stokach. Jedynie na dole trzeba będzie swoje odczekać do pierwszego wjazdu. Tu niespodzianka. Nikt się nie pcha. W Kaprun polecam jazdę na samej górze. Wada. Orczyki. Stoki na szczęście to rekompensują. Życzę dużo frajdy z jazdy. T.Ch.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.