SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental – rozmiar ma znaczenie

Aktualizacja 1 września 2022 przez Michał Nowak

SkiWelt znajdujący się na granicy Tyrolu i Alp Kitzbühelskich to ośrodek narciarski, który swoimi rozmiarami może przyprawić o zawrót głowy. Łącznie mówimy o 284 km tras narciarskich i 90 nowoczesnych wyciągach i to wszystko ze sobą pięknie połączone. To monstrum każdego roku inwestuje kolejne dziesiątki milionów Euro w infrastrukturę, walcząc o miano jednego z najwiekszych ośrodków narciarskich na świecie, ponieważ w Austrii są  pod tym względem numerem 2.

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental 

Kilka miejscowości połączyło siły i zagospodarowały wspólnie ogromny teren pod zimowe szaleństwo. SkiWelt to jeden ośrodek narciarski i kilka miejscowości wokół niego. Going, Ellmau, Hopfgarten, Brixen im Thale, Itter, Kelchsau, Scheffau, Söll i Westendorf to miasteczka w których znajdują się wyciągi zabierające nas w górę gdzie na kilku górach jest zbudowana cała sieć wyciągów i tras narciarskich.

SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental, Fotograf: Christian Kapfinger
SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, Fotograf: Christian Kapfinger

Co ciekawe i znamienne to ten ośrodek narciarski nie jest szczególnie popularny w Polsce. Ogólnie mam wrażenie, że jest pomijany ze względu na swoją specyfikę. Rzecz w tym, że jak się wybieramy na narty do Austrii, to chciałoby się jechać w „duże” góry i mieć gwarancję śniegu, warunków do jazdy na dużych wysokościach. Niżej położone ośrodki narciarskie jak SkiWelt, budzą obawy, że zimy może nie być, a takie trasy to i w Polsce i na Słowacji można znaleźć. Uważam, że jest to błędne założenie. SkiWelt jest świetnie zorganizowany i ma chyba największą infrastrukturę do produkcji śniegu, a znaczna ilość tras jest położona na poziomie powyżej 1400 m i w Alpach, co zapewnia naprawdę znakomite warunki do narciarstwa. 

Jak dojechać?

Gdzie spać? 

Miejscowości w SkiWelt jest sporo tak więc i baza noclegowa staje się pokaźna. W poszczególnych miejscowościach znajdziemy bez problemu apartamenty, pokoje do wynajęcia czy też hotele ze SPA. Dla każdego coś dobrego. Dodatkowo ceny w tym regionie są przyjazne, choć ciągle to stawki europejskie.Booking.com

Opis ośrodka narciarskiego

Będąc pierwszy raz w tamtej okolicy zupełnie nie przypuszczałem, że powyżej w górach znajduje się tak gigantyczny ośrodek narciarski. Miejscowości są niewielkie, niepozorne i z całą pewnością nie odczuwa się w nich, że mamy do czynienia z jednym z największych ośrodków narciarskich w Austrii. Ma to swoją zaletę, ponieważ nie czujemy tłoku, z każdej z miejscowości łatwo dostaniemy się na górę, nie musimy korzystać ze skibusów i długich dojazdów. Jednocześnie wybierając się tam na tygodniowy urlop mamy wręcz gwarancję, że ciagle będziemy w jakimś nowym miejscu. Łącznie mamy do dyspozycji 284 km tras narciarskich i 90 wyciągów. Do tego należy jeszcze wyliczyć 77 chat / restauracji i 1700 armatek śnieżnych, które mogą zapewnić śnieg na 229 km tras. A tak przedstawia się podział tras i wyciągów.

