Opłaty drogowe winiety w Austrii oraz obowiązkowe wyposażenie samochodu

Winiety w Austrii 2017

Opłaty drogowe w Austrii za autostrady i drogi ekspresowe są obowiązkowe. Dotyczą oczywiście samochodów osobowych, motocyki i większych aut. Winiety można już kupić na terytorum Polski, na granicy polsko-czeskiej i oczywiście w Austrii – co szczególnie polecam ze względu na brak opłat manipulacyjnych (jedynie przy płatności kartą doliczają 1 Euro), a szczególnie w Polsce są doliczane sowite marże.

Winietę należy nakleić na środku szyby w górnej części.


Opłaty drogowe w Austrii 2017 dla pojazdów do 3,5t – winiety Austria 2017:

 • Winieta na 10 dni – 8,90 Euro.
 • Winieta na 2 miesiące – 25,90 Euro.
 • Winieta całoroczna 86,40 Euro.

 

Kontrole na drogach są dosyć częste, szczególnie na zjazdach z autostrady lub na specjalnie organizowanych akcjach kontrolnych, wtedy samochody zjeżdżają na parkingi gdzie masowo są kontrolowane winiety. Mandat za brak winiety to 240 Euro, do uiszczenia na miejscu – jeśli nie mamy gotówki (nie wszystkie patrole mają czytniki kart) to zostaje wszczęte postępowanie administracyjne i grzywna ma zakres 300-3000 Euro. Dodatkowo wszystkie autostrady są monitorowane kamerami, które również kontrolują ważność winiety.

Oprócz winiet są też odcinki płatne dodatkowo – przeważnie chodzi o tunele. Płacimy gotówką lub kartą. Oto lista takich odcinków płatnych:

 • A9 – Autostrada Tunel Bosruck
 • A9 – Autostrada Tunel Gleinalm
 • A10 – Autostrada Tunele Tauern i Katschberg
 • A11 – Autostrada Tunel Karawanken
 • A13 – Autostrada Brenner: cały odcinek
 • A13 – Autostrada Brenner wyjazd Stubai
 • S16 – Autostrada Tunel Arlberg

Aby dostać się do Austrii trzeba przejechać przez Czechy lub Słowację, a często można też skorzystać z dróg w Niemczech. W Czechach i na Słowacji opłaty za drogi ekspresowe i autostrady są obowiązkowe.  Niemieckie autostrady wciąż są darmowe dla pojazdów osobowych.

Opłaty drogowe w Czechach – Winiety Czechy 2017

Winiety w Czechach są obowiązkowe dla samochodów osobowych. Winietę naklejamy na szybę w prawym dolnym rogu. Ważne i warte zapamiętania – na winiecie i banderoli kontrolnej trzeba wpisać numer rejestracyjny samochodu – Czeska Policja zawsze to sprawdza podczas kontroli.


Opłaty drogowe wieniety w Czechach 2017 dla pojazdów do 3,5t:

 • winieta 10-cio dniowa 310 CZK – około 51 zł
 • winieta miesięczna 440 CZK- około 73 zł
 • winieta roczna 1500 CZK – około 247 zł

Winiety można kupić na stacjach benzynowych przy autostradzie A1 lub zaraz za granicą na stacjach benzynowych. Nie warto kupować winiety po stronie polskiej na stacji benzynowej w Mszanie (ostatnia po polskiej stronie) – doliczają nienormalną opłatę manipulacyjną, która w ogóle się nie kalkuluje. Lepiej na Shellu już po czeskiej stronie dokonać zakupu – dodam że nawet paliwo tam ma korzystniejszą cenę.

Ważne – odcinek D1 od polskiej granicy (Bohumin / Gorzyczki) do Ostrawy jest bezpłatny.

Mapa odcinków płatnych dróg w Czechach

Mapa odcinków płatnych dróg w Czechach

Narty w samochodzie w Austrii

Często pada pytanie czy można przewozić narty w samochodzie w Austrii? Przepisy nie mówią o zakazie, więc można je przewozić również w samochodzie. Przepisy jedynie definują, że narty muszą być zabezpieczone tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu.

Opony zimowe w Austrii

Obowiązek posiadania na kołach opon zimowych występuje w warunkach zimowych, czyli wtedy, kiedy na drodze jest śnieg, błoto pośniegowe i lód. Taki obowiązek funkcjonuje prawnie od 1 listopada do 15 kwietnia. Brak opon zimowych to mandat w wysokości 35 Euro.

Fotoradary w Austrii

Na to należy szczególnie uważać. Fotoradary są na autostradach jako odcinkowe pomiary prędkości, zawsze oznaczone specjalnymi znakami. Do tego jeżdżą patrole oznakowane i nieoznakowane. Najczęściej na zjazdach z autostrady są kontrole prędkości. Stacjonarne fotoradary jak też kontrole prędkości są bardzo często w terenie zabudowanym. Podsumowując – Austriacy kontrolują często więc warto uważać z pośpiechem na ich drogach.

Mandaty za fotoradar w Austrii

Często pada pytanie czy jak fotoradar zrobił mi zdjęcie w Austrii to czy przyjdzie do Polski? Prawdopodobieństwo jest duże. Austriacy mieli chyba dość szarży naszych rodaków na ich drogach i starali się o porozumienie z polskimi organami wykroczeń i rocznie przesyłają czasem nawet i kilkadziesiąt tysięcy powiadomień o wykroczeniach w Austrii. Spotkałem się z sytuacją, że egzekwowany był mandat u mojego znajomego za 30 Euro z kosztami administracyjnymi 200 Euro, dlatego w tym zakresie nie ma reguły. Te sprawy kierują i egzekwują lokalne służby do odpowiednich organów w Polsce i są różnego rodzaju fale w intensywności i ilości roszczeń, do tego też dochodzi czas, nawet po kilkunastu miesiącach może przyjść zgłoszenie i będzie egzekwowane przez nasze sądy. Dlatego warto uważać.

Używanie łańcuchów śniegowych

Posiadanie łąńcuchów śniegowych na wyposażeniu samochodu nie jest obowiązkowe. Natomiast są sytuacje pogodowe w których na niektórych odcinkach używanie łańcuchów jest obowiazkowe lub egzekwowane. Podczas ciężkich warunków pogodowych odpowiednie patrole przepuszczają tylko samochody z założonymi łańcuchami na kołach. Byłem świadkiem takiej sytuacji i faktycznie auta bez łańcuchów były zawracane z drogi.

Ważne jest aby wiedzieć, że wg. austriackich przepisów niektóre typy łańcuchów nie są legalne np tekstyle.

Kamizelki ostrzegawcze w Austrii

Od 2005 roku funkcjonuje zapis o obowiązkowym posiadaniu w samochodzie kamizelki ostrzegawczej i obowiązkowym noszeniu w sytuacjach awaryjnych na drodze. Brak kamizelki jest karany mandatem.

Mandaty w Austrii

Policja bardzo sumiennie egzekwuje przepisy i dość często daje mandaty i od razu dodam nie małe. Za przekraczanie prędkości są rzędu 100 – 200 Euro. Najdroższy mandat w przepisach to 5000 Euro. Lepiej mieć to na uwadze.

Poznaj Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

W razie wypadku w Austrii

Telefony alarmowe – pomoc drogowa numery 120 i 123

 • Policja 133, pogotowie 144, Straż pożarna 122

Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

 

One Reply to “Opłaty drogowe winiety w Austrii oraz obowiązkowe wyposażenie samochodu”

 1. Kazimierz

  Zalecam uważne analizowanie prędkości w terenie zabudowanym. Niestety fotoradary są powszechne, a ostatnio policja austriacka przesłała ponad 20 tys wniosków o ukaranie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.