Rowery w Austrii

Aktualizacja 6 października 2017 przez Michał Nowak

Rowery w Austrii

Pomiędzy sezonami narciarskimi austriackie doliny i znane ośrodki narciarskie zamieniają się w doskonałe miejsce na rowerowe wyprawy i tu zarówno na rodzinne wycieczki jak też dla osób, które potrzebują dużych dawek adrenaliny. 

Sezon rowerowy w Austrii

Sezon rowerowy w Austrii zaczyna się na dobrą sprawę w czerwcu, ale niektóre ośrodki zapraszają już w maju. Należy jednak brać pod uwagę, że tak na dobrą sprawę im wyżej tym zimowa aura trzyma dłużej i spokojnie w maju na wielu szlakach znajdziemy śnieg, dlatego warto planować swoje wyjazdy od czerwca.

Rowery w Austrii

Rowery w Austrii

Trasy rowerowe w Austrii

Rowerowe atrakcje można podzielić na trzy grupy odbiorców – rekreacja, przygoda, adrenalina.

Trasy rekreacyjne

Pierwsza to amatorskie uprawianie kolarstwa i tu niekoniecznie górskiego. Mamy do dyspozycji wiele ścieżek rowerowych, oddzielonych od dróg dla samochodów, bardzo często prowadzących wzdłuż rzek lub potoków o niewielkich stopniach trudności, gdzie tak naprawdę nie trzeba tęgiej kondycji aby przejechać wyznaczone trasy. Po drodze mamy ławki i stoliki – często zadaszone, a trasy są dobrze oznaczone. Przemieszczamy się dolinami, asfaltowymi lub dobrze ubitymi ścieżkami rowerowymi.

Rowery w Austrii

Rowery w Austrii

Trasy górskie

Drugą grupą są już trasy położone na szczytach gdzie możemy samemu wjechać lub skorzystać z wyciągów. Praktycznie w każdym ośrodku jeżdżą podstawowe gondole, a także niektóre wyciągi krzesełkowe. Drogi są zazwyczaj ubite i często są to też piesze szlaki. Przemieszczamy się pasmami i tu już przydaje się trochę kondycji ponieważ czasem mamy do czynienia z większymi różnicami wzniesień. Trasy są dobrze oznaczone i wskazują poziomy trudności, dlatego przed wyruszeniem dobrze jest przeanalizować mapę. Miejscami przystankowymi są schroniska i górskie chaty działające w sezonie letnim. Powrót na dół do doliny to zjazd drogami lub też ponownie kolejką gondolową.

Rowery w Austrii

Rowery w Austrii

Rowery w Austrii

Rowery w Austrii

Trasy z adrenaliną

Trzecia grupa to osoby szukające adrenaliny i posiadające doświadczenie. Tu zarówno to dotyczy kolarzy chcących pokonywać górskie trasy w stylu Tour de France, a także fanów MTB i szalonych zjazdów w dół. Trasy downhill’owe są podzielone również na stopnie trudności. Te najłatwiejsze są na ubitych drogach i ścieżkach, te najtrudniejsze posiadają specjalne instalacje do skoków, zakrętów itd. 

Rowery w Austrii

Rowery w Austrii

Rowery w Austrii

Rowery w Austrii

Wypożyczalnie rowerów w Austrii

W każdej miejscowości znajdziecie bez problemu kilka wypożyczalni sprzętu rowerowego. Znajdują się zazwyczaj tam gdzie sprzęt zimowy – te same zamieniają się na sezon letni. Oprócz sprzętu rowerowego można również wynająć instruktora, tak aby nabyć odpowiedniej techniki jazdy w trudniejszym terenie. 

Ceny wynajmu roweru w Austrii:

  • rower wycieczkowy cross country – 10 – 15 Euro / dzień
  • rower górski MTB –  10 – 20 Euro / dzień
  • e-bike górski MTB – 25 – 40 Euro / dzień

Rowery elektryczne (e-bike) w Austrii

Nowością i niejako nowym kołem napędowym dla rozwoju letnich wakacji w Austrii stały się rowery elektryczne, zarówno te spacerowe jak też górskie. O ile wcześniej były nowością i ciekawostką tak obecnie są standardem (w Ischgl w jednej z wypożyczali 80% rowerów to e-bike), a wiele przewodników, map i tras są planowane pod takie rowery. Dzieje się tak dlatego, że ten rodzaj rowerów stał się popularny i powszechny – wcześniej nie każdy miał wystarczająco kondycji aby sprostać alpejskim trasom, a po drugie jest to coś nowego, a po trzecie znacząco zwiększa zasięg. Dlatego przy hotelach, restauracjach znajdziecie sporo stacji ładowania roweru elektrycznego wraz z odpowiednimi „końcówkami” pasującymi do różnych rowerów.

Rowery w Austrii

Rowery w Austrii

Mapy, szlaki, przewodniki rowerowe

W każdej miejscowości znajdziecie centrum informacyjne, a także hotele i pensjonaty mają miejsca gdzie znajdziecie całą masę propozycji w postaci map, mini przewodników. To bardzo ułatwia sprawę. Oczywiście zawsze można korzystać też z aplikacji na telefon. Trasy są bardzo dobrze opisane i oznaczone, więc ciężko się zgubić. 

 


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.