Ferie w Austrii 2022 obostrzenia / COVID. Ważne informacje na temat wjazdu i pobytu w Austrii.

Aktualizacja 27 stycznia 2022 przez Michał Nowak

Sezon ferii zimowych rozpoczęty, a wokół „szaleje” czwarta i piąta fala koronawirusa. Jak wyglądają aktualne restrykcje i jakie są wymagania podczas pobytu w Austrii w czasie ferii 2022?

Oprócz typowego zagadnienia gdzie pojechać to bardziej istotną sprawą aktualnie jest odpowiedź na pytanie co tak naprawdę należy spełnić aby na ferie można było pojechać? Niestety przepisy w Austrii są regularnie zmieniane, jednak są przewidywalne w określonym czasie jako reguły wjazdu i reguły pobytu. Aktualne reguły są ważne do końca lutego 2022, które w międzyczasie mogą ulec zmianie.

Proszę zwrócić uwagę, że mamy osobne regulacje do wjazdu (gdzie obowiązuje zasada 2G+) oraz osobne dla pobytu (gdzie obowiązuje zasada 2G).

24 stycznia nastąpiła zmiana/aktualizacja przepisów dla nastolatków.

Wjazd do Austrii czyli 2G+

Po pierwsze, do Austrii są określone reguły wjazdu czyli 2G+. Aby wjechać do Austrii to oprócz certyfikatu szczepienia/ozdrowienia potrzebujesz negatywnego testu PCR lub dowodu szczepienia przypominającego (tzw trzecia dawka lub booster). Tak więc jeśli posiadasz aktualne szczepienie jednodawkowe (np. AstraZeneka) lub dwu-dawkowe (Pfizer, Moderna) to wtedy potrzebujesz aktualny wynik testu PCR (ważny 72h). Wynik testu PCR nie jest wymagany jeśli masz trzecią dawkę. Uwaga! Jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson od początku stycznia jest nie uznawana w Austrii, do takiej szczepionki jest niezbędne „doszczepienie” boosterem (Pfizer, Moderna). Wymagania względem dzieci są opisane poniżej.

Pobyt w Austrii czyli reguła 2G

Podczas pobytu w Austrii obowiązuje zasada 2G. Aby mieć pobyt i wejść do różnych miejsc (sklepy, restauracje, hotel lub kupić skipass itd) należy przedstawić ważny certyfikat szczepienia/wyzdrowienia. Wymagania względem dzieci są opisane poniżej.

Ważność certyfikatów w Austrii

Po drugie, ważność certyfikatów w Austrii zmienia się od 1 lutego 2022. Do końca stycznia 2022 szczepienia dwu-dawkowe są ważne przez 270 dni podczas pobytu w Austrii. Po 1 lutego 2022 r. ważność dwu-dawkowego szczepienia jest skrócona do 180 dni. Szczepienie przypominające (trzecia dawka) zachowuje ważność przez 270 dni. Dla dzieci są inne reguły i zasady (więcej info poniżej).

Wymogi dla dzieci w Austrii podczas ferii 2022

Podsumuję wymagania dla dzieci jakie są aktualnie obowiązujące do końca lutego 2022 r.

