WAŻNE! Nowe zasady wjazdu i pobytu w Austrii od 8 listopada

Aktualizacja 10 listopada 2021 przez Michał Nowak

Z zaskoczenia Austria wprowadziła nowe zasady wjazdu i pobytu jakie obowiązują od 8 listopada do odwołania. Kilka zmian znacząco wpływa na planowanie urlopu narciarskiego.

Po pierwsze, obowiązuje zasada 2G (geimpft, genesen) czyli trzeba posiadać certyfikat szczepienia lub zaświadczenie o przebyciu infekcji. Takie zaświadczenia będą w niektórych miejscach wymagane, a w kontekście urlopu narciarskiego szczególnie dotyczy to miejsc noclegowych (hotele, pensjonaty), restauracje, kupno karnetu / wejście na teren ośrodka narciarskiego oraz wejście na imprezę powyżej 25 osób. Wyniki testów nie będą już honorowane.

Po drugie skrócono ważność szczepień i od 6 grudnia certyfikat szczepienia będzie ważny do 9 miesięcy od daty pełnego szczepienia. Szczepionka Johnson & Johnson będzie ważna tylko do 3 stycznia 2022. Uwaga! Dzieci do 12 roku życia nie muszą mieć zaświadczeń, ale te starsze muszą spełniać warunki 2G.

Po trzecie zniesiono obowiązek noszenia maski FFP2 na wyciągach, na terenach rekreacyjnych i w restauracjach. Ciągle maski będą obowiązywały w sklepach, komunikacji zbiorowej.

Jak to wygląda w praktyce?
W zdecydowanej większości miejsc będziemy proszeni o okazanie zaświadczeń lub nawet wypełnienie formularzy (papierowych lub online). Te nowe zasady są powszechne, a Austriacy traktują je z o wiele większym zaangażowaniem niż to jest u nas. Grzywna za niestosowanie się do zasad to 500 Euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.