Aktualizacja 6 października 2017 przez Michał Nowak
Myśląc lato i wakacje często kojarzy nam się to z morzem i plażą, ale sporo osób wybiera góry, przestrzeń i zupełnie inne wrażenia. Austria latem jest niezwykle ciekawą alternatywą na zatłoczone morskie kurorty, a dającą, dla osób kochających góry całą masę opcji do wyboru.
Rowerem w Austrii
Sezon rowerowy rozpoczyna się już wiosną. Słoneczny, łagodny klimat umożliwia wycieczkę rowerową również wtedy, gdy w górach jeszcze szusuje się na nartach. Znakomitymi trasami może się pochwalić Karyntia i otwiera się na cyklistów: certyfikowana ścieżka Drauradweg, Via Carinzia w słonecznym zakątku Karyntii czy trasa Alpe-Adria-Radweg prowadząca przez Karyntię i Słowenię do Adriatyku.
Trasy rowerowe w Austrii
Trasa Drauradweg
Jedną z najbardziej znanych ścieżek rowerowych w Austrii jest 366-kilometrowa trasa Drauradweg, która została wyróżniona przez ADFC (Allgemeiner Deutscher Fahrradclub) czterema gwiazdkami. Prowadzi przez całą Karyntię i oferuje przeżycia dla całej rodziny. W sześciu etapach jedzie się od punktu początkowego w Toblach/Dobbiaco w Tyrolu Południowym wzdłuż rzeki Drau do celu w Marburgu/Mariborze na Słowenii. Główna część odcinka znajduje się w Karyntii. Ścieżka jest w obu kierunkach oznakowana i prowadzi głównie przez teren płaski, aby rowerzyści mogli w pełni podziwiać krajobraz naturalny. Ścieżka Drauradweg wypełniona jest również wieloma atrakcjami kulinarnymi w gospodach położonych na szlaku. W tym roku dostępny jest po raz pierwszy przewodnik kulinarny po gospodach na szlaku Drauradweg – Drau.Kulinarik.Büchl.
Na szlaku Alpe-Adria-Radweg od parku narodowego do morza
Niezapomnianym doświadczeniem jest także przebycie szlaku Alpe-Adria-Radweg o długości 410 kilometrów. Od miasta Mozarta – Salzburga w ciągu tygodnia przejechać można przez park narodowy Wysokie Taury na słonecznym południu do Karyntii i przez granice Austrii do Włoch. Odcinek w Karyntii jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ prowadzi przeważnie stromo od śluzy Tauernschleuse w Mallnitz do morza we Włoszech. Urozmaicony krajobraz jest również wyjątkowy: potężne góry, słoneczne doliny jezior – a im dalej na południe, tym delikatniejszy i łagodniejszy staje się krajobraz, aż wreszcie można wyprostować zmęczone stopy w Górnym Adriatyku. Drogę powrotną najwygodniej odbyć pociągiem wyjeżdżającym dwa razy dziennie z Udine.
Ścieżki rowerowe dla entuzjastów
162 kilometry przyjemnej jazdy wśród atrakcji kulturalnych i historycznych obiecują również różne trasy na szlaku Via Carinzia w słonecznym zakątku Karyntii. Trasa rowerowa prowadzi w pięciu dziennych etapach od idyllicznej doliny Rosental ukształtowanej przez imponujący masyw górski Karawanki do jeziora Klopeiner See, a następnie aż do pagórkowatej doliny Lavanttal. Po drodze na wizytę zaprasza wiele atrakcji tj. muzeum Carnica Bienen-Erlebnis-Museum, klasztor benedyktyński św. Pawła czy muzeum Liaunig.
Ładowanie energii w podróży rowerem elektrycznym
W Środkowej Karyntii można organizować wspaniałe wycieczki także rowerami elektrycznymi. Dziewięć najlepiej oznakowanych tras tematycznych prowadzących przez cały region, nowy punkt wynajmu rowerów elektrycznych oraz liczne cele wycieczek i możliwości doświadczeń kulinarnych obiecują urozmaicone godziny w słonecznej południowej części Alp. Wszystkie trasy prowadzą od pałacu Fuchspalast w książęcym mieście St. Veit an der Glan i są oznakowane. Wygodny transport powrotny do właściwego punktu początkowego zapewniają koleje austriackie Österreichischen Bundesbahnen (ÖBB).
Czar jezior karynckich odkrywany rowerem
W Karyntii do zabawy w wodzie zapraszają liczne kąpieliska o temperaturze wody wynoszącej 28 stopni. Jednak również otoczenie błyszczących jezior obiecuje wiele. Podczas wypraw krajoznawczych rowerem można odkryć zapierające dech w piersiach punkty widokowe, zaciszne miejsca piknikowe i ukryte kąpieliska. Nad jeziorem Wörthersee poleca się trasę wokół pięciu jezior, prowadzącą od Velden przez jeziora Hafnersee, Keutschacher See, Bassgeigensee i Rauschelesee.