 • Dzieci do 12 lat nie muszą pokazywać/posiadać żadnych zaświadczeń.
 • Dzieci w wieku szkolnym w wieku 12-15 lat (urodzone w dniu/po 1 września 2006 r.):
  • ważny certyfikat szczepienia/wyzdrowienia
  • lub dla dzieci które nie są w pełni zaszczepione lub nie wyzdrowiały, istnieje możliwość uzyskania statusu 2G poprzez przepustkę Ninja-Pass.
   • Ninja-Pass polega to dwóch testach PCR i jednemu testowi antygenowemu na tydzień pobytu.
   • Ninja-Pass działa tak samo jak okazanie ważnego certyfikatu.
   • Testy PCR są ważne przez 72h, testy antygenowe przez 48h. Wyniki testów są zapisywane przepustce Ninja-Pass i należy również posiadać odpowiednie wyniki z testów. Ninja-Pass jest ważna tylko w przypadku konsekwentnie ważnego negatywnego wyniku testu.
   • Dokument można pobrać ze strony www.sichere-gastfreundschaft.at i należy go wydrukować przed wyjazdem. Zalecane jest wpisanie negatywnego wyniku testu PCR przed przyjazdem, ponieważ będzie to wymagane podczas zameldowania w obiekcie (a dzieci i młodzież, które nie zostały w pełni zaszczepione lub nie wyzdrowiały, będą wymagać ujemnego wyniku testu PCR przy wjeździe).
   • Testy można wykonać za darmo na miejscu i jest wiele w punktów w których takie testy są wykonywana na bieżąco. Przed wyjazdem należy sprawdzić gdzie takie testy są wykonywany w okolicy do której się udajecie (adresy poniżej). Należy pamiętać, że przed wizytą w punkcie testowania konieczna jest rejestracja. Procedura rejestracji różni się w zależności od kraju związkowego. Podczas rejestracji należy podać adres zakwaterowania, a nie adres zamieszkania.
 • W przypadku nastolatków urodzonych przed 1 września 2006 r. obowiązuje zasada 2G, czyli muszą posiadać aktualny certyfikat szczepienia/ozdrowienia ale szczepienia dwudawkowe są ważne przez 210 dni dla osób poniżej 18 roku życia (180 dni dla dorosłych). Przepisy dla tej grupy wiekowej zostały doprecyzowane 24 stycznia.

Maski FFP 2 w Austrii

Po trzecie maski! Maski FFP2 należy ze soba mieć i je nosić w oznaczonych miejscach i de facto obowiązuje we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach publicznych. Stosowanie masek FFP2 wymagane jest na świeżym powietrzu wtedy, gdy nie można zachować minimalnej odległości dwóch metrów od osób, które nie są Państwa domownikami. Ten wymóg dotyczy transportu zbiorowego czyli także wyciągów. Obsługa wyciągów konsekwentnie egzekwuje noszenie masek w kolejach liniowych czyli na krzesełkach oraz w gondolach. Jedynie nie reagowali jeżeli np. jedna lub dwie osoby wyglądające na parę siadały razem na krzesełku, wtedy w niektórych przypadkach sobie odpuszczali, natomiast jeżeli było więcej osób w otoczeniu natychmiast ktoś reagował. Maski należy nosić również w restauracjach, a można je zdjąć po zajęciu stolika. W hotelach obowiązuje zasada, że nosimy maski w częściach wspólnych natomiast można je również zdjąć w restauracji hotelowej przy stoliku lub np. będąc już w strefie SPA. Czy może być zwykła maska? Trzeba mieć maskę FFP2! Byłem świadkiem nie wpuszczenia narciarzy na wyciąg, którzy nie mieli maski FFP2.

Gdzie można się testować w Austrii?

Szczegółowe informacje o możliwościach testowania w danym regionie narciarskim.

Testy w Dolnej Austrii
Testy w Burgenlandzie
Testy w Styrii
Testy w Karyntii
Testy w Górnej Austrii
Testy w Ziemi Salzburskiej
Testy w Tyrolu
Testy w Vorarlbergu

Gdzie kontrolowane są certyfikaty?

Ogólnie może nam się już to przytrafić na granicy, sporadycznie takie kontrole mogą się odbyć przy wjeździe do Austrii. Dokumenty wyjazdowe czyli reguła 2G+ jest sprawdzana na momencie meldunku w miejscu zakwaterowania. Certyfikaty na bieżąco są sprawdzane specjalną aplikacją przy wejściach do restauracji lub sklepu. Nie zawsze ale jednak jest to weryfikowane. Certyfikat może być formie papierowej lub elektronicznej czyli QR kod w aplikacji telefonu.

Źródła:
https://cms.austria.info/en/service-and-facts/coronavirus-information
https://www.sichere-gastfreundschaft.at/holiday-ninja-pass/#lp-pom-block-1621
https://www.bmeia.gv.at/reise-services/coronavirus-covid-19-und-reisen/

One Reply to “Ferie w Austrii 2022 obostrzenia / COVID. Ważne informacje na temat wjazdu i pobytu w Austrii.”

 1. Anetta

  Dzień dobry, potrzebuje doprecyzować informację: jeżeli wjadę do Austrii (Zillertal) z ważnym podwójnym szczepieniem, ale bez testu PCR, to mogę się przetestować na miejscu? To ważna informacja ze względów finansowych i będę wdzięczna za odpowiedź.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.