Regiony narciarskie w Austrii

Aktualizacja 13 września 2022 przez Michał Nowak

Który region narciarski w Austrii jest najlepszy? Decydując się na wyjazd na narty do Austrii często stajemy przed dylematem, który region, miejscowość lub ośrodek narciarski wybrać. W mediach, podczas sezonu narciarskiego, dosyć często znajdziemy reklamy popularnych miejsc w Austrii, i tu bardzo aktywne są regiony, które starają się wypromować i przyciągnąć nowych turystów, a jednocześnie duże ośrodki narciarskie też nie próżnują i szukają sposobów dotarcia do nowych klientów, a jest z czego wybierać. Narciarstwo to przemysł turystyczny w Austrii, ważny aspekt ich gospodarki, związany z ogromnymi inwestycjami w infrastrukturę dla narciarzy. To kilka tysięcy wyciągów i jeszcze więcej tras narciarskich. Poznaj regiony narciarskie w Austrii.

Regiony w Austrii

Austria to kraj związkowy i składa się z 9 regionów administracyjnych, a 6 z nich to regiony alpejskie. Najbardziej znany w Polsce i kojarzony z nartami jest Tyrol, następnie Kaj Salzburski, Styria, coraz bardziej popularna staje się Karyntia, a i nie brakuje fanów najdalej położonej części czyli Vorarlberg.

Mapa regionów narciarskich w Austrii

Mapa regionów narciarskich w Austrii
Mapa regionów narciarskich w Austrii (źródło: sport.pl)

Regiony narciarskie w Austrii:

1. Narty Dolna Austria – Alpy Wiedeńskie

Zacznijmy od części Austrii położonej „najbliżej” Polski. Na południe od Wiednia, po około 1,5 godzinie jazdy samochodem, możemy być już w pierwszych ośrodkach narciarskich. Góry są tam niewielkie w porównaniu np. do Tyrolu – ale są już miejsca oferujące po 20 km tras zjazdowych, dużo tras biegowych. Zaletą są mniej oblegane miejscowości oraz niższe ceny.

Najbardziej znane ośrodki w Alpach Wiedeńskich:

 • Lackenhof/Ötscher
 • Mitterbach/Gemeindealpe
 • Zauberg Semmering
 • Annaberg
 • Hochkar
 • Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee

2. Narty Styria – Dachstein, Schladming

W ubiegłych latach Styria (Steiermark) nie była kojarzona z narciarstwiem alpejskim.  Ten region bardziej był znany jako miejscowości rekreacyjne, z mniejszymi ośrodkami narciarskimi, popularnymi dla narciarstwa biegowego jak np Ramsau. Przez ostatnie lata poczyniono szereg inwestycji, ośrodki zostały połączone siecią wyciągów i dodatkowych tras i przez to stał się popularny, a miejscowości takie jak Schladming na stałe wpisały się na listę organizatorów najważniejszych imprez narciarskich. W regionie znajduje się lodowiec Dachstein, który gwarantuje szybkie rozpoczęcie sezonu w Styrii. Region to ponad 100 wyciągów i tak znane miejscowości jak Schladming (opisany w rankingu), Pilch, Ramsau, Hauser.

Najbardziej znane ośrodki narciarskie w Styrii:

3. Narty Karyntia – Bad Kleinkirchheim, Nassfeld Hermagor

Południe Austrii to coraz prężniej rozwijający się region narciarski. Karyntię cechują go nowoczesne wyciągi i bardzo ciekawe stoki narciarskie. Do tego jak zwykle w Alpach piękne widoki i jak wskazują statystyki proporcjonalnie więcej słonecznych dni. Najbardziej znane ośrodki narciarskie to Bad Kleinkirchheim i Nassfeld – ten ośrodek na granicy z Włochami oferujący ponad 110 km tras jest nazywany popularnie Słonecznymi Aplami. Około 900 km do pokonania z Krakowa ale warto eksplorować tą część Austrii. Nassfeld opisałem w rankingu ośrodków narciarskich. W regionie znajduje się też lodowiec Molltaler.