„Przyjemność pedałowania” to główna atrakcja nad jeziorem Klopeiner See. Pięć różnych wycieczek o długości od 4 do 55 kilometrów łączy wszystkie jeziora regionu. Trasy są bardzo dobrze oznakowane. Pomocny jest też system GPS oraz bezpłatne mapy.
Karyncka kuchnia alpejsko-adriatycka u serdecznych gospodarzy
W regionalnych gospodach przyjemne spędzanie przerw w podróży zapewniają pikantne potrawy kuchni alpejsko-adriatyckiej. Pod wpływem kultury gastronomicznej trzech krain: Karyntii, Friuli-Wenecji Julijskiej i Słowenii na smaczne potrawy przerabiane są w Karyntii przede wszystkim świeże, regionalne produkty. Zgodnie z zasadami autentycznych kulinariów interesujące spektrum kuchni alpejsko-adriatyckiej wyrażają zarówno różnorodne regiony, jak też bieg pór roku.
A może na ryby?
W Karyntii, położonym najdalej na południu kraju związkowym, ciepłe, czyste jak woda pitna jeziora zapraszają do kąpieli, a chłodne potoki górskie zapewniają orzeźwienie podczas wędrówek po górach. Ponieważ przyroda jest w Karyntii wciąż autentyczna, bogate, różnorodne życie toczy się tutaj również w świecie podwodnym. Rok 2015 upłynie na południu pod znakiem charakterystycznej różnorodności kulinarnej Karyntii, a ryba uszlachetnia regionalną kartę dań.
Królestwo ryb – jeziora i rzeki Karyntii
Motto Karyntii położonej w południowych Alpach od zawsze brzmi: „żyć z ochotą i rozkoszować się ze spokojem”. Karyntia to kraj związkowy położony najdalej na południe w Austrii, który cieszy się sławą krainy turkusowych jezior zasilanych niebieskim złotem przez liczne tryskające potoki górskie z pobliskiego świata gór. W czystych wodach bogatych w składniki odżywcze osiedliły się przez lata różnorodne gatunki wyśmienitych ryb. 8000 kilometrów rzek, ponad 1270 zbiorników wodnych, w tym ponad 200 kąpielisk, tworzy naturalną i czystą przestrzeń do życia.
Tradycja ryb w Karyntii sięga setek lat. Już ówczesny sekretarz biskupa von Caorle, Paolo Santonino, objechał kraj w 1485 roku i zachwycał się delikatesami miejscowej kuchni oraz serdeczną gościnnością. Położenie na granicy trzech stref językowo-kulturowych stanowi tajemnicę kuchni karynckiej. Wpływy włoskie i słowiańskie w połączeniu z austriacką kuchnią alpejską kształtują tę charakterystyczną kombinację.
Najwyższej jakości produkty z rodzimej hodowli
Dzięki zaangażowanym hodowcom Karyntia może częstować rybami słodkowodnymi pochodzącymi z jednej z największych produkcji własnych w całej Austrii. Szczególną specjalnością od dawna jest tak zwany Kärntner Lax’n – troć jeziorowa, która występowała w regionie już w XIV wieku i w ostatnich latach znowu hodowana jest w Karyntii. Ryby te są przygotowywane z uwagą i wzbogacane regionalnymi produktami. Nie można już wyobrazić sobie bez nich kuchni alpejsko-adriatyckiej w Karyntii, która łączy świeże składniki z lokalnych ogrodów i podwórek, sezonowe okazje, stare tradycje kulinarne oraz nowe interpretacje w jedną wyśmienitą całość.
Przyjemna, zdrowa podróż dookoła jezior karynckich
Tutaj, na południowej stronie Alp, słońce świeci częściej niż gdziekolwiek indziej. Klimat jest wspaniale łagodny, a życie toczy się latem na zewnątrz. Kosztowanie świeżo złowionych ryb i przeżywanie zmysłowych chwil – tej niezapomnianej kompozycji można najlepiej doświadczyć u miłych gospodarzy kuchni alpejsko- adriatyckiej w Karyntii: na tarasie nad jeziorem Millstätter See albo Wörthersee, na rekreacyjnej tratwie nad jeziorem Weissensee albo przy stole na pomoście. Prawdziwy Kärntner Lax’n obiecuje rozkosze podniebienia, dopełniane autentycznymi kulisami przyrody pośród błyszczącego krajobrazu jezior. Ponadto ryby są niezwykle zdrowie, ponieważ karynckie ryby słodkowodne zawierają także równie wiele wartościowych kwasów Omega 3 i Omega 6 jak ryby pokrewne w Morzu Śródziemnym.
Szlachetne krople od karynckich producentów win
Frykasy pochodzące z czystych jak woda pitna jezior i rzek w Karyntii najlepiej łączą się z wysokiej jakości produktami regionalnymi, takimi jak pachnące zioła, samodzielnie wytworzone oleje oraz świeże, chrupiące warzywa. Pyszny smak dopełnia kieliszek karynckiego wina. Uprawa winorośli w Karyntii ma tysiącletnią tradycję. Na długi czas zapadła w niepamięć, lecz teraz przeżywa swój renesans. Producenci czerpią z wiedzy przodków i wyczarowują wyborne różnorodne wina czerwone i białe. Niektórzy z nich zdobyli już wiele odznaczeń, jak na przykład Weingut Gartner i Weinbau Janko z pagórkowatego regionu Lavanttal oraz Weingut Vinum Virunum ze Środkowej Karyntii.
Atrakcje wielkiego miasta i uroki okolicznych wsi
Czasami tak bardzo chciałoby się żyć w rytmie własnego serca. Poczuć, że zegarki chodzą wolniej, a zmysły się wyostrzyły. To by dopiero było cudowne uczucie! Tutaj, na słonecznych płaskowyżach, pośród soczyście zielonych łąk z widokiem na potężne górskie szczyty, 25 miejscowości wypoczynkowych inspiruje do nabrania oddechu, podjęcia sportowych wyzwań i wspaniałych odkrywczych podróży. Co wyróżnia te miejscowości? A to, że miejskie atrakcje Innsbrucka znajdują się praktycznie w zasięgu ręki. Każda z tych 25 wiosek ma własny charakter i specjalną ofertę. Wszystkie łączy sielska atmosfera i energetyczne wiejskie życie oraz rozliczne możliwości sportowej aktywności, w każdej możliwej formie – dla amatorów, dla rodzin, ale i dla osób poszukujących ambitnych wyzwań.
Sport uprawiamy dla przyjemności – osobom kierującym się tą myślą przewodnią polecamy piesze szlaki prowadzące na hale, które za trud wędrówki nagradzają pięknymi widokami i przysmakami schroniskowej kuchni. Prawie wszystkie schroniska na halach są zagospodarowane i oferują typowe tyrolskie potrawy. Nawet wycieczka na tereny wysokogórskie nie musi być nadmiernie męcząca. Idealny punkt wyjścia dla wędrówek i wypraw rowerowych w wysokie góry stanowi na przykład dolina Sellrain, której miejscowości Sellrain, Gries i St. Sigmund należą do elitarnego kręgu wiosek alpinistycznych wybranych przez Austriacki Związek Alpinizmu (w całej Austrii jest tylko 20 takich wiosek). Można też wsiąść do jednej z kolejek linowych i poszybować w górę gondolką. Dla najmłodszych miłośników gór zapewne nie znajdziecie bardziej atrakcyjnej propozycji, niż górski park rozrywki Ferienparadies Natterer See, w którym wraz z przyjaciółmi i niezwykle pomysłowymi opiekunami przeżyją codziennie nową przygodę. Nie bez znaczenia jest fakt, że oferta ta jest bezpłatna dla wszystkich turystów.
Okolice miejscowości wypoczynkowych koło Innsbrucka można z powodzeniem eksplorować także na dwóch kółkach. 115 km oficjalnie wytyczonych górskich tras rowerowych obejmuje odcinki o najróżniejszych stopniach trudności: od „lekko pod górkę” po „całkiem strome”. Szlak rowerowy brzegiem Innu jest natomiast idealny na rodzinne wycieczki. Trochę większe wyzwanie stanowią przeznaczone dla wędrowców cieszących się bardzo dobrą kondycją szlaki na szczyt lub drogi wspinaczkowe, m.in. Innsbrucker i Kühtaier Klettersteig. Miłośnicy golfa również nie będą rozczarowani, gdyż specjalnością pól golfowych w Igls, Rinn i Lans jest oferujący przepiękne widoki alpejski wariant tego szlachetnego sportu.
Po wysiłku fizycznym naturalnym wyborem będzie orzeźwiająca kąpiel w chłodnych wodach Natterer See lub Lanser See. O uzupełnienie nadwątlonych sił zadbają liczne zajazdy i restauracje, nie wyłączając ekskluzywnych świątyń smaku, które w 25 miejscowościach wypoczynkowych wokół Innsbrucka zapewniają przyjemne uczucie sytości. Gdy jednak pogoda nie dopisuje, spędzenie nie mniej przyjemnego dnia wakacji gwarantuje Innsbruck, który ma dla odmiany do zaoferowania wiele miejskich atrakcji, jak zakupy, zwiedzanie, spacery po Starym Mieście i wiele innych.
źródło: teksty i zdjęcia austria.info.pl
Zobacz także:
Ranking ośrodków narciarskich w Austrii
Największe ośrodki narciarskie w Austrii
TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd