Planujesz narty w Austrii? Musisz to wiedzieć przed wyjazdem!

Aktualizacja 26 września 2020 przez Michał Nowak

Koronawirus skutecznie skrócił sezon narciarski w 2020 roku. Przed nami nowy sezon narciarski i wiele osób zadaje sobie już teraz pytanie jak będą wyglądać narty w sezonie 2020/21. Czy będzie bezpiecznie? Czy wyciągi będą działać? Jakie przepisy są w Austrii związane z COVID-19? Oto pięć rzeczy o których musisz wiedzieć planując wyjazd narciarski.

1. Obowiązek noszenia masek

Noszenie masek, a w zasadzie obowiązek zasłaniania ust i nosa ​​jest obecnie wymagane w miejscach publicznych gdzie może wystąpić kontakt z innymi osobami. Obowiązkowe zakrywanie ust i nosa jest w sklepach, na stacjach benzynowych, w bankach i na poczcie, aptekach i u lekarza, a także w transporcie publicznym, a to dotyczy również transportu w kolejkach linowych i skibusach. Oprócz tego obejmującego całą Austrię rozporządzenia mogą mieć zastosowanie regionalne dodatkowe środki przeciwdziałania COVID-19, jak np w Karyntii gdzie w niektórych miejscowościach obowiązek noszenia maski jest przez cały czas poza miejscem zamieszkania (z wyjątkiem czasu posiłku). Powszechnym zaleceniem jest zachowanie dystansu minimalnie 1 metr od innych osób. Przepisy są te egzekwowane z dużą stanowczością i zwracana jest uwaga w przypadku braku maski. Dzieci do 6 roku życia są zwolnione z obowiązku noszenia maski.

2. Granice

Dla turystów z Polski nie ma żadnych ograniczeń w przemieszczaniu się do Austrii. Nie są wymagane żadne zaświadczenia lekarskie ani wyniki badań.

3. Bezpieczeństwo w hotelach i kwaterach

Austria wprowadziła od lipca powszechny dostęp do testów dla pracowników branży turystycznej. Dzięki kompleksowym testom możliwe jest wczesne zidentyfikowanie każdego przypadku i podjęcie odpowiednich działań.

W zależności od regionu dla turystów przewidziano dwie w zasadzie opcje bezpiecznego check-in. Posiadanie wyniku badań nie starszego niż 72 przed przyjazdem lub dobrowolne sprawdzenie stanu zdrowia w czasie rejestracji w recepcji, które sprowadza się do wypełnienia ankiety oraz zmierzenia temperatury. Każdy hotel, pensjonat i wynajmujący są zobowiązani do stworzenia zasad i regulacji w funkcjonowaniu aby ograniczać ryzyko zarażeń. Sprowadza się to przede wszystkim do stworzenia przestrzeni / dystansu pomiędzy np. stolikami w restauracjach, leżakami na basenie, wyznaczania dystansu, dostępne środki dezynfekcji oraz np noszenie maski w windach i na korytarzach. Każdy obiekt udostępnia takie informacje przed przyjazdem w jaki sposób działa w tym zakresie.

W samych hotelach mogą być modyfikacje przy posiłkach w tzw. modelu szwedzkich stołów.

4. Kolejki, wyciągi, infrastruktura

Sprawa chyba najważniejsza z punktu widzenia narciarzy, czyli czy będzie można bez problemu pojeździć na nartach? A więc według założeń cała infrastruktura ma być udostępniona dla narciarzy bez większych ograniczeń. Mówimy tu o kolejkach gondolowy, wyciągach krzesełkowych czy też orczykach, które mają być regularnie dezynfekowane, a np. gondole na stałe wietrzone (sprowadza się to do otwartych okien w gondolach przed cały czas).

Główne restrykcje to zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie dystansu 1 m. Ma w tym celu pomóc system barierek i innych rozwiązań, które ma niwelować skupiska ludzi. Co do samej ilości osób na krzesełku czy w gondoli nie ma jeszcze trwałych wytycznych, to są aktualnie w niektórych stacjach narciarskich regulacje aby np. zachować miejsce obok siebie puste – czyli niepełna gondola i np. na 4 osobowym krzesełku jadą maksymalnie 2 osoby. Na chwilę obecną większość ośrodków przyjęło zasadę aby stwarzać mniejszy tłok w kolejkach, noszenie maski, wietrzenie kabin gondoli, dezynfekcja ale bez limitów osób na wyciągach.

Karnety i bilety będą dostępne w kasach aczkolwiek wprowadzono szereg rozwiązań aby tych zakupów dokonywać online z odbiorem karnetów w automatach dlatego w danym ośrodku narciarskim warto się zorientować jakie są zastosowane rozwiązania. Ogólnie przyjęto strategię im bardziej da się to zrobić online tym lepiej.

Szkółki narciarskie będą działać w zasadzie normalnie. Mają zastosowanie te same regulacje czyli maski, odległości między uczestnikami, regulaminy korzystania z wyciągów i grupy do 10 osób.

5. Restauracje, knajpy, apres ski

Restauracje i bary działają w podobym reżimie jak u nas – czyli są określone ilości osób jakie mogą przebywać w restauracjach. Maski nie obowiązują przy stolikach. Według założeń przy stoliku możemy siedzieć tylko z osobami z tego samego miejsca zamieszkania. Powszechnie mają być możliwości płatności kartą, bo do tej pory nie brakowało miejsc (zwłaszcza mniejszych restauracji) gdzie można było płacić tylko gotówką.

Rzecz się komplikuje w kwestii imprez jak dyskoteki albo powszechne Apres Ski – tu niestety należy się spodziewać szeregu restrykcji i ograniczeń co do ilości osób przebywających w lokalu oraz w ogóle możliwości odwiedzenia takich miejsc. Branża bardzo mocno dąży do tego aby wszystko działało w maksymalnym zakresie, a tą kwestię, będziemy znać czym bliżej do sezonu. Status na dzisiaj – bary typu Apres Ski będą nieczynne.

To główne regulacje i zalecenia. Jeśli macie pytania to proszę o komentarze. Ten temat będzie na bieżąco aktualizowany i jeśli pojawią się nowe regulacje to będę o tym informować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.