Najbardziej znane ośrodki narciarskie w Karyntii:

5. Narty Ziemia Salzburska – Zell am See, Kaprun, Saalbach Hinterglemm, Obertauern

Ziemia Salzburska to po Tyrolu najbardziej znany region wśród naszych rodaków region w Austrii, kojarzony z miejscowościami Zell am See, Kaprun, Flachau, Saalbach, Obertauern, Bad Gastein… jest ich naprawdę bardzo dużo. Popularność bierze się z ilości ośrodków w regionie oraz oferty tras i wyciągów, oraz na potencjalnie krótszą podróż, ponieważ ośrodki są w zasięgu 800-900 km jazdy z Krakowa. Wiele z miejscowości połączyło siły i zbudowało dodatkowe wyciągi i trasy łącząc te miejscowości w większe ośrodki narciarskie, tu też funkcjonuje największe zrzeszenie ośrodków narciarskich Ski Amade, dzięki któremu na gigantycznym terenie możemy jeździć na jednym karnecie.

Najbardziej znane ośrodki narciarskie w Ziemi Salzburskiej:

9. Narty w Tyrolu

Tyrol to najbardziej znany i kojarzony z nartami region narciarski. Najwyżej położone ośrodki narciarskie, lodowce to sprawia, że sezon zawsze zaczyna się wcześnie i trwa najdłużej. Ze względu na wielkość dobrze go podzielić i wymienić najważniejsze na mniejszych „podregionach”.

9.1 Tyrol – Alpy Kitzbuhelskie – Brixental, Kitzbuhel

Niższe Alpy w Tyrolu ale gigantyczne ośrodki narciarskie – bardzo znane, z tradycjami. Region oferujacy 400 km tras narciarskich i 249 wyciągów. Po prostu raj z legendarnym Kitzbuhel. Drugim bardzo znanym ośrodkiem narciarskim jest SkiWelt Wilder Kaiser.

9.2 Tyrol – Dolina Zillertal – Mayhrhofen, Hintertux

Jeden z kultowych terenów narciarskich z miejscowościami takimi jak Mayrhofen, Hintertux, Tux, Hochzillertal Hochfügen, Zell am Ziller. Tu zaczynają się narty na wysokości powyżej 2000 m i  nawet  trasy sięgają powyżej 3000 m npm.

9.3 Tyrol – Ischgl, Serfauss Fiss Ladis, Soelden

Znane i lubiane miejscowości narciarskie. Jedne z najwiekszych ośrodków narciarskich w Austrii: Ischgl, Soelden, Serfaus Fiss Ladis.

9.4 Tyrol – Lodowce

Stubai, Hintertux, Solden-Otztal, Kaunertal – pokonujemy 3000 m npm i jeździmy prawie cały rok.

Najbardziej znane ośrodki narciarskie w Tyrolu:

13. Narty Vorarlberg – Montafon, Ski Arlberg

Ten region to 100% austriackie tradycje narciarskie. Najbardziej wysunięty na wschód region Austrii, najbliżej Szwajcarii. Piękne i nastrojowe miejscowości, ogromne ośrodki narciarskie, przepiękne widoki na wysokie Alpy… ale jednocześnie najdroższe hotele i apartamenty. Polecane dla narciarzy z pokaźnym portfelem.

Najbardziej znane ośrodki narciarskie w Vorarlberg:

 • Brandnertal
 • Klostertal, Alpenregion Bludenz
 • Mellau-Damüls
 • Damüls
 • Diedamskopf
 • Warth – Schröcken
 • Au-Schoppernau
 • Gargellen
 • Silvretta-Montafon
 • Sonnenkopf/Klostertal
 • Kleinwalsertal
 • St Anton am Arlberg
 • Lech Zürs am Arlberg

14. Narty Górna Austria

Region geograficznie leżący najbliżej Polski i szczegółowo możesz przeczytać tutaj o Narty w Górnej Austrii.


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.