Lodowiec Hintertux – 365 dni na nartach

Aktualizacja 31 sierpnia 2022 przez Michał Nowak

Lodowiec Hintertux – piąte miejsce w rankingu

Narty w Hintertux to przyjemność o wiele dłuższa niż ogólnie trwający sezon. Lodowiec daje nam możliwość jazdy praktycznie przez cały rok. Ma to również swoje złe strony, ponieważ wysokość sprawia kłopoty również pogodowe, jest ziminej oraz przy niskiej podstawie chmur mogą być problemy z widocznością. Za to w mniej lub bardziej słoneczny dzień Hintertux daje dziką przyjemność z nart.


Hintertux Glestcher

Atuty:

 • Lodowiec 🙂
 • Narty przez cały rok
 • Gwarancja śniegu
 • Szerokie trasy
 • Można spotkać gwiazdy nart
 • 86 km tras

Jak dojechać do Hintertux

Trasa z Krakowa to około 10h jazdy samochodem i do pokonania 950 km. Kierujemy się na Innsbruck  – najlepiej A1, później kierunek na Niemcy, a następnie zjazd na 93 w kierunku Austrii ponownie. Skręcamy na Mayrhofen (droga 169) przez dolinę Zillerlal dojedziemy do Hintertux.

Opis miejscowości Hintertux

Hintertux jest niezwykle małą miejscowością, wynika to z ukształtowania terenu. Jadąc tam na narty trzeba zakładać raczej pobyt poza samym Hintertux. Wzdłuż trasy do ośrodka narciarskiego nie brakuje hoteli i pensjonatów. Sporo możliwości jest też w miejscowości Tux oddalonej zaledwie 4km. W zasadzie Hintertux to taki wielki parking pod dolną stacją kolejki – jeśli planujesz zostać na miejscu atrakcji jest niewiele.

Gdzie spać w Hintertux?

W samym Hintertux polecam Hotel Alpenhof. Genialne położenie, znakomita obsługa i wyposażenie – świetne SPA z ogromnym basenem, a dodatkowo bardzo smaczna kuchnia. Cały czas jedżdżą skibusy więc dostanie się na stok nie będzie stanowić problemu. Największą miejscowością w dolinie jest Lanersbach i tu najłatwiej znajdziecie miejscówkę. Lanersbach oddalony o kwadrans podróży autobusem od dolnej stacji gondolek na lodowiec i jest całkiem uroczym, alpejskim miasteczkiem składającym się z pensjonatów i hoteli. Booking.com

Opis ośrodka Hintertux Glesher

Lodowiec Hintertux jest niezwykle popularny wśród Polaków nie tylko ze względu na walory narciarskie ale też organizowanych tam Dni Polskie na lodowcu z imprezami towarzyszącymi jak testy sprzętu, zawody i wieczorne imprezy.

Narty w Hintertux
Narty w Hintertux

Ośrodek znajduje się dosyć wysoko i od razu na dolnej stacji mamy dwie gondole, które zabierają nas aż na wysokość 2100 m npm i w zasadzie to miejsce stanowi również punkt końcowy – ponieważ stamtąd wracamy kolejką w dół na parking. Następnie przesiadka do kolejnych kolejek żeby wyjechać na wysokość 2660 m npm, a to nie koniec podróżowania, ponieważ aby dostać się do tras na lodowców czeka na nas wyciąg krzesełkowy albo gondola, którą jedziemy na wysokość 3250 m. W tym miejscu roztacza się widok na lodowiec.

Lodowiec Hintertux
Lodowiec Hintertux

Trasy narciarskie w Hintertux

Wyciąg Gletscherbus 3 jest przystosowany do ciężkich warunków, czyli nie zatrzymują go nawet najsilniejsze wiatry, a podróż na szczyt przy niezwykle silnych podmuchach jest naprawdę mocnym przeżyciem. Słupy kolejki umocowano w lodzie, aby nie naruszać skały, na której osadzony jest osiągający czasem nawet na ponad sto metrów głęboki lodowiec. Na lodowcu Hintertux mamy oczywiście wyciągi orczykowe, trasy są szerokie i o jednolitym nachyleniu. W dolnej części lodowca już te trasy zaczynają być o innej charakterystyce. Zwroty, przechylenia, trawersy. Trasy są praktycznie dla każdego – od łagodnych szerokich stoków po bardzo wymagające zjazdy. Dlatego ten ośrodek jest znany na całym świecie i często nazywany najlepszym lodowcem narciarskim. Przed sezonem pasy tras są zajęte przez zawodników ćwiczących przed sezonem. Sprawia sporo frajdy oglądanie zawodowców ćwiczących slalom. Inną atrakcją jest jaskinia w lodowcu. Możecie łatwo zobaczyć jaka to jest masa lodu w tym miejscu. Natomiast jazda już na samym lodowcu to czysta przyjemność. Dla mnie takie trasy to tzw. lotnisko, szerokie o łagodnym nachyleniu. Sama przyjemność z jazdy na nartach. Na górnych częściach lodowca praktycznie wszystkie takie są a w dolnej części zaczynami już mieć zwężenia, przełomy itd. Najlepsze wrażenia pozostawiły trasy wokół Kaserer – zdecydowanie najszersze na tym ośrodku narciarskim i dla mnie sprawiające najwięcej przyjemności. Zawodnicy zazwyczaj trenują na Olperer i Gefrorene – dlatego nie zdziwcie się kiedy rano przyjeżdżając na samą górę zobaczycie, że jedna część stoku jest „zamknięta” i przy okazji spotkacie kadrę np. Austrii lub Korei. Dodatkowo na stokach Oplerera znajdziecie snowpark dla swobordzistów.

Film z Hintertux

Mapa tras Hintertux

mapa_tras_hintertux
Mapa tras Hintertux

Podsumowanie

Hintertux to dla mnie często otwarcie lub zamknięcie sezonu narciarskiego. Na dole bywa jeszcze lub jest już bardzo zielono i ciepło, a na górze możemy jeździć na nartach w znakomitych warunkach. Pogoda bywa kapryśna na tej wysokości więc trzeba pamietać, że na górze może być znacznie zimniej lub trafią się chmury. Trasy sprawią mnóstwo frajdy i można absolutnie dokonać rekordów życiowych w zjazdach.

Choroba wysokościowa na lodowcu

Może wam się niestety przytrafić choroba wysokościowa na lodowcu. Występuje ona już na wysokościach powyżej 2.500 m npm. Tak czy inaczej odczujecie to kondycyjnie – na lodowcu po intensywnym zjedzie mamy innego rodzaju zadyszkę, a także odpowietrzenie w uszach po zjazdach w niższe części lodowca. Inne ciśnienie powietrza, ale przede wszystkim ilość tlenu w powietrzu powoduje, że można odczuwać mdłości ale przede wszystkim tępy ból głowy. Dodam, że leki przeciwbólowe nie specjalnie pomagają na takie objawy. Co należy zrobić? Pierwszym sposobem aby tego się pozbyć jest oczywiście zjazd w dół i aklimatyzacja na niższej wysokości. Warto pić wodę mineralną, ma pomóc zmienić ciśnienie w organizmie. I niestety innych dobrych sposobów nie ma. Nie należy ignorować pierwszych objawów, tylko od razu działać, ponieważ przetrzymanie się na ponad 3 tysiące metrów z takimi objawami może wam popsuć kolejne dni. Z ciekawostek – jeden z aparatów fotograficznych kompletnie odmawiał działania po przekroczeniu 3.000 m

Kamery Hintertux

Pogoda Hintertux – prognoza 10-cio dniowa

Hintertux opinie

Podziel się swoją opinią o Hintertux


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

3 Replies to “Lodowiec Hintertux – 365 dni na nartach”

 1. Katrina

  Właśnie wróciłam z Tuxa. Było zmiennie z pogodą. Niestety lodowiec ma swoje kaprysy ale i tak bbyło to genialne rozpoczęcie sezonu.

  Odpowiedz
 2. Pingback: Gdzie można już jeździć na nartach w Austrii na początku grudnia 2014 - Narty w Austrii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.