Ośrodki narciarskie w Austrii najbliżej Polski

Aktualizacja 18 stycznia 2023 przez Michał Nowak


Które ośrodki narciarskie w Austrii są najbliżej Polski?

Ośrodki narciarskie w Austrii najbliżej Polski – takie zagadnienie dość często jest analizowane podczas planowania wyjazdu na narty do Austrii. Najczęściej celem jest redukcja czasu jaki musimy spędzić w samochodzie, tak aby szybko dojechać i mieć jak największy ośrodek narciarski do dyspozycji. Szczególnie gdy planujemy krótki wypad lub jedziemy z dzieciakami, to ten element zaczyna być bardzo istotny przy wyborze i wtedy zazwyczaj chcemy, żeby było blisko oraz oferta stoków i wyciagów była z prawdziwego zdarzenia.

Zanim przejdę do wskazania miejsc, warto zastanowić się czy dystans do pokonania ma tak istotne znaczenie? Austria ma znakomitą infrastrukturę drogową, dobra sieć autostrad, która gwarantuje nam szybkie i bezpieczne przemieszczanie się nawet na większe odległości. Odpowiednio planując wyjazd można sensownie pokonać nawet i 1000 km bez dużego zmęczenia.

Zacznijmy od tego, że najlepiej spojrzeć na mapę i samemu wybrać ośrodek. Zobacz rozmieszczenie ośrodków narciarskich w Austrii 

mapa-narty-austria

Ośrodki narciarskie w Austrii najbliżej Polski

Najbliższe ośrodki narciarskie znajdują się w zasadzie „już tuż” za Wiedniem w Alpach Wiedeńskich, a ich jedynym „mankamentem” jest wielkość (największe oferują po 10-20 km tras), ale i tak porównując je do polskich ośrodków narciarskich, to są większe i oferują dobrą infrastrukturę. Kolejnym regionem blisko Polski jest Górna Austria, a cechą tych ośrodków jest już trochę większa wielkość do 40 km tras.  Jednak jadąc już do Austrii na urlop narciarski to chcemy mieć jednak dostępny o wiele większy wachlarz atrakcji do dyspozycji.

Najbliższy duży ośrodek narciarski to region Schladming Dachstein znajdujący się 600 km od polskiej granicy w Gorzyczkach (autostrada A1). Oferuje kilkadziesiąt wyciągów, duże urozmaicenie tras oraz nawet lodowiec. Tutaj przeczytasz o Schladming.

mapa_tras_schladming
Schladming Dachstein mapa stoków

Schladming jest częścią dużego stowarzyszenia ośrodków narciarskich pod nazwą Ski Amade, jego reklamy dość często możemy spotkać w polskich mediach. W zasadzie podróżując na zachód od Schladming lub też jadąc przez Salzburg w kierunku południowym, mamy już cały szereg znanych i lubianych ośrodków narciarskich jak Zell am See, Saalbach, Obertauern, Flachau Wagrain, Bad Gastein… i ta lista może być już bardzo długa (sprawdź listę ośrodków w regionach w Austrii). Zwracam też uwagę na Karyntię, która też oferuje bardzo ciekawe ośrodki narciarskie jak Nassfeld czy też Bad Kleinkirchheim, a jadąc przez Wiedeń i kierując się całkiem na południe na Graz/Villach mamy też przyzwoitą odległość do pokonania.

No i właśnie – jest już bardzo dużo możliwości, tyle tylko, że jak jeszcze dołożymy godzinę jazdy samochodem to możemy być w Tyrolu, gdzie mamy do dyspozycji takie ośrodki jak Ischgl, Soelden, Serfaus Fiss Ladis, lub całe zagospodarowane doliny typu Zillertal. Ta lista może być znowu naprawdę bardzo długa lista.

Reasumując – możliwości jest bardzo wiele i od motywacji i cierpliwości podróżujących na urlop zależy ile godzin w samochodzie chcemy spędzić. Ważne jest jednak to, żeby pamiętać, że już ośrodki położone w Styrii, Karytnii i w Kraju Salzburskim oferują gigantyczne możliwości. Jeśli jednak chcemy śmigać na nartach już powyżej 2000m npm to wtedy kierunek Tyrol i dodatkowe 100-150 km do pokonania, a wtedy już lista możliwości robi się ogromnie duża. Zatem życzę powodzenia z wyborem miejsca na udany urlop – polecam ranking ośrodków narciarskich w Austrii.

Lodowiec najbliżej Polski

Jeśli warunki narciarskie nie pozwalają już na dobrą jazdę to ciągle lodowce są alternatywą. Zobacz jak są rozmieszczone lodowce w Austrii.

Regiony narciarskie w Austrii

Analizując wyjazd na narty warto też zapoznać się z regionami w Austrii i jakie ośrodki narciarskie możemy w nich znaleźć.

regiony_austria

Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

One Reply to “Ośrodki narciarskie w Austrii najbliżej Polski”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.