Trasy narciarskie i wyciągi w SkiWelt

  • Niebieskie – 122 km
  • Czerwone – 129 km
  • Czarne – 10 km
  • Skiroute – 23 km
  • Treningowe – 20
  • Orczykowe – 19
  • Krzesełkowe – 35
  • Gondole – 16 
SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental, Fotograf: Christian Kapfinger
SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, Fotograf: Christian Kapfinger

Liczby są znaczące i ciągle się powiększają ponieważ w każdym sezonie ośrodek chwali się kolejnymi milionami Euro jakie wydał na modernizację i nowe inwestycje. To widać na żywo na miejscu, ponieważ bardzo często, mamy do dyspozycji najnowsze wyciągi narciarskie.

Niskie góry, ale za to jakie trasy

Ogólnie góry w których się znajduje ośrodek SkiWelt są dosyć niskie (od 1200 do 1950 m npm) i to też jest ten element pierwotnej niepozorności tego miejsca. To nie są strzeliste skalne szczyty, raczej przypominają nasze polskie góry i tego porównania nie da się uniknąć. Dopiero wyjeżdżając na szczyty gór mamy do czynienia z pięknymi panoramami Alp, a niektóre miejsca są naprawdę pod tym względem unikalne. 

Najniższy szczyt tego ośrodka to Astberg 1267 m npm w okolicach miejscowości Going i Ellmau. Z Scheffau bezpośrednio mamy dostęp do Hartkasier 1555 m npm i Brandstadl 1650 m npm. Najwyższe szczyt Hohe Salvema 1829 m npm i  znajduje się w rejonie miejscowości Söll, Itter i Hopfgarten. Z Brixen im Thale mamy natomiast dostęp do dwóch stron – jednej położonej w Tyrolu a drugiej już w Alpach Kitzbühelskich i tam znajdują się najwyższe szczyty i najbardziej dynamiczne trasy narciarskie w SkiWelt. Ten teren to też przyszłościowy plan połączenia SkiWelt i Kitzbuhel w jedną sieć tras i wyciągów. Póki co można kupić już jeden skipass na te ośrodki i skorzystać z połączenia autobusowego, które zabiera tylko 4 min aby dostać się z jednego do drugiego ośrodka. Kiedyś ma to być jeden teren narciarski, który okaże się największym na świecie 🙂

Trasy są przyjemne, szerokie, długie i o przyjaznych nachyleniach. Dużo miejsca na naukę jazdy na nartach dla najmłodszych. Szukających silnych wrażeń w zasadzie może zadowolić część znajdująca się już w  Alpach Kitzbühelskich, ale tak czy inaczej jest to ogromny teren narciarski, który nawet wymagającym narciarzom sprawi mnóstwo radości.

SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental, Fotograf: Christian Kapfinger
Panorama Alp, Fotograf: Christian Kapfinger

Nocne narty w SkiWelt

SkiWelt to też ośrodek, który chwali się, a także rozwija infrastrukturę do wieczornej/nocnej jazdy na nartach. To dość nietypowe dla Austrii, oświetlać stoki narciarskie i takie ośrodki są to naprawdę rzadkie. No cóż, mając kilkadziesiąt lub kilkaset kilometrów tras, praktycznie żadnych kolejek to popołudniem to niewiele osób ma jeszcze siłę i ochotę na dodatkowe atrakcje. Jednak jest to też jakaś opcja i atrakcja, dlatego SkiWelt chwali się największą ilością oświetlonych tras narciarskich i jest to aż 10 km tras. Oświetlone trasy możemy znaleźć w Söll, w Brixen i Westendorf są kilkuset metrowe trasy, a więc raczej symboliczne długości w porównaniu do Söll.

Nocne narty w Soll - mapa oświetlonych tras
Nocne narty w Soll – mapa oświetlonych tras

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental mapa tras

SkiWelt mapa tras
SkiWelt mapa tras

SkiWelt ceny skipass

Ceny karnetów są jak zwykle zależne od wieku i czasu. Co ciekawe są nawet karnety do określonej godziny w ciągu dnia. Pełny cennik znajdziecie na stronie ośrodka.

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental kamery na stokach


SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental pogoda

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental opinie

Podziel się swoją opinią na temat ośrodka narciarskiego SkiWelt


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.