Bad Gastein – cesarskie narciarstwo

Bad Gastein – siódme miejsce w rankingu

Miejscowość polecili mi znajomi, mówiąc: jedź, będziesz zadowolony. Niczym cytat z podstaw handlowca. Pierwszą niespodzianką dla mnie był kompletny brak miejsc kiedy próbowałem rezerwować jakiś pensjonat albo hotel. Ostatecznie wylądowałem na samym końcu Gasteiner Tal, praktycznie ostatnie budynki przed wjazdem do SportGastein. Gdy już jednak byłem na miejscu zrozumiałem dlaczego było ciężko o nocleg.


Bad Gastein, SportGastein, Bad Hofgastein, Dorfgastein

Atuty:

  • 4 zróżnicowane ośrodki 
  • nowoczesne wyciągi
  • gorące źródła
  • most nad przepaścią
  • 101 km tras

 Opis miejscowości

Bad Gastein to miejsce wypoczynku ludzi z wyżych austriackich sfer. Hotele ogromne, pięciogwiazdkowe, kasyno, limuzyny… czuć tu „arystokrację”. Bad Gastein jest znaną miejscowością uzdrowiskową w której bawili władcy Austrii.  Architektura miejscowości jest przepiękna. Na stromych urwiskach przyczepione budynki, oświetlenie. Miasteczko ma zdecydowany swój unikalny klimat.

Bad Gastein nocą

Bad Gastein nocą

Warto odbyć spacer wąskimi stromymi uliczkami starej części Bad Gastein. Miejsce jest naprawdę urokliwe. Odkryciem była najlepsza restauracja ze stekami w jakiej miałem okazję być – czyli Seak und Mehr. Konieczna jest rezerwacja stolika, próba wejścia ot tak z ulicy skończyła się porażką. Polecam także pstrąga wprost z górskiej rzeki w pensjonacie EvianQuelle.

Bad Gastein

Bad Gastein

Jak dojechać do Bad Gastein?

Bad Gastein t około 710 km od polskiej granicy w Gorzyczkach. Najlepiej kierować się na Salzburg i następnie na autostradę A10 i dalej na drogę 311. Tam już będzie oznaczenie wjazdu do doliny  Gastein. Tunel i mamy nasz teren narciarski.

Gdzie spać w Bad Gastein?

Korzystam i polecam rezerwacje przez Booking.com – mają gwarantowaną dostępność i szeroki zakres miejscówek.Booking.com

Ale do rzeczy. Narty w Bad Gastein.

Trasy narciarskie w Bad Gastein

Dolina Gasteiner Tal to kilka miejścowości w której królują 3 nazwy: Bad Gastein, Bad Hofgasten, Dorfgastein oraz kilka mniejszcyh miejscówek. W tej dolinie nie brakuje dużych hoteli oferujących szereg atrakcji, ale również w górnej części znajdziemy mniejsze bardzo fajne pensjonaty, tyle, że jest w nich mniej atrakcji. Miejsce zamieszkania nie ma dużego wpływu na wybór stoku, dolina jest świetnie skomunikowana skibusami, nie brakuje też parkingów.

 

Dorfgastein-Grossarltal

Wjeżdżając do doliny mijamy pierwszy ośrodek w Dorfgastein-Grossarltal, który jest połączeniem dwóch miejscowości z największym szczytem Kreuzkogel 2027 m npm oraz drugą góra Fulseck 2033 m npm. Stoki o znaczone kolorem czerwonym i jest kilka tras, które sprawią dużo przyjmeności. Podczas tygodniowego pobytu w tym ośrodku był najmniejszy ruch. Sporo miejsca na stokach.

Bad Gofgastein Schlossalm

Kilka minut jazdy w górę doliny mamy Bad Hofgastein i kolejkę gondolową do ośrodka Schlossalm, który jest połączony wyciągami i trasami z ośrodkiem Stubnerkogel z Bad Gastein. Połączeniem jest przełęcz nazywana Skicentrum Angertal. Zauważyłem, że wielu narciarzy samochodowych właśnie tam parkowało swoje samochody – chyba przez to, że mogli łatwo przemieszczać się pomiędzy górami. Stubnerkogel to szczyt o wysokosci 2250 m npm, a Schlossalm to 2015 m npm. Kolejnym ośrodkiem w dolinie jest Graukogel  o wysokości 2492 m npm. Są to dwa wyciągi krzesłekowe, raczej dla fanów trudnych stoków.

Sportgastein

Na końcu doliny mamy ośrodek Sportgastein ze szczytem Kreuzkogel 2686 m. Jest on już całkiem oddalony od miejscowości poniżej, przejeżdżamy tam nawet tunelem wydrążonym w skale. Polecam skorzystanie ze skibusa ponieważ parking na miejscu jest ograniczony powierzchnią. Zresztą miejscie jest specyficzne. Wokół wysokie szczyty górskie i tylko stacja narciarska. Wyciąg to kolejka gondolowa i wyciąg orczykowy, ale najwiecej frajdy z jazdy miałem własnie tam. Trasy dość długi,e tak więc zjazd do stacji pośredniej kolejki gondolowej i opoczynek w niej był bardzo dobrym rozwiązaniem.

Trasa w Sportgastein

Trasa w Sportgastein

Mapa tras w Bad Gastein

Mapa tras Bad Gastein

Mapa tras Bad Gastein

Kamery na stokach Bad Gastein – Bad Hofgastein, Sportgastein

Miejscowości są dobrze skomunikowane dlatego można spokojnie wybierać dowolną miejscowość w dolinie. Najwięcej opcji do noclegu mamy w Dorfgastein i Bad Hofgastein. Możecie znaleźć sporo hoteli oferujących gorące baseny na zewnątrz ponieważ powszechne jest tam używanie ciepłych wód geotermalnych. Samo Bad Gastein jak wspominałem jest proporcjonalnie małe i skupione na starszych ekskluzywnych hotelach, aczkolwiek znajdziecie i tam pensjonaty. Powyżej wzdłuż drogi są już większe lub mniejsze pensjonaty w mniejszych miejscowościach.

Bad Gastein pogoda – 10-cio dniowa

śnieg
Dzisiaj 03/17 40%
śnieg
Przelotne opady deszczu i śniegu. Maks. temp. 8 °C. Wiatr pd.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 40%.
pochmurno
Jutro 03/18 20%
pochmurno
Pochmurnie. Maks. temp. 4 °C. Wiatr pd.pd.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h.
przelotne opady śniegu
Poniedziałek 03/19 60%
przelotne opady śniegu
Lekkie opady śniegu. Maks. temp. -2 °C. Wiatr pn. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. śniegu 60%. Opady śniegu 2-3 cm.
pochmurno
Wtorek 03/20 20%
pochmurno
Pochmurnie. Maks. temp. -2 °C. Wiatr pn. z prędkością 10 do 15 km/h.
przelotne opady śniegu
Środa 03/21 50%
przelotne opady śniegu
Przelotne opady śniegu. Maks. temp. -2 °C. Wiatr pn. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. śniegu 50%. Opady śniegu poniżej 2 cm.
niewielkie zachmurzenie
Czwartek 03/22 10%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Maks. temp. -2 °C. Wiatr pn. z prędkością 10 do 15 km/h.
niewielkie zachmurzenie
Piątek 03/23 10%
niewielkie zachmurzenie
Częściowe zachmurzenie. Maks. temp. 2 °C. Wiatr pn. z prędkością 10 do 15 km/h.
przelotne opady śniegu
Sobota 03/24 30%
przelotne opady śniegu
Przelotne opady śniegu rozwijające się po południu. Maks. temp. 4 °C. Wiatr pd. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. śniegu 30%.
śnieg
Niedziela 03/25 60%
śnieg
Deszcz ze śniegiem. Maks. temp. 6 °C. Wiatr pd.pd.-wsch. z prędkością 10 do 15 km/h. Możliwe op. deszczu 60%. Opady śniegu poniżej 2 cm.
możliwy deszcz
Poniedziałek 03/26 60%
możliwy deszcz
Popołudniowe przelotne opady. Maks. temp. 5 °C. Wiatr wsch.pd.-wsch. i zmienny. Możliwe op. deszczu 60%.

Film z Bad Gastein

Bad Gastein opinie 

Podziel się swoją opinią o Bad Gastein


Zobacz także:

Ranking ośrodków narciarskich w Austrii

Największe ośrodki narciarskie w Austrii

TOP 3 – najlepsze ośrodki narciarskie na rodzinny wyjazd

TOP 5 – najlepsze imprezowe ośrodki narciarskie w Austrii

Austriackie ośrodki narciarskie na mapie.

One Reply to “Bad Gastein – cesarskie narciarstwo”

  1. Pingback: Ski Amade - narciarski raj - Narty w Austrii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *