Opłaty drogowe winiety w Austrii oraz obowiązkowe wyposażenie samochodu

Aktualizacja 7 września 2022 przez Michał Nowak

Winiety Austria

Opłaty drogowe w Austrii za autostrady i drogi ekspresowe są obowiązkowe. Dotyczą oczywiście samochodów osobowych, motocyki i większych aut. Winiety można już kupić na terytorium Polski, na granicy polsko-czeskiej i oczywiście w Austrii, co jest korzystniejsze ze względu na brak opłat manipulacyjnych (jedynie przy płatności kartą doliczają 1 Euro), a szczególnie w Polsce na stacjach benzynowych są doliczane sowite marże. Kupując naklejkę, należy ją nakleić na środku szyby w górnej części, obok lusterka.

Winieta elektroniczna Austria

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem opłacenia winiety jest kupno winiety elektronicznej. Winietę można kupić przez internet lub w automatach znajdujących się na granicy. Kupując winietę przez internet jest pewien trik, otóż Austriacy dla klienta indywidualnego stosują prawo do zwrotu winiety, tak więc w procesie zakupu, jeśli wybierzecie opcję „Jestem konsumentem” to nie możecie korzystać z elektronicznej winiety lub elektronicznej opłaty odcinkowej od razu po zakupie, uzyskują one ważność najwcześniej po 18 dniach, ponieważ przez ten czas obowiązuje prawo do zwrotu.

Kupując winietę austriacką zaraz przed wyjazdem, kliknij opcję „Jestem przedsiębiorcą”, niczego to nie zmienia jako proces zakupu, ponieważ podajemy te same dane dla samochodu, a winieta jest aktywna nawet od momentu zakupu. Możemy ją spokojnie kupić jadąc samochodem i wjeżdżając do Austrii. Dlaczego tak jest? Firmom nie przysługuje prawo zwrotu, dlatego nie ma tego ograniczenia czasowego, że trzeba kupić winietę z wyprzedzeniem.

Gdzie kupić winietę Austria?

Proces zakupu austriackiej winiety elektronicznej jest łatwy i można zapłacić kartą kredytową lub płatniczą, PayPalem i innymi systemami. Można też kupić bilet odcinkowy jeśli będziemy również przejeżdżać tymi odcinkami, które wymagają dodatkowej opłaty – szczegóły poniżej. Winiety austriackie można kupić tutaj


Opłaty drogowe w Austrii dla pojazdów do 3,5t – winiety Austria:

 • Winieta na 10 dni – 9,60 Euro.
 • Winieta na 2 miesiące – 28,20 Euro.
 • Winieta całoroczna 93,80 Euro.

Kontrole na drogach są dosyć częste, szczególnie na zjazdach z autostrady lub na specjalnie organizowanych akcjach kontrolnych, wtedy samochody zjeżdżają na parkingi gdzie masowo są kontrolowane winiety. Mandat za brak winiety to 120 Euro, do uiszczenia na miejscu – jeśli nie mamy gotówki (nie wszystkie patrole mają czytniki kart) to zostaje wszczęte postępowanie administracyjne i grzywna ma zakres 300-3000 Euro. Dodatkowo wszystkie autostrady są monitorowane kamerami, które również kontrolują ważność winiety.

Oprócz winiet są też odcinki płatne dodatkowo i tu przeważnie chodzi o tunele. Płacimy gotówką lub kartą, można też kupić elektroniczny bilet na przejazd. Oto lista takich odcinków płatnych:

 • A9 – Autostrada Tunel Bosruck
 • A9 – Autostrada Tunel Gleinalm
 • A10 – Autostrada Tunele Tauern i Katschberg
 • A11 – Autostrada Tunel Karawanken
 • A13 – Autostrada Brenner: cały odcinek
 • A13 – Autostrada Brenner wyjazd Stubai
 • S16 – Autostrada Tunel Arlberg

Aby dostać się do Austrii trzeba przejechać przez Czechy lub Słowację, a często można też skorzystać z dróg w Niemczech. W Czechach i na Słowacji opłaty za drogi ekspresowe i autostrady są obowiązkowe. Niemieckie autostrady wciąż są darmowe dla pojazdów osobowych.

Opłaty drogowe w Czechach – Winiety Czechy

Winiety w Czechach są obowiązkowe dla samochodów osobowych. Winietę naklejamy na szybę w prawym dolnym rogu. Ważne i warte zapamiętania – na winiecie i banderoli kontrolnej trzeba wpisać numer rejestracyjny samochodu – Czeska Policja zawsze to sprawdza podczas kontroli.

Winiety elektroniczne Czechy.

Od jakiegoś czasu można kupić winiety elektroniczne i to najlepszy sposób na dokonanie opłaty drogowej w Czechach. Strona jest w języku polskim, a płatności możemy dokonać kartą kredytową lub płatniczą oraz np Apple Pay. Winiety czeskie można kupić tutaj.


Opłaty drogowe winiety w Czechach dla pojazdów do 3,5t:

 • winieta 10 dniowa 310 CZK – około 60 zł
 • winieta 30 dniowa 440 CZK- około 85 zł
 • winieta roczna 1500 CZK – około 290 zł

Mapa odcinków płatnych w Czechach

Mapa odcinków płatnych dróg w Czechach

Narty w samochodzie w Austrii

Często pada pytanie czy można przewozić narty w samochodzie w Austrii? Przepisy nie mówią o zakazie, więc można je przewozić również w samochodzie. Przepisy jedynie definują, że narty muszą być zabezpieczone tak aby nie zagrażały bezpieczeństwu.

Opony zimowe w Austrii

Obowiązek posiadania na kołach opon zimowych występuje w warunkach zimowych, czyli wtedy, kiedy na drodze jest śnieg, błoto pośniegowe i lód. Taki obowiązek funkcjonuje prawnie od 1 listopada do 15 kwietnia i jest egzekwowany. Mandat za brak opon zimowych to 60 Euro ale jeśli stworzymy zagrożenie w ruchu drogowym spowodowany brakiem opon zimowych to kara może sięgnąć aż 5000 Euro. Nie ma żartów.

Fotoradary w Austrii

Na fotoradary w Austrii należy szczególnie uważać. Fotoradary są na autostradach jako odcinkowe pomiary prędkości, zawsze oznaczone specjalnymi znakami. Do tego jeżdżą patrole oznakowane i nieoznakowane. Najczęściej na zjazdach z autostrady są kontrole prędkości. Stacjonarne fotoradary jak też kontrole prędkości są bardzo często w terenie zabudowanym. Podsumowując – Austriacy kontrolują często, więc warto uważać z pośpiechem na ich drogach. Mandaty przychodzą nawet za przekroczenie o niewielką ilość km/h.

Mandaty za fotoradar w Austrii

Często pada pytanie czy jak fotoradar zrobił mi zdjęcie w Austrii to czy przyjdzie do Polski? To wręcz pewne. Od jakiegoś czasu działa system europejski o wymianie danych dotyczących pojazdów więc nawet za niewielkie wykroczenia są przesyłane wezwania do zapłaty. Spotkałem się z sytuacją, że egzekwowany był mandat za 30 Euro z kosztam i administracyjnymi 200 Euro. Osobiście otrzymałem wezwanie do zapłaty za przekroczenie prędkości o 6km/h i opłatę 10 Euro. Obecnie po kilku tygodniach przychodzi list ze zdjęciem, opisem sytuacji i prośbą o dobrowolną rozliczenie wykroczenia. Inny problem, że jadąc do Austrii, a nie mamy uregulowanego mandatu, zostaniemy na miejscu rozliczeni.

Używanie łańcuchów śniegowych

Posiadanie łąńcuchów śniegowych na wyposażeniu samochodu nie jest obowiązkowe. Natomiast są sytuacje pogodowe w których na niektórych odcinkach używanie łańcuchów jest obowiazkowe lub egzekwowane. Podczas ciężkich warunków pogodowych odpowiednie patrole przepuszczają tylko samochody z założonymi łańcuchami na kołach. Byłem świadkiem takiej sytuacji i faktycznie auta bez łańcuchów były zawracane z drogi. Samochody z napędem 4×4 są w niektórych takich sytuacjach przepuszczane przez takie kontrole. Ważne jest aby wiedzieć, że wg. austriackich przepisów niektóre typy łańcuchów nie są legalne np. tekstyle.

Kamizelki ostrzegawcze w Austrii

Od 2005 roku funkcjonuje zapis o obowiązkowym posiadaniu w samochodzie kamizelki ostrzegawczej i obowiązkowym noszeniu w sytuacjach awaryjnych na drodze. Brak kamizelki jest karany mandatem.

Mandaty w Austrii

Policja bardzo sumiennie egzekwuje przepisy i dość często daje mandaty i od razu dodam nie małe. Za przekraczanie prędkości są rzędu 100 – 200 Euro. Najdroższy mandat w przepisach to 5000 Euro. Lepiej mieć to na uwadze.

W razie wypadku w Austrii

Telefony alarmowe – pomoc drogowa numery 120 i 123

 • Policja 133, pogotowie 144, Straż pożarna 122

Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

One Reply to “Opłaty drogowe winiety w Austrii oraz obowiązkowe wyposażenie samochodu”

 1. Kazimierz

  Zalecam uważne analizowanie prędkości w terenie zabudowanym. Niestety fotoradary są powszechne, a ostatnio policja austriacka przesłała ponad 20 tys wniosków o ukaranie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.